Bez obowiązkowych szczepień mundurowych i nauczycieli

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wbrew zapowiedziom ministra zdrowia, od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Od tego dnia będzie jedynie obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, w aptekach oraz dla studentów kierunków związanych z medycyną. Rzecznik MZ nie wyklucza jednak takiego obowiązku dla innych grup zawodowych.

08.02.2022

Do programu Profilaktyka 40 plus można sie zapisać przez internet, telefonicznie i... w punkcie pobrań

Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 1 lipca działa zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który gwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Obecnie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię. Wkrótce ankietę będzie można wypełnić w jednym z 1712 punktów pobrań.

08.02.2022

Paszport covidowy to dokument, a za jego fałszowanie grozi więzienie

Prawo karne Koronawirus szczepienia

Po zwolnieniu z aresztu Łukasza Sz., podejrzanego o fałszowanie unijnych certyfikatów covidowych, w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, że paszport to nie dokument, a za fałszowanie nie grozi więzienie. Tyle że sąd nie rozstrzygał tych kwestii, a jedynie zwolnił podejrzanego z aresztu. Prawnicy zaś nie mają wątpliwości - paszport to dokument, a za jego fałszowanie można trafić za kraty.

08.02.2022

MZ zapowiada zmniejszenie liczby łóżek covidowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19. Minister Adam Niedzielski wyjaśnia, że powodem takich działań jest fakt, że obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Eksperci uważają, że szczyt piątej fali jest przed nami. Ponadto rośnie liczba osób pod respiratorami.

07.02.2022

Przychodnie i szpitale nie są dostępne dla wszystkich niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Przychodnie są najbardziej dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami spośród badanych instytucji publicznych. Dostępność ogranicza się jednak tylko do podjazdu, windy i dostosowanej toalety. Placówki ochrony zdrowia nie prowadzą stron internetowych, nie umożliwiają zdalnej rejestracji i są zamknięte dla psów przewodników. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmioty publiczne w Polsce.

07.02.2022

Niepełnosprawni zyskają w rozliczeniu za 2021 rok, ale stracą na Polskim Ładzie

Opieka zdrowotna

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie takich osób w rozliczeniu podatkowym za 2021 rok mogą odliczyć znacznie więcej wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, np. koszty transportu medycznego oraz zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Warto skorzystać, bo w rozliczeniu za 2022 r. wiele osób nie będzie mogło skorzystać z rozszerzonego katalogu. Wszystko przez wyższą kwotę wolną od podatku.

05.02.2022

Bezpłatne testy antygenowe dostępne także w laboratoriach

Pacjent Koronawirus

Od 28 stycznia 2022 r. bezpłatny test antygenowy w kierunku Covid-19 bez skierowania może być też przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań. To oznacza, że darmowe testy będą dostępne nie tylko w aptekach. I wszystko wskazuje na to, że więcej testów wykona tzw. diagnostyka, która dotychczas robiła bezpłatne testy PCR na podstawie skierowania. NFZ podkreśla, że ciągle zgłaszają się nowe podmioty.

04.02.2022

Testowanie i badanie pacjentów w aptekach z wątpliwą podstawą prawną

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.

04.02.2022

Lekarze nie chcą projektu reformującego szpitale

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Trudno nie odnieść wrażenia, że ukryty cel ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa to wymiana kadry kierowniczej szpitali – uważa Naczelna Rada Lekarska. Ministerstwo Zdrowia dąży do stworzenia przekonania, że to błędy w zarządzaniu szpitalami są przyczyną ich narastającego zadłużenia, a nie ich chroniczne niedofinansowanie.

03.02.2022

ETPCz po stronie firmy farmaceutycznej. Nowi sędziowie Izby Cywilnej nie mogą orzekać

Wymiar sprawiedliwości

Udział sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa w składzie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który oddalił skargę kasacyjną, naruszył prawo do sądu. Tak Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie firmy Advance Pharma, pierwszej dotyczącej IC SN. Zdaniem Trybunału Polska naruszyła art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego.

