Ustawa o badaniach klinicznych już obowiązuje

Zawody medyczne Farmacja

Weszła w życie ustawa o badaniach klinicznych produktów stosowanych u ludzi, która między innymi określa zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora badań klinicznych. Zgodnie z nowymi przepisami uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni, jeśli chodzi o system odszkodowań (ubezpieczeń).

14.04.2023

Sklepy będą musiały schować witaminy i „odchudzacze”

Prawo gospodarcze Farmacja

Miejsce prezentacji suplementów diety musi znajdować się w polu widzenia kupującego, ale jednocześnie nie w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta, co może niezasadnie utrudniać dostęp do oglądania tych towarów osobom z wadami wzroku – zwracają uwagę eksperci. Nowe przepisy mogą być rewolucją w handlu, gdy w sklepach spożywczych, kioskach czy też na stacjach paliw znikną stoiska z preparatami magnezu lub witaminy D3.

14.04.2023

Adrenalina w przedszkolu? Lek ratujący życie problemem dla personelu

Pacjent Zarządzanie oświatą Farmacja

Luki w przepisach ułatwiają przedszkolom wykluczanie dzieci, których życie zależy od podania leku podczas wstrząsu anafilaktycznego. Aplikacja adrenaliny nie mieści się w definicji pierwszej pomocy, wychowawca dziecka nie ma więc obowiązku jej podania. Są placówki, które idą krok dalej: blokują dzieciom-alergikom możliwość przynoszenia ze sobą leków ratujących życie, zasłaniając się zasadami bezpieczeństwa.

08.04.2023

Minister zapowiada ograniczenia dla recept wystawianych przez internet

Zawody medyczne Farmacja

Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do procederu wystawiania recept przez internet, dzięki czemu można w kilkanaście minut uzyskać każdy lek. Nie podał jeszcze szczegółów projektowanych rozwiązań.

03.04.2023

Samorząd lekarski przeciwko stosowaniu homeopatii

Opieka zdrowotna Farmacja

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zwróciło się do lekarzy i lekarzy dentystów z apelem o powstrzymanie się od stosowania tych metod leczenia. - Ze względu na ciągły brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność leczenia środkami homeopatycznymi - czytamy w ogłoszonym pod koniec marca stanowisku. Jest w nim też mowa o niekorzystnym działaniu prawa o produktach leczniczych.

03.04.2023

Sierpiński: Moglibyśmy pozyskiwać kilka razy więcej osocza, niż obecnie

Prawo gospodarcze Farmacja

Chcielibyśmy zwiększyć pobór krwi, zwiększyć pobór osocza i wykorzystać ten potencjał, aby produkty, które mogą być pozyskiwane od polskich dawców, były później wykorzystywane w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym jako leki podawane najbardziej potrzebującym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

24.03.2023

Rząd potrzebuje więcej osocza, ale za jego pozyskanie płacić już nie chce

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Będziemy potrzebować coraz więcej osocza do produkcji leków dla starzejącego się społeczeństwa. Za sześć lat ma powstać tzw. fabryka osocza, a rząd honorowych dawców będzie zachęcać do donacji dwoma dniami wolnego, czyli „na koszt” pracodawców. Ministerstwo Zdrowia zapomniało też, że stawka za oddane osocze, które można odliczyć od podatku, nie wzrosła od blisko 10 lat i wynosi 130 zł, choć resort osocze sprzedaje sześć razy drożej.

22.03.2023

Samorządowcy i aptekarze chcą, aby nocne dyżury aptek finansował NFZ

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja

Samorządowcy proponują, aby to Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie co najmniej jednego dyżuru aptecznego w nocy i w święta, również w dużych powiatach. To rozwiązałoby "odwieczny" problem, kto ma płacić za dyżury apteczne. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rozważy propozycję, ale już po tym jak projekt wpłynie do Sejmu.

21.03.2023

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstanie wytwórnia farmaceutyczna

Szkolnictwo wyższe Farmacja

Wytwórnia farmaceutyczna w nowoczesnym układzie uczelni medycznych, farmaceutycznych, to, można powiedzieć, jej serce: serce rozwoju, innowacyjności, badań naukowych i wdrożeniowych – powiedział rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. Wytwórnia ma powstać w ciągu półtora roku.

17.03.2023

Ministerstwo Zdrowia planuje budowę fabryki osocza

Farmacja

Utworzenie Narodowego Frakcjonatora Osocza (NFO), który będzie wytwarzał produkty krwiopochodne, zakłada przekazany do konsultacji społecznych rządowy projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Produkcja poszczególnych produktów krwiopochodnych ma się rozpocząć za około sześć lat. W projekcie ustawy założono, że NFO działać będzie jako państwowa osoba prawna.

