Część całodobowych aptek zniknie

Pacjent Finanse samorządów Farmacja

Tam, gdzie brakuje chętnych – tak jak do tej pory - dyżurującą aptekę wyznaczy starostwo. Z tą różnicą, że jeśli samorząd będzie chciał, by była otwarta dla mieszkańców przez całą noc i święta, koszt dyżuru będzie musiał pokryć powiat. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci bowiem zaledwie za dwie godziny pracy w porze nocnej - maksymalnie do godz. 23, i za cztery godziny pracy apteki w dzień wolny od pracy, najdłużej do godz. 18.

09.01.2024

Będzie dostawa drugiej dawki szczepionki na HPV

Farmacja

Przygotowywany jest podział 200 tys. szczepionek przeciwko HPV, którymi będą zaszczepieni nastolatkowie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Stacje sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju będą przekazywały szczepionki przychodniom. Szczepienia zostały zaplanowane w schemacie dwudawkowym. W wielu punktach szczepień obecnie drugich dawek jednak nie ma.

05.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Farmacja

Po dwumiesięcznej przerwie na listę refundacyjną wracają popularne flozyny, w trzech wskazaniach: cukrzycy typu 2, przewlekłej niewydolności serca i chorobie nerek. Na listę wpisano nową substancję, która będzie refundowana w przypadku zaawansowanej postaci hormonozależnego raka gruczołu krokowego u pacjentów dorosłych, a także szczepionkę przeciwko półpaścowi – pierwszą taką w refundacji dla pacjentów powyżej 65 roku życia z wyższym ryzykiem zachorowania.

14.12.2023

Nie ma leku i szczepionek na Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Obecnie farmaceuci nie mogą zamówić leku na Covid-19 – Paxlovidu w żadnej z hurtowni farmaceutycznych. Wcześniej, jeśli był dostępny, to tylko sporadycznie. Jedną z barier w dostępności do leku była też jego wysoka cena. Na razie nie zanosi się na zmianę tej sytuacji. Dodatkowo apteki mają też problem z zamówieniem szczepionek Novavaxu na Covid-19, co sprawia, że w środku sezonu pacjenci nie mogą ochronić się najnowszą szczepionką przed zarażeniem wirusem.

13.12.2023

NSA: Informacja o usługach apteki w czasie epidemii była reklamą

Farmacja

Działania wpływające na zmniejszenie osobistych kontaktów między klientami apteki a farmaceutami w czasie epidemii Covid-19 nie zmieniają obowiązujących przepisów prawa, w tym zakazu reklamy apteki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zakazana była akcja umożliwiająca porady telefoniczne zamieszczona w internecie. Dlatego kara nałożona na aptekę była zasadna.

06.12.2023

Apteka nadal będzie realizować recepty papierowe od weterynarza

Farmacja

Wymóg wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza weterynarii na produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający - informuje Naczelna Izba Aptekarska. Weterynarz ma natomiast obowiązek zamieszczenia na takiej papierowej recepcie weterynaryjnej unikalnego numeru identyfikującego.

05.12.2023

Podrożały leki refundowane, więcej dopłacą pacjenci

Pacjent Farmacja

Wzrost cen urzędowych leków refundowanych od 1 listopada odbił się na kieszeni pacjentów. Nie stałoby się tak, gdyby Ministerstwo Zdrowia podniosło jednocześnie limit refundacji. To nie koniec podwyżek, bo wkrótce droższe będą leki recepturowe, a pacjenci mają zamiast nich wybierać tańsze odpowiedniki - to efekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Tańsze już teraz mogłyby być z kolei leki produkowane w Polsce, ale ich wykaz nie jest jeszcze gotowy.

14.11.2023

Wkrótce rekomendacje do szczepienia zaktualizowaną szczepionką przeciwko Covid-19

Pacjent Farmacja Koronawirus Koronawirus szczepienia

Rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB przeciwko Covid-19 zostaną przekazane z końcem listopada - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 2 listopada 2023 r. Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), który działa przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), wydał pozytywną opinię dotyczącą rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 skierowanej przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax).

10.11.2023

Lewiatan złożył skargę do KE na "Aptekę dla aptekarza 2.0"

Farmacja

Konfederacja Lewiatan złożyła skargę do Komisji Europejskiej na przepisy, które uszczelniły zasadę "Apteka dla aptekarza". Według organizacji skupiającej przedsiębiorców, ostatnia nowelizacja Prawa farmaceutycznego posługuje się niejasnym pojęciem "przejęcia kontroli" nad apteką. Lewiatan uważa, że uchwalone przepisy i sposób ich wprowadzenia naruszają prawo unijne.

08.11.2023

Dane o dostępności leków online są, ale nie w Polsce

Opieka zdrowotna Farmacja

Lista leków, których może brakować, przekazywana co dwa tygodnie izbom aptekarskim i lekarskim, to za mało. Farmaceuci podkreślają, że brakuje informacji podawanych z wyprzedzeniem na podstawie zgłoszeń producentów a także o powodach braków. System gabinet.gov.pl nie informuje lekarzy o tym, że pacjent może mieć problem z wykupieniem leku, choć rozwiązanie to było zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia już blisko rok temu.

07.11.2023

Od 1 listopada recepty na leki psychotropowe tylko w wersji elektronicznej

Pacjent Farmacja

Recepty na środki odurzające lub substancje psychotropowe od 1 listopada 2023 r. mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Recepty papierowe wystawione przed tym dniem zachowują ważność zgodną z terminem ich realizacji. W przypadku leków odurzających i psychotropowych jest 30 dni na ich wykupienie w aptece. Tym samym od 1 grudnia w aptece nie zostanie zrealizowana żadna recepta papierowa na te środki lub substancje.

31.10.2023

System będzie ostrzegał o liczbie recept na leki psychotropowe do 31 grudnia 2023 r.

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Jeszcze do końca roku system będzie jedynie ostrzegał o liczbie wystawionych e-recept na lek odurzający lub lek psychotropowy, a nie będzie blokował wystawienia e-recepty na te leki. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wynika to z konieczności dostosowania się podmiotów leczniczych do technicznych oraz organizacyjnych wymogów wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających.

25.10.2023

Farmaceuci biorą przeglądy lekowe we własne ręce

Zawody medyczne Farmacja

Pilotaż przeglądu lekowego zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. Do dziś nie wiadomo, kiedy może stać się świadczeniem gwarantowanym, choć wcześniej resort zdrowia zapowiadał, że może to być koniec tego roku lub początek 2024 r. Raport z pilotażu nie został upubliczniony, a resort zdrowia coraz ostrożniej wypowiada się o wprowadzeniu przeglądu. Dlatego nie czekając na Ministerstwo Zdrowia, farmaceuci chcą przegląd lekowy wprowadzać we współpracy z samorządami, a te są zainteresowane jego finansowaniem.

18.10.2023

Prezydent chce, by TK zbadał "Aptekę dla aptekarza 2.0"

Farmacja

Prezydent Andrzej Duda we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego zauważa, że przepisy "Apteki dla aptekarza 2.0" wprowadzono poza poprawkami związanymi merytorycznie z projektem rządowym. Zdefiniowały one m.in. niedozwolone przejęcie kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną. Prezydent ma wątpliwości, czy przepisy są zgodne z zasadami zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony interesów w toku oraz odpowiedniej vacatio legis.

09.10.2023

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje warunkowe w sprawie przejęcia aptek

Farmacja

Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach. Jak podkreśla UOKiK, jedyną przesłanką, w oparciu o którą prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach  koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

25.09.2023

Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowe przepisy przewidują jednak, że jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące. Oznacza to, że aby zrealizować receptę roczną, od 1 listopada pacjent będzie musiał w ciągu roku co najmniej trzy razy odwiedzić aptekę. Dzięki temu mniej leków ma lądować w koszu. Przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy temu.

25.09.2023

Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz z centrum zdrowia psychicznego, szpitala psychiatrycznego, zatrudniony w hospicjum i ten z prywatnego gabinetu - nie wystawi pacjentowi recepty z uprawnieniem „DZ” i „S”, czyli na bezpłatny lek. Decyzja jest niezrozumiała, bo refundacja jest uprawnieniem pacjenta, a nie przychodni czy danego lekarza - mówi rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarze zauważają, że jest to sprzeczne z wysiłkami podejmowanymi na rzecz reformy psychiatrii.

25.09.2023

Koniec ze swobodą zbywania spółek aptecznych

Farmacja

„Apteka dla Aptekarza” w wersji 2.0 zatrzyma rozrost sieci aptek – taki był cel nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Konsekwencją będą także ograniczenia w zbywaniu spółek aptecznych, które wpłyną na działalność mniejszych rodzinnych firm. Prawnicy zauważają bowiem, że zakaz przejmowania kontroli nad spółkami aptecznymi jest de facto zakazem kupowania spółek przez nie-farmaceutów. Obrońcy nowych regulacji podkreślają z kolei, że taki był cel "AdA" od początku.

15.09.2023

Lista bezpłatnych leków dla dzieci tylko pozornie długa i bogata

Pacjent Farmacja

Na liście leków bezpłatnych dla dzieci są prawie wszystkie refundowane antybiotyki. Jednak lekarze przepisują je pełnopłatnie, jeśli nie są w stanie potwierdzić wskazań refundacyjnych, a do tego potrzebne jest dodatkowe badanie. Lista wydaje się obszerna, ale ponad połowa leków na niej umieszczonych może dotyczyć pojedynczych przypadków wykorzystania w grupie poniżej 18 lat - komentują eksperci.

14.09.2023