Sejm za poprawką Senatu o subfunduszu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

01.12.2022

"Farmacja Polska" apeluje do wiceministra o nadzór nad listą leków o ograniczonej dostępności

Opieka zdrowotna Farmacja

Producenci alarmują, że na liście leków o ograniczonej dostępności, znalazły się produkty, które są dostępne. Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zwróciła się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o osobisty nadzór nad usunięciem przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy i pacjentów.

01.12.2022

NSA: Można informować o pracy apteki na banerze reklamowym

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja

Prezentowanie informacji o lokalizacji apteki i godzinach jej pracy jest legalne. Prawo farmaceutyczne nie wprowadza przy tym ograniczeń w zakresie formy, widoczności i zasięgu takiego nośnika informacyjnego - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel apteki może zatem korzystać również z wybijającego się w otoczeniu banera reklamowego.

28.11.2022

TSUE: Polska wygrała z Komisją spór o zwolnienie z akcyzy alkoholu do produkcji lekarstw

Wymiar sprawiedliwości Akcyza Farmacja Prawo europejskie

Polska procedura zawieszenia poboru akcyzy od alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym taki alkohol, choć co do zasady nie podlega temu podatkowi, wciąż będzie podlegał sformalizowanym procedurom importowym. Skarga KE, jako bezzasadna, została w całości oddalona.

24.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

Listopadowa lista refundacyjna z ważnymi zmianami

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista refundacyjna obfituje w wiele zmian – zyskali pacjenci onkologiczni i ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. stwardnienie rozsiane). M.in. od 1 listopada zaczęła obowiązywać refundacja trzech nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu raka piersi. W sporej ilości leków obniżone zostały ceny bądź dopłaty pacjenta.

07.11.2022

Samorząd aptekarski zaniepokojony propozycją nowych opłat dla aptek

Farmacja

Naczelna Izba Aptekarska zwołała na 7 listopada nadzwyczajne zebranie swojego prezydium w sprawie opłat rocznych, które miałyby ponosić m.in. apteki, punkty apteczne i hurtownie farmaceutyczne na działania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Do 26 listopada trwają konsultacje publiczne projektu, ale pomysł Ministerstwa Zdrowia już wzbudził kontrowersje: zwolnione z opłat miałyby być m.in. kioski i stacje paliw, które sprzedają leki.

03.11.2022

Od 1 listopada refundacja nowego leczenia AZS - skorzystają dzieci i młodzież

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.

01.11.2022

Po lek z Warszawy do Radomia - pacjent kursuje po kraju, bo rząd nie dzieli się danymi

Pacjent Farmacja

Przychodzi pacjent do lekarza, a gdy ten wypisuje mu receptę, w systemie elektronicznym pojawia się alert, że chory może mieć problem z jej realizacją, bo dostępność leku jest zagrożona. Takiego rozwiązania domagają się lekarze. Wówczas mogliby przepisać pacjentowi dostępny zamiennik, a pacjent nie musiałby szukać medykamentu w całym kraju. Obecnie często jest to konieczne.

29.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej: zmiany cen, definicji, marż, uprawnień aptek i hurtowni

Farmacja

Zmiany dotyczące cen urzędowych produktów refundowanych, definicji „urzędowej ceny zbytu” i „ceny zbytu netto” oraz w naliczaniu marży hurtowej, nowe uprawnienia aptek i hurtowni farmaceutycznych w przypadku obniżenia ceny urzędowej - to niektóre z propozycji Ministerstwa Zdrowia zawarte w aktualnym projekcie tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, analizowanym przez KPMG.

24.10.2022

Prof. Bolanowski: Nie ma w pełni skutecznej ochrony przed skażeniem radiacyjnym

Pacjent Farmacja

Jod musi być podany nie wcześniej niż 24 godziny przed spodziewaną ekspozycją i nie później niż 8 godzin po niej. Jodek potasu nie chroni przed działaniem innych izotopów promieniotwórczych. U niektórych osób może spowodować nadczynność tarczycy z groźnymi następstwami, dlatego należy zwrócić uwagę na przeciwwskazania  – mówi profesor Marek Bolanowski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii USK we Wrocławiu, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii, konsultant wojewódzki do spraw endokrynologii.