07.03.2023

Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od 1 marca 2023 r. zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Dodano 92 nowe produkty lub wskazania. 36 produktów lub wskazań wypadło z nowej listy w stosunku do poprzedniej. Pacjenci mniej dopłacą m.in. do leków na schizofrenię, za lek na astmę przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. W refundacji aptecznej finansowane będą trzy nowe leki.

01.03.2023

Drakońskie kary mają uporządkować handel suplementami diety

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Suplementy diety będą musiały zniknąć z półek w pobliżu "okienek" w aptekach, a także kas na stacjach benzynowych i w marketach. Za naruszenie przepisów opierających się na nieprecyzyjnych definicjach i przy braku kryteriów stosowanych podczas kontroli ma grozić od 10 tys. zł do 1 mln zł. W dodatku w konsekwencji proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian, w sklepach łatwiej będzie reklamować leki OTC niż suplementy diety - zauważają eksperci. 

28.02.2023

Koszty produkcji rosną, a ceny leków spadają - zagrożenie dla rynku

Farmacja

Koszty wytwarzania farmaceutyków w Polsce od 2019 r.oku wzrosły o 28 proc., a średnia cena koszyka najczęściej stosowanych leków refundowanych spadła o 4 proc. – Spowoduje to ograniczenie krajowej produkcji i zmniejszy jej udział w polskim rynku, co pogłębi ryzyko braków leków w aptekach – alarmują ekonomiści i przedstawiciele branży farmaceutycznej.

14.02.2023

Blokowanie zamiany leków może się odbić na zdrowiu pacjenta

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia nie chce, aby lekarz mógł blokować możliwość wydania pacjentowi zamiennika leku w aptece. Chodzi o oznaczenie: "nie zamieniać" lub "NZ". Jeśli lekarz umieści je na recepcie, farmaceuta nie może zaproponować innego, na przykład tańszego leku. I chociaż przepis może być korupcjogenny, to ma uzasadnienie ze względów medycznych. Na przykład, gdy pacjent ze względu na uczulenie, ma bardzo precyzyjnie dobraną terapię.

07.02.2023

Farmaceuta zaszczepi przeciwko grypie po odbyciu kursu kwalifikacyjnego

Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuta będzie mógł przeprowadzać szczepienie ochronne przeciw grypie u osoby dorosłej, jeżeli odbył kurs kwalifikacyjny i uzyskał dokument potwierdzający ukończenie tego kursu - zakłada to skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

06.02.2023

Branże kosmetyczna i farmaceutyczna obawiają się unijnej dyrektywy ściekowej

Środowisko Farmacja

Część przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków niepokoi branże kosmetyczną i farmaceutyczną, ponieważ mają one ponieść koszty wdrożenia mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), aby sfinansować modernizację oczyszczalni ścieków - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem Komisja Europejska błędnie uznała, że produkty kosmetyczne i farmaceutyczne to dwa główne źródła mikrozanieczyszczeń.

02.02.2023

Rebranding leków - TSUE wydaje nowe wytyczne dla prowadzących handel równoległy

Farmacja

Przepakowywanie leków jest przedmiotem gorącej dyskusji pomiędzy firmami farmaceutycznymi a podmiotami prowadzącymi handel równoległy. Sporną kwestią jest, kiedy uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może sprzeciwić się przepakowaniu leków pochodzących z importu równoległego - zwraca uwagę dr Agnieszka Sztoldman z Kancelarii prawnej Osborne Clarke w opinii przygotowanej dla Prawo.pl.

01.02.2023

Opioid poza kontrolą – e-recepty ułatwiają wykup substancji narkotycznej z aptek

Finansowanie zdrowia Farmacja

Leki z substancją, która w USA odpowiadała za głośny swego czasu kryzys opioidowy, są wykupywane z aptek i prawdopodobnie nielegalnie odsprzedawane. Taką działalność ułatwiają receptomaty i e-recepty – zauważają farmaceuci. Prawnicy mówią o możliwej potrzebie interwencji ustawowej – zmianie prawa, która ograniczy ten proceder.

31.01.2023

Branża farmaceutyczna krytykuje projekt ustawy refundacyjnej

Farmacja

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej nie rozwiąże problemu braku leków i nie zwiększy bezpieczeństwa lekowego Polski – uważają organizacje branżowe zrzeszające podmioty branży farmaceutycznej i podkreślają, że należy skupić się na najpilniejszych wyzwaniach, czyli na wzmacnianiu bezpieczeństwa lekowego Polski.  

18.01.2023

Trwające po kilka miesięcy postępowania blokują działalność w sprzedanych aptekach

Farmacja Zarządzanie Ochrona konkurencji

Postępowania dotyczące przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki mają wychwytywać obchodzenie prawa przez sieci aptek za pomocą tzw. firm-słupów. Oznacza to jednak trwające nawet miesiącami szczegółowe inspekcje, podczas których prowadzenie działalności w sprzedanej aptece nie jest możliwe. Samorząd aptekarski uważa takie badanie za konieczne.

17.01.2023