Apteka przetestuje na Covid-19 w każdym pomieszczeniu

Farmacja Koronawirus

W Dzienniku Ustaw zostało już opublikowane rozporządzenie, które ma ułatwić farmaceutom wykonywanie testów antygenowych w aptekach ogólnodostępnych. Obecnie mogą je przeprowadzać tylko w specjalnych wydzielonych pomieszczeniach. Wkrótce będzie to możliwe praktycznie wszędzie, również tam, gdzie jest prowadzona sprzedać leków, a także w miejscu ich dostaw.

18.02.2022

Leki na trzy choroby rzadkie z refundacją

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pojawi się refundacja leków w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą, pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a - poinformował we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Nowe terapie mają być finansowane z Funduszu Medycznego. Pierwsze ośrodki zaoferują je już w marcu, pozostałe w maju.

15.02.2022

WSA: Lokalizacja apteki nie bez znaczenia przy ustalaniu rozkładu dyżurów

Samorząd terytorialny Farmacja

Rada powiatu uchwaliła, że tylko apteki z miasta położonego geograficznie w centrum powiatu bedą prowadziły dyżury w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Spółka zaskarżyła podjętą w tej sprawie uchwałę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stanął po stronie samorządu i wskazał, że dzięki temu zagwarantowano możliwie szybki i krótki dojazd dla wszystkich mieszkańców powiatu.

14.02.2022

Amantadyna nie działa w leczeniu chorych na Covid-19. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał stosowania

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.

11.02.2022

Testowanie i badanie pacjentów w aptekach z wątpliwą podstawą prawną

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.

04.02.2022

Raport GUS: Branża farmaceutyczna jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce

Farmacja

Branża farmaceutyczna to jedna z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce – wynika z najnowszego raportu GUS.  Krajowa produkcja farmaceutyczna od lat klasyfikuje się w pierwszej trójce liderów innowacji. Mamy ogromny potencjał, który przy odpowiednim wsparciu zapewni nie tylko bezpieczeństwo lekowe Polski, ale i będzie podnosił poziom innowacyjności naszej gospodarki – mówi ekonomista dr Artur Bartoszewicz z SGH w Warszawie. 

02.02.2022

Nabici w Molnupiravir. Lek widmo na Covid-19

Farmacja Koronawirus

Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia Covid-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która zgłosiła takie zapotrzebowanie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni twierdzą jednak, że leku nie dostali. Nie mają też możliwości zamówienia go w systemie RARS.

26.01.2022

NIK: Suplementy diety wciąż bez solidnego nadzoru

Opieka zdrowotna Farmacja

Nawet przez kilka lat, nieświadomi zagrożenia nabywcy, mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy diety - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Pokazała ona, że system nadzoru nad wprowadzaniem takich produktów na rynek nie zapewnił konsumentom właściwej ochrony. Główna Inspekcja Sanitarna analizowała zaledwie co 10 taki produkt.

18.01.2022

Rząd szykuje strategię dla sektora biomedycznego

Farmacja

Rząd chce przyjąć uchwałę w sprawie planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021 – 2030. Do wykazu prac legislacyjnych trafiły założenia w tej sprawie. Rząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo – Wschodniej. Rząd miałby przyjąć go w pierwszym kwartale tego roku. Co ciekawe, projekt dotyczy także roku 2021 roku.

13.01.2022

Wzrosną opłaty za badania jakościowe nad lekami i produktami leczniczymi

Farmacja

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostek organizacyjnych, które prowadzą badania jakościowe produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych, a także opłat pobieranych za badania. O 20 proc. wzrosną opłaty za badania jakościowe leków.

07.01.2022

Sejm Nowy Rok zacznie od projektów o uprawie konopi

Farmacja

Nowy rok 2022 Sejm rozpocznie od rozpoznawania trzech ustaw nowelizujących ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Posłowie mają nachylić się nad trzema projektami poselskimi, które zmierzają do uregulowania kwestii upraw i zbioru konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca farmaceutycznego. Chodzi o łatwiejszy dostęp do konopi dla celów leczniczych.

