Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała (na wspólnej konferencji z ministrą edukacji Barbarą Nowacką), że chciałaby, aby szczepienia na HPV były organizowane w szkołach. - Mamy świadomość, że to jest świadczenie medyczne, w związku z tym będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie - tak, żeby rodzice, którzy pracują, mogli dzieciom towarzyszyć" - wyjaśniła. Ministra będzie chciała zaangażować w szczepienia podstawową opiekę zdrowotną, ale także pielęgniarki szkolne.

 

Szczepienia w szkołach, potrzebna edukacja

Według informacji z końca ubiegłego roku zaszczepiło się zaledwie 17 proc. uprawnionych nastolatków (dziewczynki i chłopcy w wieku 12-13 lat). 

- Liczę na to, że oprócz szczepienia na HPV w szkołach, zostanie przygotowana kampania społeczna i edukacyjna kierowana do rodziców i opiekunów dzieci, w tym o tym, dlaczego szczepienie przeznaczone jest także dla chłopców - mówi Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej (OFO).  - Dramatem jest to, że trzeba tłumaczyć, że szczepienie które jest w stanie uchronić przed zachorowaniem na nowotwory, nie jest seksualizacją dzieci - dodaje. 

Akcja szczepień - wielka niewiadoma 

Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” zauważa z kolei, że niedługo szczepionki przeciwko HPV się przeterminują. -To szastanie publicznymi pieniędzy w dobrej wierze, ale w złej organizacji - zauważa. Irena Rej zaznacza także, że brakuje obecnie informacji na temat tego, na jaką ilość szczepionek przeciwko HPV do tej pory podpisano umowy. - Nie ma możliwości uzyskania wiedzy na temat tego, w ilu transzach zamówiono szczepionki, a także o wykorzystanych do tej pory szczepionkach  - dodaje. 

Jej zdaniem w akcję szczepień na HPV należałoby zaangażować sanepidy.  - Mają one opracowaną strukturę działania w powiatach, bazę danych placówek, którą mogą przekazać Ministerstwu Zdrowia - dodaje. 

Podkreśla, że do tej pory nie powołano pełnomocnika ministra zdrowia do spraw szczepień. 

- Pełnomocnik jest w stanie skutecznie zorganizować akcję szczepień, gdy przeprowadzana jest poważna akcja. Ale nie tylko w tedy. Świat idzie w kierunku zabezpieczania się za pomocą szczepionek przed chorobami lub ich ciężkim przebiegiem. Nie są to wymysły firm farmaceutycznych. Dzięki szczepionce zahamowano ebolę w Afryce. W Polsce natomiast pojawiają się przypadki odry i krztuśca - mówi. 

Czytaj także na Prawo.pl: Szczepienia na HPV będą się odbywać „po cichu”

Dwie szczepionki na HPV

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło 1 czerwca 2023 r. powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat.

Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.