Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla 12- i 13-latków, zarówno dziewcząt, jak i chłopców, ruszyły 1 czerwca 2023 r. Na rynku dostępne były dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil. Schemat ich przyjmowania zakłada, że drugą dawkę szczepionki należy podać od 5 do 13 miesięcy od pierwszej. Mimo to w wielu przychodniach, np. w olsztyńskim szpitalu dziecięcym, ani w grudniu, ani w styczniu drugiej dawki nastolatkom nie podawano z powodu braku szczepionek. Rejestratorki odsyłały rodziców "na za miesiąc".

Czytaj także na Prawo.pl: Szczepienia na HPV będą się odbywać „po cichu”

Zapytane przez PAP o dostępność szczepionek przeciwko HPV Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dostępnych jest 90 tys. szczepionek Cervarix i 60 tys. szczepionek Gardasil.

- Dodatkowo pod koniec roku ministra zdrowia zakupiła 200 tys. sztuk szczepionek głównie na realizację drugich dawek szczepień rozpoczętych w 2023 r. Dostawy szczepionek do centralnego dystrybutora odbyły się 21 i 22 grudnia 2023 r. Obecnie przygotowywany jest podział szczepionek do wydania do poszczególnych wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych  – poinformowało w piątek PAP biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Potrzebne są dwie dawki szczepionki na HPV

- Należy podkreślić, że szczepienia zostały zaplanowane w schemacie dwudawkowym, zgodnie z CHPL. Obwieszczenie z 29 września 2023 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra zdrowia, wskazuje, że bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dostępne są dla dziewcząt po ukończeniu 11. roku życia oraz chłopców po ukończeniu 11. roku życia, do ukończenia 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym. Dla ww. populacji zostały zabezpieczone środki na zakup szczepionek w schemacie dwudawkowym – przypomniał w przesłanym PAP stanowisku resort zdrowia.

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn. Zapisu na szczepienia można dokonywać bezpośrednio w przychodniach, przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989.