Coraz mniej chętnych do szczepienia - milion szczepionek zostało w magazynie

Koronawirus szczepienia

W tym tygodniu blisko 1 mln dawek szczepionki nie pojechało do punktów, bo nie ma osób zainteresowanych szczepieniami - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. I dodał, że liczba osób rejestrujących się na szczepienia spadła obecnie o 30 procent, w stosunku do poprzedniego tygodnia.

02.07.2021

Premier i minister: Startujemy z profilaktyką 40 plus, ale lekarzy nam brakuje

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rusza program "Profilaktyka 40 Plus", dzięki któremu od 1 lipca osoby w wieku powyżej 40 lat mogą skorzystać z badań profilaktycznych. Tego samego dnia zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Ma to służyć odbudowie stanu zdrowia Polaków po pandemii, ale zarówno premier jak i minister przyznają, że dostępem do tych usług mogą być problemy.

01.07.2021

Można już zmienić termin drugiej dawki szczepienia

Koronawirus

Można już zmienić termin i miejsce przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Do tej pory było to trudne lub prawie niemożliwe - co utrudniało życie zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Zmiany można dokonać za pośrednictwem infolinii lub internetowego konta pacjenta (IKP).

01.07.2021

Kongres Wyzwań Medycznych - pandemia obnażyła słabości systemu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu, w Katowicach odbył się VI Kongres Wyzwań Medycznych. Z powodu pandemii odbywał się on w formule hybrydowej. 200 prelegentów, osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii COVID-19 dotychczas. - System kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się – stwierdził Andrzej Sośnierz

01.07.2021

Znikają limity - łatwiej będzie dostać się do lekarza specjalisty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej. Gwarantuje to chodzące tego dnia w życie rozporządzenie ministra zdrowia. Wcześniej zniesiono limity przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej.

01.07.2021

Od 1 lipca w całej UE obowiązuje certyfikat covidowy

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ma być uznawany Unijny Certyfikat Covid. Zaświadczenie obowiązujące we wszystkich krajach UE potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jak poinformowało 28 czerwca Ministerstwo Zdrowia, w Polsce pobrano już w sumie 5,2 mln certyfikatów

01.07.2021

Skuteczny protest ratowników - przywrócone dodatki i zapowiedź podwyżek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Protest ratowników medycznych, który w środę miał miejsce w Warszawie i wielu innych miastach, przyniósł efekty. Ministerstwo Zdrowia zapowiada w niedalekiej przyszłości podwyżki dla tej grupy, a już teraz przywraca im dodatki, jakie otrzymali w czasie pandemii. Wchodzące od 1 lipca zmiany pozbawiały ich tej części otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.

30.06.2021

Zaszczepionych 13 mln osób i... brak kolejnych chętnych

Koronawirus szczepienia

W Polsce wykonano dotąd 28,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 13 mln osób – wynika z informacji podanej w środę na rządowych stronach. Jednocześnie minister zdrowia Adma Niedzielski poinformował, że obecnie to nie obywatele czekają na szczepienia, ale szczepienia czekają na obywateli.

30.06.2021

„Zdrowa przyszłość” – rząd przedstawia strategię rozwoju ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.

30.06.2021

Już w czwartek ruszy pilotaż programu Profilaktyka 40 plus

Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 1 lipca ruszy zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który zagwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Zdaniem ekspertów jest ich zbyt mało. Po drugie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię.

30.06.2021

NFZ da szpitalom pieniądze na podwyżki minimalnych pensji

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże odpowiednie środki m.in. na podwyżki minimalnych pensji dla pracowników ochrony zdrowia od 1 lipca - poinformowano we wtorek po spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych z ministrem Adamem Niedzielskim. Ma to związek z nowelizacją ustawy przyjętą przez Sejm 28 maja, która gwarantuje podwyżki od 1 lipca pensji minimalnych.

29.06.2021

Rząd zachęca do szczepień - kolejną falą pandemii i odpłatnymi szczepieniami

Koronawirus szczepienia

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia - sygnalizuje minister zdrowia Adam Niedzielski. I zachęca do szczepień gwarantując, że do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne. Minister przypomniał, że usługa szczepienia kosztuje obecnie 60 zł.

29.06.2021

NFZ uwalnia rezerwę ogólną. 500 mln zł na "Profilaktykę 40 plus"

Finansowanie zdrowia

Resorty zdrowia i finansów zgodziły się na zmianę w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. w związku lepszą od zakładanej kondycją finansów NFZ. Chodzi łącznie o przeszło 851,1 mln zł. Zdecydowana większość uruchomionej rezerwy ogólnej przeznaczona zostanie na program pilotażowy Profilaktyka 40+.

29.06.2021

NFZ: 90 proc. teleporad - umowa z przychodnią do rozwiązania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.

28.06.2021

Rząd chce odchodzić od płacenia przychodniom ryczałtem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.

28.06.2021

Prawie 70 tys. zgonów więcej w 2020 roku

Opieka zdrowotna Koronawirus

W 2020 roku zmarło 477 335 osób - to o prawie 68 tys. więcej niż w 2019 roku - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. - Główną przyczyną wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2020 roku była pandemia SARS-CoV-2, której szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku - napisano w informacji.

28.06.2021

Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej przedłużyły na 18 miesięcy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt porozumienia wynegocjowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Jednym z jego warunków jest odejście od karania za zbyt dużą liczbę teleporad. Ponadto prezes NFZ wystąpi do ministra zdrowia o powołanie zespołu do spraw reformy POZ.

28.06.2021

Zmiana - kwarantanna dla przybywających spoza UE i strefy Schengen

Opieka zdrowotna Koronawirus

Obowiązująca od czwartku 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających do Polski z państw spoza Strefy Schengen lub spoza UE. Wynika to z doprecyzowanego przez rząd w piątek rozporządzenia. Rząd rozszerzył także katalog osób zwolnionych z kwarantanny wjazdowej. Ograniczenia związane są ze zwiększonym w wielu krajach poziomem zakażeń mutacją delta koronawirusa.

26.06.2021

Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Część pacjentów może zyskać, wielu straci

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.

26.06.2021

NFZ podwyższa stawkę lekarzom POZ za leczenie na miejscu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W piątek 25 czerwca weszła w życie nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego warunków i realizacji umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Za diagnozowanie i leczenie pacjentów bezpośrednio w gabinecie lekarza POZ, poradnie zyskają wyższe wynagrodzenie, o ile leczą na miejscu. Lekarz, który ponad 75 proc. pacjentów bada tradycyjnie zamiast 171 otrzyma 179,55 zł.

25.06.2021