03.02.2022

Raport GUS: Branża farmaceutyczna jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce

Farmacja

Branża farmaceutyczna to jedna z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce – wynika z najnowszego raportu GUS.  Krajowa produkcja farmaceutyczna od lat klasyfikuje się w pierwszej trójce liderów innowacji. Mamy ogromny potencjał, który przy odpowiednim wsparciu zapewni nie tylko bezpieczeństwo lekowe Polski, ale i będzie podnosił poziom innowacyjności naszej gospodarki – mówi ekonomista dr Artur Bartoszewicz z SGH w Warszawie. 

02.02.2022

Sejm odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników i donosach o zakażeniu

Koronawirus

Sejm na posiedzeniu plenarnym odrzucił nowy projekt ustawy anty-covidowej. Wcześniej - sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła we wtorek 1 lutego br. wieczorem wniosek o odrzuceniu projektu ustawy o testowaniu pracowników w pierwszym czytaniu. Według projektu - wszyscy zatrudnieni, także na umowie cywilnoprawnej, mieliby prawo do wykonania raz w tygodniu bezpłatnego testu w kierunku Covid-19, finansowanego przez NFZ. Pracodawca zaś mógłby żądać informacji o wyniku testu.

02.02.2022

Obowiązek szczepienia personelu medycznego to fikcja

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych nie mają żadnych narzędzi do weryfikowania, czy ich pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. Rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, że osoby wykonujące zawód medyczny, mają obowiązek zaszczepienia, ale nie wprowadza żadnej sankcji za jego niewykonanie. Nie ma też dobrej podstawy prawnej, a zatem nawet kary nałożone przez Sanepid będą do podważenia w sądzie. To będzie martwy przepis - wskazują prawnicy.

02.02.2022

Miliardy złotych na miliony testów nie pomogą w walce z pandemią

Koronawirus

Lekarze i eksperci krytykują najnowszy projekt PiS, który uprawnia pracowników do wykonania testu antygenowego w kierunku Covid-19, bo nie pozwoli on walczyć z pandemią, a będzie kosztować miliardy złotych. Jego pierwsze czytanie nie odbyło się w poniedziałek, bo nie było przedstawicieli resortu zdrowia. Zostało przeniesione na wtorek na godz. 15, a wieczorem Sejm odrzucił projekt.

01.02.2022

Jest nowy dyrektor Centrum e-Zdrowie

Paweł Kikosicki został od 1 lutego nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia. Dotychczas pełnił funkcję dyrektora Departamentu Obsługi Klientów Narodowego Funduszu Zdrowia. W NFZ pracował od 2018 roku.

01.02.2022

Gadomski przechodzi z Ministerstwa Zdrowia do Agencji Badań Medycznych

Wydarzenia Zarządzanie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował pod koniec stycznia na Twitterze, że Gadomski kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy. Sławomir Gadomski był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od 2018 roku. Teraz będzie będzie wiceprezesem w Agencji Badań Medycznych.

01.02.2022

Otwarto pierwszą w Polsce przykliniczna poradnię leczenia migreny

Opieka zdrowotna

Poradnia Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy została uruchomiona przy Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. We współpracy z prof. Richardem Liptonem z Nowego Jorku – światowym autorytetem w dziedzinie bólów głowy – prowadzi ogólnopolskie badania o aktualnej sytuacji zdrowotnej polskich chorych na migrenę, zwłaszcza w kontekście braku dostępu do nowoczesnych leków.

31.01.2022

MZ: Obostrzenia w związku z Covid-19 zgodne z prawem

Koronawirus

Zasady funkcjonowania obywateli podczas pandemii zostały wprowadzone zgodnie z podstawowymi i fundamentalnymi zasadami prawa, w tym Konstytucją - uważa Ministerstwo Zdrowia. I jego zdaniem nie ma potrzeby wprowadzania ustawą limitów osób w placówkach handlowych i usługowych. Tak wynika z odpowiedzi Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

31.01.2022

Rusza pilotaż e-spirometrów, ale tylko dla tysiąca pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do 28 lutego 2022 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogą składać wnioski do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów. Pilotaż ma objąć tylko tysiąc pełnoletnich pacjentów-ozdrowieńców, którzy jeszcze odczuwają skutki Covid-19.

31.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski