Ministerstwo Zdrowia zapowiada podniesienie marży aptecznej

Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Marże apteczne określone w tzw. ustawie refundacyjnej zostaną zwiększone - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Farmaceuci alarmują, że obecnie wysoka inflacja pochłania marżę za obrót lekami refundowanymi. Zmienione mają zostać także marże hurtowe. Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) ostrzegał ostatnio, że niskie marże mogą doprowadzić do ograniczenia dostaw leków do aptek.

09.08.2022

Państwowy system monitorujący dostęp do leków to fikcja

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Centralny system codziennie pobiera dane o tym, co dokładnie znajduje się w magazynach aptek i hurtowni farmaceutycznych. Raporty te uspokajają Ministerstwo Zdrowia. Natomiast według ekspertów zakłamują rzeczywistość, nie pokazując faktycznych problemów aptek i pacjentów. W dodatku zbierane dane nie są wykorzystywane do zarządzania dostępnością leków.

09.08.2022

E-zdrowie bez prądu to pacjent zostawiony na lodzie – a ochrony prawnej brak

Opieka zdrowotna Farmacja

Konsekwentnie wdrażany w ostatnich latach system teleinformatyczny, w którym funkcjonują pacjenci, przychodnie POZ i apteki, nie będzie działał bez dostaw energii elektrycznej. Brak prądu oznacza dla części pacjentów utrudniony dostęp do świadczeń i leków. Tymczasem podmioty te nie mają gwarancji, które otrzymały szpitale i ratownictwo medyczne, na wypadek ograniczeń dostaw.

05.08.2022

E-recepta zadziała także za granicą – ale na razie tylko w Finlandii

Pacjent Farmacja

Elektroniczna transgraniczna recepta ułatwia życie pacjentowi, który przebywa poza krajem, skończyły mu się leki i musi je pilnie wykupić. Dobra wiadomość jest taka, że Polska otrzymała właśnie zgodę na dołączenie do unijnego systemu e-recept. Zła, że polski pacjent póki co będzie mógł korzystać z udogodnienia tylko w jednym państwie Unii Europejskiej.

03.08.2022

Nie tylko Covid-19. Apteki chciałyby szczepić także przeciwko grypie i pneumokokom

Pacjent Farmacja

Farmaceuci przypominają, że w aptekach można otrzymać szczepionki przeciwko Covid-19. W ubiegłym tygodniu prawo do czwartej dawki dostały osoby od 60. roku życia oraz osoby z upośledzoną odpornością, które ukończyły 12 lat. Jednocześnie Naczelna Izba Aptekarska i organizacje pozarządowe apelują do resortu zdrowia, by uprawnienia rozszerzyć i aby w aptekach można było się zaszczepić także przeciwko grypie i pneumokokom.

26.07.2022

Firmy farmaceutyczne chcą gwarancji dostaw energii na wypadek kryzysu

Farmacja

Medicines for Europe – organizacja zrzeszająca europejskie firmy farmaceutyczne, której członkiem są Krajowi Producenci Leków – wezwała rządy krajów UE do utrzymania dostaw energii do zakładów farmaceutycznych w przypadku ograniczeń energetycznych w Europie. Apel taki wystosowali też Krajowi Producenci Leków do polskiego rządu.

22.07.2022

Farmaceuta będzie sprawdzał, czy pacjent dobrze bierze leki

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Przegląd lekowy ma szansę trafić do świadczeń gwarantowanych w 2024 roku. - Chcemy, by opieka farmaceutyczna była świadczeniem opłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W pilotażu przeglądów lekowych wzięło udział 75 aptek. Do tej pory z usługi skorzystało 114 pacjentów.

20.07.2022

Produkty lecznicze finansowane ze zbiórek publicznych ponownie bez VAT

VAT Opieka zdrowotna Farmacja

Przywrócony został zerowy VAT dla produktów leczniczych finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0 proc. VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka proc.

15.07.2022

Parlament Europejski będzie pracował nad petycją producentów leków

Farmacja

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego pochyliła się nad petycją Krajowych Producentów Leków w sprawie potrzeby wsparcia produkcji substancji czynnych dla produktów leczniczych na terytorium UE. Obecnie 80 proc. substancji do produkcji stosowanych w UE leków sprowadzanych jest z Azji, przez co dochodzi do braku leków na skutek nadzwyczajnych wydarzeń, jak np. pandemia.

15.07.2022

Nowe terapie lekowe będą szybciej dostępne

Farmacja

Od lipca pacjenci w Polsce i UE będą mogli szybciej korzystać z nowych terapii. Za sprawą unijnych przepisów, po wygaśnięciu praw gwarantujących wyłączność rynkową leku, inne firmy będą mogły od razu wprowadzić go do aptek i szpitali. Nowe regulacje umożliwiają im przygotowanie produkcji i zapasów magazynowych pół roku przed wygaśnięciem monopolu, tak by wejść na rynek w dniu jego zakończenia.

08.07.2022

Co piąta apteka w Polsce jest zadłużona

Farmacja

Co piąta polska apteka jest zadłużona – tak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Ogół zależności wynosi 82,8 mln zł. Szansą na podreperowanie budżetów rynku farmaceutycznego będzie zakup leków na receptę przez Ukraińców, wraz z nadaniem im numerów PESEL zaczną funkcjonować systemie zdrowia na równi z Polakami.

22.06.2022

E-recepta do reformy – są pierwsze zmiany korzystne dla pacjentów

Pacjent Farmacja

Na e-receptach pojawiły się informacje, które pomogą osobom przewlekle chorym pilnować terminów, do których powinny wykupić pierwsze opakowanie leku. Farmaceuci uważają, że jest to dobra, ale tylko techniczna, zmiana. Podkreślają, że system wydawania leków jest nadal zbyt skomplikowany i postulują zmiany. Za największy problem uważają recepty wystawiane na rok.

18.06.2022

Brakuje leków w aptekach, a po wydłużeniu rozliczeń będzie gorzej

Pacjent Farmacja

Deficyty w aptekach w czerwcu sięgają szczytów nie notowanych od początku kryzysu lekowego. Z raportu Gdzie Po Lek wynika, że brakuje między innymi leku stosowanego w cukrzycy i antybiotyków dla dzieci. Dodatkowo może się pojawić problem z dostępnością do drogich refundowanych leków, bo od czwartku, zgodnie z decyzją NFZ, zmieniają się zasady rozliczenia refundacji.

15.06.2022

W razie zagrożenia apteka wyda płyn Lugola, ale nie wiadomo, kto jej za to zapłaci

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Każdy obywatel ma mieć szybki dostęp do jodku potasu w sytuacji skażenia promieniotwórczego, a także do innych leków i wyrobów medycznych w sytuacji kryzysowej. Dlatego Ministerstwo Zdrowia przyznało nowe uprawnienia aptekom. System nie zadziała jednak bez opracowanego wcześniej, sprawnego systemu dystrybucji – przestrzegają eksperci.

06.06.2022

NIK ostro skrytykował system nadzoru nad lekami

Farmacja

Proces rejestracji produktów leczniczych trwa zbyt długo, opóźnienia wynoszą nawet 3 lata. To efekt braków kadrowych. Zdarza się jednak, że pewne leki są dopuszczane zbyt szybko, przez co mogli ucierpieć pacjenci chorzy na Covid-19. To główne wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Izba ma tez zastrzeżenia do działalności Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

01.06.2022

Przychodnie specjalistyczne kupią leki w hurtowniach, a stomatolodzy - znieczulenie

Farmacja

W sobotę 21 maja wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych wraz z nowelizacją. Za ich sprawą przychodnie specjalistyczne będą mogły robić pełne zakupy w hurtowniach farmaceutycznych, ale przede wszystkim stomatolodzy zakupią znieczulenie.

21.05.2022

Kontrowersyjna opłata za wydanie leku w święto

Farmacja

Przepisy o pracy aptek w nocy i święta od lat budzą kontrowersje. I nie chodzi tylko o to, że farmaceuci protestują, bo mają obowiązek dyżurować, choć nie dostają za to ani złotówki od samorządów lub z budżetu państwa. Bywa, że pacjenci płacą za wydanie leku w niedzielę, choć nie powinni, a nie ponoszą dodatkowego kosztu, gdy kupują np. kosmetyki. Problemem jest też nieprecyzyjne prawo.

19.05.2022

Już obowiązuje nowelizacja ułatwiająca uprawę konopi i maku

Prawo gospodarcze Farmacja

Od 7 maja br. zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zmiany w przepisach umożliwiają uprawę konopi innych niż włókniste, prowadzoną w instytutach badawczych w celu uzyskania surowca przeznaczonego do sporządzania leków. Ustawa przenosi też obowiązek monitorowania upraw maku i konopi włóknistych z organów samorządu na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

07.05.2022

DPS kupi leki w hurtowni, ale nowe przepisy niewiele jednak zmienią

Opieka zdrowotna Farmacja

Od 21 maja 2022 r. domy pomocy społecznej będą mogły kupić leki bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej, ale nie wszystkie. Według Ministerstwa Zdrowia dzięki temu będą kupować taniej niż dotąd, ale przedstawiciele DPS uważają, że nowe przepisy nie mają dla nich większego znaczenia i niewiele zmienią. Aptekarze zaś obawiają się obniżenia rentowności aptek i uszczuplenia ich budżetów o miliony złotych.

03.05.2022