23.10.2022

NASK przestrzega przed wpisami odradzającymi przyjęcie jodku potasu

Farmacja

Wpisy, w których odradza się przyjmowania tabletek z jodkiem potasu, jeśli wystąpi zagrożenie radiacyjne, to przykład dezinformacji. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przestrzega, że wiadomości, które pojawiają się w internecie mają jeden cel: polaryzację społeczeństwa dotyczącą kwestii bezpieczeństwa.

20.10.2022

UOKiK: 4 mln zł kary dla Polskiej Grupy Farmaceutycznej za opóźnianie płatności

Finansowanie zdrowia Farmacja

Polska Grupa Farmaceutyczna nadmiernie opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - wykazało postępowanie przeprowadzone przez prezesa UOKiK. Za opóźnianie płatności prezes Urzędu nałożył na spółkę ponad 4 mln zł kary. Przedmiotem działalności ukaranego przedsiębiorcy jest hurtowa sprzedaż leków i wyrobów farmaceutycznych.

19.10.2022

Ministerstwo Zdrowia: Lekarz otrzyma informacje o dostępności leków w danym regionie

Farmacja

Od wtorku, najpewniej co dwa tygodnie, do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz hurtowników będą przekazywane informacje w zakresie możliwej, ograniczonej dostępności poszczególnych leków. - Tak, żeby lekarz już przy wypisywaniu pacjenta, mógł stwierdzić, czy lek będzie mógł zostać wykupiony, czy jest dostępny w aptekach na terenie choćby województwa - zapowiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia.

18.10.2022

Prof. Neumann-Podczaska: Pilotaż pokazuje skuteczność przeglądów lekowych

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Średnia liczba wykrytych przez farmaceutów problemów lekowych to ponad sześć na jednego pacjenta. Wiemy już, że program pilotażowego przeglądu lekowego znacznie wpływa na obniżenie zjawiska wielolekowości – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, ekspert Zespołu ds. Opieki Farmaceutycznej przy Ministerstwie Zdrowia oraz koordynator programu pilotażowego przeglądu lekowego.

06.10.2022

Tabletka z jodkiem potasu - jest rządowa broszura dla mieszkańców

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Wojewodowie informują, że jodek potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego będzie mogła pobrać każda pełnoletnia osoba. Jednak nie wszyscy powinni zażyć tabletkę ze względu na aspekty zdrowotne. MSWiA w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym, Polską Agencją Atomistyki i specjalistami z dziedziny endokrynologii, opracowało ulotkę dla mieszkańców.

05.10.2022

UE: Postępowanie wobec Polski w sprawie importu równoległego leków

Farmacja Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie unijnych przepisów, dotyczących swobodnego przepływu towarów w odniesieniu do importu równoległego leków. Polska ma teraz dwa miesiące na rozwianie obaw zgłoszonych przez Komisję.

29.09.2022

SN: „Dostęp do rynku” nie oznacza „dostępu do pozycji rynkowej”

Prawo cywilne Farmacja

W sporze dotyczącym roszczeń związanych z oznaczaniem leków, importowanych przez pozwaną z innego kraju UE, znakiem towarowym, który powódka wykorzystywała do oznaczania identycznych towarów w Polsce, SN stwierdził naruszenie prawa do znaku i uznał, że ochrona znaków towarowych nie może prowadzić do sztucznego podziału rynku unijnego na rynki poszczególnych państw.

29.09.2022

WHO: Ponad 40 mld euro kosztują błędy w stosowaniu leków

Pacjent Farmacja

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w wyniku błędów w stosowaniu leków – co roku dochodzi do ponad 160 tys. zgonów. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami, to 50 proc. wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie wynoszą 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego – wskazuje WHO.

28.09.2022

Szczepienia na grypę w blisko czterech tysiącach punktów - informuje NFZ

Opieka zdrowotna Farmacja

Kończy się czas na złożenie wniosku dla placówek medycznych, które w obecnym sezonie chcą szczepić przeciwko grypie. Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że punktów, w których można otrzymać szczepienie, jest już prawie cztery tysiące, w tym niemal 1,4 tys. to apteki.

26.09.2022