- Współpracujemy w tym zakresie z Naczelną Izbą Aptekarską i mamy nadzieję, że uda nam się to przeprocedować w miarę sprawnie. Nie wiem, czy uda się na wrzesień, ale myślę, że jesienią może ta zmiana wejdzie w życie – zapowiedziała dyrektor Piotrowska - Radziewicz. 

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski zaznaczył, że w kwestii monitorowania sytuacji epidemiologicznej w Polsce sytuacja jest opanowana. - Mamy w tej chwili znakomity model: dane z CEZ-u (Centrum e-Zdrowia). Wystarczy otworzyć stronę z raportami na temat zsumowanych rozpoznań ostrych infekcji układu oddechowego. Mamy tam wszystko (...). Są to raporty z wszystkich wizyt u lekarzy w całej Polsce – powiedział.

Jego zdaniem na podstawie tych danych można dokładnie prześledzić, jak wygląda zachorowalność na różne choroby zakaźne, takie jak grypa, Covid-19 czy RSV, z podziałem na województwa i grupy wiekowe. - Jest to model, który obowiązuje w Europie (...). Idziemy dokładnie tym samym torem – mówił. 

Czytaj też: NSA: Szczepienie dziecka bez zgody rodzica to konieczny przymus

Co z nową szczepionką na Covid-19? 

Dr Grzesiowski podkreślił, że istotne jest, aby lekarze zlecali pacjentom wykonywanie testów combo. Zaznaczył, że od końca roku NFZ płaci placówkom POZ za to, że został wykonany test, bez konieczności wpisania do systemu jego wyniku. - Spowodowało to powstanie luki. Będę postulował zmiany, bo wydaje się, że byłoby zdecydowanie skuteczniejsze, gdyby rozliczanie następowało po wpisaniu wyniku, nie tylko dodatniego – ocenił.

Dr Grzesiowski podkreślił, że zbliża się jesień, a więc sezon chorobowy. Przyznał, że nie ma jeszcze zatwierdzonej nowej szczepionki przeciw COVID-19. - Jednak musimy być przygotowani na taką sytuację, że pojawi się ta szczepionka na przykład za miesiąc czy za dwa i musimy mieć system gotowy do tego, by tę szczepionkę kupić i zadysponować – zastrzegł.

Wiceminister zdrowia Urszula Demkow zaznaczyła, że istotne jest, aby rozpocząć szczepienia przeciw grypie przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Zapewniła, że będzie starała się przyspieszyć wdrożenie kampanii szczepionkowej. (is/PAP)