Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Ciągłość historii leczenia przysposobionych dzieci bez łamania tajemnicy adopcji

Resort zdrowia zmienia przepisy, aby dzieci i noworodki w sytuacji ich pełnego przysposobienia zachowały ciągłość historii leczenia. Dokumentacja medyczna dzieci będzie przekazywana w sposób bez ryzyka uszczerbku dla tajemnicy adopcji. O takie zmiany apelowała do Ministerstwa Zdrowia rzeczniczka praw dziecka. Obecnie obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości. Projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania trafił do konsultacji publicznych.

dziecko niemowlak lozeczko
Źródło: iStock

W ramach pełnego przysposobienia dziecko dostaje nowy akt urodzenia dziecka, z danymi przysposabiających wpisanych jako rodzice. Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości korekty danych dziecka zawartych w dokumentacji medycznej sporządzonej przed momentem przysposobienia. Nie można usunąć z dokumentacji jego danych sprzed adopcji i danych jego rodziców biologicznych. Dodatkowo, od chwili pozyskania informacji o przysposobieniu podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych zobowiązane są prowadzić dokumentację medyczną zawierającą nowe dane osobowe dziecka. W tej sytuacji pacjent ma część dokumentacji na jedno nazwisko, a część na inne. To utrudnia utrzymanie ciągłości prowadzenia dokumentacji medycznej, co z kolei zagraża prawidłowej kontynuacji leczenia. Dodatkowo może to prowadzić do niezamierzonego ujawnienia danych o noworodku lub dziecku przysposobionym.

Apel rzeczniczki praw dziecka 

Rzeczniczka praw dziecka dwukrotnie zwracała się do Ministerstwa Zdrowia oraz rzecznika praw pacjenta o wspólne podjęcie działań na rzecz uregulowania sposobu wprowadzenia zmiany w dokumentacji medycznej dziecka, które zostało przysposobione całkowicie.

Problem z zapewnieniem ciągłości dokumentacji medycznej dzieci przysposobionych jest istotny, szczególnie w sytuacji przysposobienia całkowitego, którego głównymi cechami są trwałość oraz pełna tajemnica. W takich przypadkach przysposabiany uzyskuje nowy stan cywilny, sporządzany jest nowy akt urodzenia, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice, a dziecko otrzymuje nazwisko rodziców. Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych napotykają na utrudnienia w zakresie prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej dziecka przysposobionego – wskazała Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka.

RPD zwróciła się do resortu zdrowia z prośbą o rozważenie wprowadzenia możliwości wydawania na wniosek opiekuna prawnego odpisu dokumentacji medycznej ze zmienionymi danymi osobowymi pacjenta. Rozwiązanie takie pozwoliłoby na zachowanie zasady integralności i niezaprzeczalności danych dokumentacji medycznej, przy jednoczesnym spełnieniu oczekiwań rodziców adopcyjnych. Odpis, w przeciwieństwie do kopii dokumentacji, może mieć charakter odpisu niepełnego, np. w zakresie pierwotnych danych osobowych pacjenta.

Cała dokumentacja na jedno nazwisko

Nowe przepisy dają możliwość wydawania, na wniosek opiekuna prawnego, wyciągu dokumentacji medycznej ze wskazaniem danych identyfikacyjnych noworodka lub dziecka, wynikających z dokonania adopcji. Proponowane rozwiązanie pozwoli zachować informacje o poprzednim nazwisku dziecka oraz fakcie jego przysposobienia jako nieznane, przy jednoczesnej ochronie jego zdrowia, przez dostęp do archiwalnej dokumentacji medycznej. Jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia, dokumentacja stanowi cenne źródło informacji zarówno o pacjencie, jak i udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

 

 

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej