UE: Postępowanie wobec Polski w sprawie importu równoległego leków

Farmacja Prawo unijne

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie unijnych przepisów, dotyczących swobodnego przepływu towarów w odniesieniu do importu równoległego leków. Polska ma teraz dwa miesiące na rozwianie obaw zgłoszonych przez Komisję.

29.09.2022

SN: „Dostęp do rynku” nie oznacza „dostępu do pozycji rynkowej”

Prawo cywilne Farmacja

W sporze dotyczącym roszczeń związanych z oznaczaniem leków, importowanych przez pozwaną z innego kraju UE, znakiem towarowym, który powódka wykorzystywała do oznaczania identycznych towarów w Polsce, SN stwierdził naruszenie prawa do znaku i uznał, że ochrona znaków towarowych nie może prowadzić do sztucznego podziału rynku unijnego na rynki poszczególnych państw.

29.09.2022

WHO: Ponad 40 mld euro kosztują błędy w stosowaniu leków

Pacjent Farmacja

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w wyniku błędów w stosowaniu leków – co roku dochodzi do ponad 160 tys. zgonów. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami, to 50 proc. wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie wynoszą 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego – wskazuje WHO.

28.09.2022

Szczepienia na grypę w blisko czterech tysiącach punktów - informuje NFZ

Opieka zdrowotna Farmacja

Kończy się czas na złożenie wniosku dla placówek medycznych, które w obecnym sezonie chcą szczepić przeciwko grypie. Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że punktów, w których można otrzymać szczepienie, jest już prawie cztery tysiące, w tym niemal 1,4 tys. to apteki.

26.09.2022

SN: Za małe zadośćuczynienie za nielegalny eksperyment ze szczepionkami na grypę

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja

Wykazanie w procesie cywilnym rozstroju zdrowia powinno w istotnym stopniu zwiększać kwotę należnego pokrzywdzonemu zadośćuczynienia. Jednak w żadnym razie wykazanie braku rozstroju zdrowia, nie może być uznane za okoliczność uzasadniającą przyznanie symbolicznego zadośćuczynienia, tak jak w tym przypadku tylko 500 zł - orzekła izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i uchyliła wyrok.

24.09.2022

Sklepy zielarskie chcą sprzedawać leki przez internet, tak jak apteki

Pacjent Farmacja

Obecnie prawo do wysyłki leków wydawanych bez recepty (OTC) mają tylko apteki. Internetowa sprzedaż produktów leczniczych rośnie jednak z roku na rok. Udział w tym sektorze chciałyby mieć także sklepy zielarsko-medyczne, które mogą co prawda sprzedawać leki OTC, ale tylko stacjonarnie. Projekt zmian w tej sprawie przygotowali posłowie Kukiz’15, a poparła go grupa 21 posłów PiS.

14.09.2022

Coraz więcej dzieci się truje, ułatwia to dziurawe prawo i brak kontroli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Tylko do połowy tego roku 114 dzieci zatrutych lekami trafiło do Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. To prawie tyle samo, co w całym 2020 r. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być nawet dostępne w sklepach leki bez recepty. Tymczasem kontrola nad ich sprzedażą poza aptekami szwankuje, co przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia. Zmian jednak nie zapowiada, a dostępność tłumaczy interesem społecznym.

12.09.2022

Wolna amerykanka w handlu suplementami diety szybko się nie skończy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Rząd chce uregulować reklamę suplementów diety. Znikną z niej wizerunki lekarzy i stetoskopy, by nie wprowadzać w błąd, że suplement diety jest lekiem. Proponowane zmiany nie dotyczą jednak najważniejszych kwestii dla bezpieczeństwa klientów. Suplementy są bowiem wprowadzane na rynek bez badań, potwierdzenia ich składu, a często także nielegalnie – a w tym zakresie zmian na razie nie będzie.

09.09.2022

Drogie leki na choroby rzadkie mogą wypaść z refundacji

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Minister zdrowia będzie musiał odmówić finansowania leku z budżetu państwa, jeśli koszt uzyskania roku życia dzięki terapii przekroczy około 240 tys. zł. To pomysł resortu, by zahamować „nieetyczne żądania cenowe koncernów farmaceutycznych”. Z danych NFZ wynika, że jeśli te przepisy wejdą w życie, z refundacji wypadnie sześć leków w sześciu programach lekowych.

08.09.2022

Więcej z kieszeni pacjenta, mniej z budżetu NFZ – nowy plan na refundację leków

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Z puli leków refundowanych wypadnie część droższych zamienników i pacjenci będą musieli płacić za nie 100 proc. ceny – to tylko jedna z konsekwencji zmian proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt krytykują organizacje pacjentów, a producenci leków, hurtownicy i aptekarze właśnie zaapelowali do ministra zdrowia o wstrzymanie prac nad nim.

07.09.2022

Polacy chcą zniesienia podatku Belki. Na razie nie ma na to szans

Finanse publiczne Domowe finanse PIT Finanse Farmacja

Dwie trzecie Polaków chce zniesienia tzw. podatku Belki - wynika z ostatnio przeprowadzonego sondażu. Jednak Ministerstwo Finansów na razie nie prowadzi prac nad jego zniesieniem, obawiając się zamieszania na rynku kapitałowym. Danina od zysków kapitałowych daje budżetowi ponad 4 mld zł rocznie.

06.09.2022

Pospolite ruszenie po testy na Covid-19 - tylko apteki sprzedały milion sztuk

Farmacja Koronawirus

Minimalne restrykcje, czyli obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach, normalizują Covid-19. Jednocześnie liczba sprzedanych testów wykrywających SARS-Cov-2 pokazuje, że wirus, mimo występującego obecnie łagodnego wariantu, wciąż budzi respekt. Tylko w sierpniu apteki sprzedały ponad 1 milion testów, a ponad 300 tys. wykonały podmioty lecznicze.

05.09.2022

Wyczekiwana nowelizacja przepisów o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie

Opieka zdrowotna Farmacja

Zwiększenie dostępności pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a także uszczegółowienie obowiązujących przepisów, aby wyeliminować istniejące problemy interpretacyjne, to cele nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

05.09.2022

W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

01.09.2022

Organizacje pacjentów: Ustawa refundacyjna służy przede wszystkim NFZ

Pacjent Farmacja

Pacjenci nie są beneficjentami pozytywnych zmian w ustawie refundacyjnej, gdyż jej celem nie jest zapewnienie najniższego poziomu współpłacenia za leki przez pacjentów – uważa Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP). W ich opinii ustawa refundacyjna nakierowana jest w większości na ograniczenie wydatków na refundację leków ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

30.08.2022

Jest raport z konsultacji dużej ustawy refundacyjnej - 1,3 tys. stron uwag, niektóre MZ uznaje

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przychyla się do części uwag zgłoszonych podczas konsultacji tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. M.in. o 1 proc. miałaby wzrosnąć marża hurtowa leków refundowanych, z obecnych 5 proc. do 6 proc. Resort zdrowia nie uwzględnił natomiast uwagi Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chciałaby, aby marża detaliczna pozostała bez zmian, natomiast NFZ miałby płacić aptece za wydanie każdego opakowania leku refundowanego. 

26.08.2022

Refundację leku można uzależnić od wieku pacjenta - decydują badania i koszty

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.

26.08.2022

Minister zdrowia: Granica wieku dla terapii genowej SMA poparta badaniami

Pacjent Farmacja

Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.

25.08.2022

Minister zdrowia zwiększa swoją kontrolę nad etyką badań leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie jedna, ale dwie komisje, w tym wskazana przez ministra zdrowia, będą oceniały badania kliniczne, w których biorą udział pacjenci. Szczególny nacisk będzie położony na ocenę etyczności badania – zajmie się tym komisja wyznaczona przez ministra. Eksperci oceniają, że wydłuży to proces oceny i zwiększy koszty badań produktów leczniczych. Decyzja jest niezrozumiała – podkreślają.

22.08.2022

Ministerstwo Zdrowia zapowiada podniesienie marży aptecznej

Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Marże apteczne określone w tzw. ustawie refundacyjnej zostaną zwiększone - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Farmaceuci alarmują, że obecnie wysoka inflacja pochłania marżę za obrót lekami refundowanymi. Zmienione mają zostać także marże hurtowe. Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) ostrzegał ostatnio, że niskie marże mogą doprowadzić do ograniczenia dostaw leków do aptek.

09.08.2022