02.01.2022

Lek dla ciężko chorych na Covid-19 niby jest, ale nie wszystkie szpitale go dostają

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Szpitale, zwłaszcza samorządowe, wciąż zgłaszają brak tocilizumabu – leku, który mogą zamówić tylko w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Choć Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że leku nie brakuje, to potem wiceminister poinformował, że będzie dostępny w poniedziałek 20 grudnia, ale wciąż go nie ma, i nie ma odpowiedzialnego za to. RARS zaś przyznaje, że 15 grudnia leku nie było, a jeśli jest dystrybuuje go w porozumieniu z resortem, czemu z kolei resort zaprzecza.

29.12.2021

Polacy w pandemii uwielbiają kupować suplementy diety

Farmacja

W trakcie trwania pandemii COVID-19, wzrosła wśród Polaków konsumpcja suplementów diety. Szacuje się, że do końca roku wartość tego sektora może osiągnąć kwotę 6,5 mld zł, a przyrost sprzedaży jest ponaddwukrotnie większy niż w poprzednim roku. Konsumenci kupują głównie suplementy poprawiające odporność oraz witaminę D.

28.12.2021

Będą zmiany w Funduszu Medycznym, by działał lepiej

Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo

W styczniu 2022 roku ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza też zmian w procedurze wyłaniania nowoczesnych technologii lekowych. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt będzie prezydencki, czy rządowy.

22.12.2021

TSUE: Pozwolenie na import równoległy nie może wygasać z mocy prawa

Pacjent Farmacja Prawo unijne

Organ stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na import równoległy po upływie roku od dnia wygaśnięcia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu referencyjnego produktu leczniczego. Powołał się na przepisy Prawa farmaceutycznego. Sprawa trafiła na wokandę Trybunał Sprawiedliwości UE. Uznał on, że prawo unijne stoi na przeszkodzie regulacji krajowej, która przewiduje wygaśnięcie z mocy prawa.

10.12.2021

Organizacje pacjentów boją się, że zabraknie leków

Farmacja

Dziewięć organizacji pacjentów, w tym reprezentujące diabetyków, z chorobą Alzheimera, białaczką, chce wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią zwiększenie produkcji leków w Polsce. W liście wystosowanym do ministra zdrowia, zwracają uwagę na widoczny spadek produkcji w kraju.

02.12.2021

NSA: Szczegółowa informacja o położeniu apteki nie jest reklamą, więc nie będzie kary

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka umieściła na skrzyżowaniu baner, który oprócz informacji o nazwie i adresie apteki, zawierał strzałkę wskazującą kierunek jej położenia oraz odległość do niej. Inspekcja farmaceutyczna i sąd pierwszej instancji uznały, że doszło do naruszenia zakazu reklamy. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z tą oceną, ponieważ sporny baner ograniczał się wyłącznie do warstwy informacyjnej.

24.11.2021

Koncentracja na rynku aptek. DOZ z warunkową zgodą UOKiK na przejęcia

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.

18.11.2021

NSA: Informacja o terminie przygotowania leku recepturowego to reklama

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Umieszczenie na szybie przy stole ekspedycyjnym tabliczki z informacją o terminie wykonania leku stanowi reklamę apteki, która jest zabroniona. Klient wybierze bowiem placówkę, która na zrealizowanie recepty potrzebuje mniej czasu. Czym innym jest udzielenie przez farmaceutę odpowiedzi na pytanie - zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny.

12.11.2021

Wciąż brakuje szczepionek na grypę, a liczba chorych rośnie

Opieka zdrowotna Farmacja

Wzrosło zainteresowanie szczepieniem na grypę, ale w wielu aptekach brakuje preparatów, mimo że Polska zamówiła ich więcej niż dotychczas. Tymczasem od 1 do 7 listopada 2021 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 100 574 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że w listopadzie szczepionek nie powinno brakować, ale wciąż jest ich mało.

11.11.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski