Radosław Sierpiński odwołany z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych

Zarządzanie

Radosław Sierpiński został odwołany w czwartek z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę. Do czasu ogłoszenia konkursu i wyłonienia nowego prezesa Agencją kieruje dotychczasowy zastępca prezesa dr Rafał Staszewski – podało Ministerstwo Zdrowia.

28.12.2023

Nałogowy palacz w domu. Wolność wciąż przed prawem do zdrowia

Opieka zdrowotna

Domownicy mają prawne możliwości ochrony swojego zdrowia i życia, jeśli nałogowy palacz odmawia wychodzenia na zewnątrz. W praktyce jednak uzyskanie zakazu palenia dla współdomownika będzie wyzwaniem. W szczególnym przypadku można uznać jego zachowanie za przemoc domową czy znęcanie się. W grę wchodzi także powołanie się na naruszenie dobra osobistego, jakim jest zdrowie. Z kolei na pozasądowej ścieżce bierni palacze mogą wnioskować o założenie Niebieskej Karty.

27.12.2023

W świąteczne dni działa pomoc lekarska, także dentystyczna

Pacjent Opieka zdrowotna

W Święta Bożego Narodzenia, a zaraz potem w Nowy Rok, pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Publikują je również miejskie portale.

23.12.2023

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu już nie działa

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 15 grudnia nie działa Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod numerem telefonu 800 137 200. Uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja 2021 r. miała odciążyć nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz SOR-y. Jednak nie cieszyła się dużą popularnością, często pacjenci o niej po prostu nie wiedzieli.

21.12.2023

Przemoc w DPS-ach. Opiekun opiekunowi nierówny

Zawody medyczne

Opiekunowie medyczni, ale i pacjenci, mają być bezpieczniejsi po wejściu w życie przepisów ustawy o niektórych zawodach medycznych. Taki opiekun będzie bowiem zawodem regulowanym, a wykonujący go będą odpowiadać przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Niekoniecznie ograniczy to nadużycia w Domach Pomocy Społecznej, gdyż pracujący tam opiekunowie nie muszą być opiekunami medycznymi, wyszkolonymi m.in. w zakresie praw pacjenta.

21.12.2023

CMJ: Rekomendacje w sprawie certyfikatów jakości dla 10 szpitali

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rada Akredytacyjna przedłożyła rekomendacje w sprawie nowych certyfikatów jakości do Ministerstwa Zdrowia dla 10 szpitali - poinformowało w środę Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Od 1 stycznia 2024 r. będzie można wystąpić o udzielenie akredytacji do ministra zdrowia według nowej ustawy - z tym dniem bowiem wejdzie w życie większość przepisów dotyczących procedury udzielania akredytacji z ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.

20.12.2023

In vitro z budżetu państwa od 1 czerwca 2024 r. - ustawa w Dzienniku Ustaw

Pacjent Finansowanie zdrowia

Co najmniej 500 mln zł rocznie z budżetu państwa w części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia rocznie będzie przeznaczane na finansowanie leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Minister zdrowia opracuje i wdroży pierwszy program oraz rozpocznie jego realizację od dnia 1 czerwca 2024 r. - zakłada ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw.

20.12.2023

Coraz więcej pielęgniarek w wieku emerytalnym - raport

Zawody medyczne

W ciągu zaledwie 15 lat średnia wieku pielęgniarek wzrosła o prawie 10 lat, zaś średnia wieku położnych o ponad 8 lat - wynika z „Raportu o stanie pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”, opracowanego na zlecenie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Już teraz średni wiek pielęgniarki wynosi niewiele ponad 54 lata, a położnej o niecałe 3 lata mniej. Do 2030 r. aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60 proc. położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych.

19.12.2023

Będą kursy online dla internistów i pediatrów z POZ, ale tylko w przyszłym roku

Zawody medyczne

Interniści i pediatrzy, którzy muszą ukończyć kurs medycyny rodzinnej, aby od 2025 r. kontynuować pracę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogli zrobić to online. Jednak mają na to tylko przyszły rok, bo Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmienić terminu wejścia w życie nowych przepisów.

19.12.2023

Podwyżki wynagrodzeń pochłaniają 69 proc. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia w latach 2018-2024 wynosi 100,3 mld zł, a 69 proc. z tej sumy przeznaczono na pokrycie kosztów podwyżek wynagrodzeń - wynika z "Monitora finansowania ochrony zdrowia" przygotowanego przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP). Jak przypomina FPP, zgodnie z ustaleniami partnerów społecznych z Ministerstwem Zdrowia, koszty tych podwyżek miały stanowić nie więcej niż 50 proc. dodatkowych środków na ochronę zdrowia, aby poprawić też dostępność do świadczeń.

18.12.2023

Wyrok ETPC to za mało. Potrzebna zmiana ustawy aborcyjnej

Pacjent

Wykonaniem orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 14 grudnia może być przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję ze względu na upośledzenie płodu. Decyzja należy jednak do polskiego państwa. Usunięcie ciąży z ciężką wadą płodu jest co prawda obecnie legalne ze względu na zdrowie, w tym psychiczne, kobiety. Jednak po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zadziałał efekt mrożący. Niektórzy lekarze nie wykonują aborcji, także wtedy, gdy kobieta ma do tego prawo.

18.12.2023

Uczelnia mogła znieważyć zwłoki, publikując na TikToku film z prosektorium

Pacjent Zawody medyczne

Uniwersytet w Siedlcach na oficjalnym kanale mediów społecznościowych opublikował film ze scenami z zajęć w prosektorium, a na nich widoczne ludzkie ciało. Tymczasem korzystanie ze zwłok w celach medycznych ma charakter wyjątkowy. Nie mieści się w tej definicji promocja kierunku lekarskiego. Kodeks karny za znieważenie zwłok przewiduje nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zawiadomienia do prokuratury na razie składać jednak nie zamierza.

16.12.2023

Przewodniczący KEP prosi prezydenta o niepodpisywanie ustawy o finansowaniu in vitro

Pacjent

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócił się "z uprzejmą prośbą" o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, która zakłada finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro. Zwrócił w nim uwagę, że „Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności”.

15.12.2023

Lekarz elektronicznie opisze natężenie bólu u pacjenta

Pacjent

Karta oceny natężenia bólu będzie mogła być prowadzona elektronicznie i nie musi być dosłownym odbiciem tej załączonej w wersji papierowej do rozporządzenia. To duże ułatwienie dla lekarzy w poradniach rodzinnych i specjalistycznych, którzy od 24 sierpnia mają obowiązek kierować pacjentów do poradni leczenia bólu wedle jednolitych standardów.

15.12.2023

Zapisy na badanie w ramach profilaktyki 40 Plus nadal poza e-rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia przedłuża możliwość zarejestrowania się do programu „Profilaktyka 40 PLUS” poza centralną elektroniczną rejestrację. Miała być wdrożona od lipca, jednak realizatorzy programu potrzebują więcej czasu na dostosowanie swoich systemów teleinformatycznych.

14.12.2023

Geolog psychoterapeutą? Kontrowersyjny szeroki dostęp do zawodu

Zawody medyczne

Na ostatniej prostej, na dzień przed końcem rządów Zjednoczonej Prawicy, minister zdrowia powołała konsultant krajową w dziedzinie psychoterapii. Została nią Renata Mizerska, prezes Polskiej Rady Psychoterapii, która jest zwolenniczką dostępu do tego zawodu magistrów dowolnej dziedziny. Temu podejściu sprzeciwia się znacząca część środowiska psychoterapeutów, w tym Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB).

14.12.2023

Nie ma leku i szczepionek na Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Obecnie farmaceuci nie mogą zamówić leku na Covid-19 – Paxlovidu w żadnej z hurtowni farmaceutycznych. Wcześniej, jeśli był dostępny, to tylko sporadycznie. Jedną z barier w dostępności do leku była też jego wysoka cena. Na razie nie zanosi się na zmianę tej sytuacji. Dodatkowo apteki mają też problem z zamówieniem szczepionek Novavaxu na Covid-19, co sprawia, że w środku sezonu pacjenci nie mogą ochronić się najnowszą szczepionką przed zarażeniem wirusem.

13.12.2023

Izabela Leszczyna ma kierować Ministerstwem Zdrowia

Opieka zdrowotna

Kluczową sprawą w ochronie zdrowia jest mądre, zdecydowane dysponowanie finansami publicznymi - mówił premier Donald Tusk we wtorek w Sejmie, prezentując kandydaturę Izabeli Leszczyny na ministra zdrowia. Podkreślał, że kierowanie Ministerstwem Zdrowia nie jest misją straceńczą.

12.12.2023

Ile zarabia pielęgniarka? Niespójne przepisy zarzewiem sporów

Zawody medyczne

Jedne akty prawne odnoszą się do stanowiska, inne do kwalifikacji wymaganych, a kolejne odwołują się do pojęcia "specjalistka", tym razem bez odniesień do tytułów naukowych: magister czy licencjat. Na tym podłożu wyrosły spory sądowe pielęgniarek z pracodawcami o wysokość wynagrodzenia, uznawanie ich kwalifikacji i doświadczenia. Efektem jest też skłócenie środowiska, co przyznają same pielęgniarki.

12.12.2023

Prezes UODO zatwierdził kodeks postępowania dla szpitali

Opieka zdrowotna RODO

Przystąpienie do stosowania kodeksu postępowania wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim podmioty, które będą go stosowały, mogą mieć gwarancję prawidłowości używania określonych rozwiązań zatwierdzonych przez organ nadzoru. Mogą też liczyć na nadzór nad procesami przetwarzania danych osobowych w oparciu o mechanizmy monitorowania opisane w kodeksie.

11.12.2023