Farmacja walczy o miejsce w nowej strategii rządu

Farmacja

Rząd finalizuje prace nad projektem Nowego Polskiego Ładu. Dziś w jego sprawie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Firmy farmaceutyczne apelują, by wspierał on też produkcję leków w Polsce. Zwracają uwagę, że pandemia pokazała, że tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do medykamentów, w tym szczepionek.

22.02.2021

Ewa Krajewska nową szefową inspekcji farmaceutycznej

Zawody medyczne Farmacja

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek 8 lutego br. Ewę Krajewską na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Krajewska dotychczas była zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

08.02.2021

TSUE: Konsument musi mieć łatwy dostęp do informacji o kosmetyku

Rynek i konsument Farmacja

Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia

23.01.2021

Polska ma najtańsze w Unii leki generyczne

Pacjent Farmacja

Średni koszt jednej tabletki leku generycznego w Polsce wynosi 10 eurocentów. Tak tanio jest jeszcze w Holandii i Rumunii. W pozostałych krajach Unii jedna tabletka generyka jest droższa. Na Węgrzech o 0,01 eurocenta, na Słowacji o 0,02 eurocenta, a w Czechach o 0,03 eurocenta. Najdrożej jest w Austrii, Włoszech i Francji. Zdaniem firm farmaceutycznych niskie ceny mogą uderzyć w pacjentów.

19.01.2021

NSA: Broszura porównująca ceny leków w aptekach narusza zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka zaprzeczała, że stoi za rozpowszechnianiem broszur. Tymczasem materiały te jednoznacznie wskazywały na możliwość nabycia w prowadzonych przez nią aptekach produktów leczniczych w atrakcyjnych cenach i dyskredytowały placówki prowadzone przez innych przedsiębiorców. Działanie to zostało uznane za zabronioną reklamę. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.01.2021

Ustawa o zawodzie farmaceuty już opublikowana

Małe i średnie firmy Farmacja

Opublikowana została ustawa o zawodzie farmaceuty, która reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Wprowadza ona m.in. prawo do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych i wykonywania prostych badań diagnostycznych.

17.01.2021

NSA: Zestawiając ceny na wywieszce apteka naruszyła zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Produkty były oznaczone starą, wyższą, ceną, jak i nową, która była niższa oraz zapisana większą czcionką. Taki sposób oznakowania produktów dawał jasny przekaz, że apteka oferuje je po obniżonych cenach. Była to więc wyraźna zachęta do ich nabywania, która miała przełożyć się na zwiększenie sprzedaży i obrotów placówki. Działania te zostały uznane za niedozwoloną reklamę.

02.01.2021

Zmiany w refundacji - lek na akromegalię drożeje o ponad 4 tys. zł

Farmacja

Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać zmiany w refundacji leków. Ministerstwo Zdrowia obniżyło ceny dla 646 leków i podwyższyło dla 478. Nowa lista refundacyjna przyniesie najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych. Nowe możliwości leczenia uzyskają m.in. chorzy na zaawansowanego raka płuc.

01.01.2021

Państwo bierze odpowiedzialność za skutki uboczne szczepionki

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia

W mediach społecznościowych wrze dyskusja, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19. Lekarze przekonują, że producent, czyli firma farmaceutyczna. Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że państwo - pytanie tylko na jak długo. Prawnicy radzą szukać odpowiedzi w umowach zawartych z producentami. Problem w tym, że tych nie chce ujawnić ani Komisja Europejska, ani polski rząd.

30.12.2020

Nowa ustawa lepiej definiuje doping w sporcie

Prawo karne Farmacja

Dostosowanie przepisów polskiego prawa do znowelizowanego Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Standardów Międzynarodowych, które zostały przyjęte podczas Światowej Konferencji Antydopingowej w 2019 r. w Katowicach, a będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 r., to cel podpisanej przez prezydenta ustawy.

23.12.2020

Prezydent może podpisać nową ustawę o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja

Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty, która określa m.in. zasady wykonywania zawodu , uzyskiwania prawa do jego wykonywania, kwestię szkoleń i doskonalenia zawodowego. Odrzucił jednak poprawki dotyczące możliwości przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów oraz obowiązku ich ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

10.12.2020

Biznes za senackimi poprawkami do ustawy o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja

Senat przyjął 27 listopada br. ustawę o zawodzie farmaceuty, ale wprowadził do niej poprawki. Podobają się one przedsiębiorcom z branży aptecznej, których zdaniem na etapie prac senackich udało się usunąć zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców. Dlatego apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat.

01.12.2020

Senat poprawia ustawę o zawodzie farmaceuty

Zawody medyczne Farmacja

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem ustawę o zawodzie farmaceuty. Wprowadził jednak do niej poprawki, m.in. dopuszczającą możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów i objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Farmaceuci nie będą mogli również odmówić wydawania niektórych produktów leczniczych.

27.11.2020

Polfa dostała rządowe wsparcie na badania i rozwój

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało TZF Polfie dofinansowanie wartości niemal 8 mln zł. Fundusze wykorzystane zostaną przy budowie Centrum Badawczo - Rozwojowego oraz przy modernizacji laboratorium do kontroli i certyfikacji masek chirurgicznych i półmasek ochronnych FFP2 i FFP3.

27.11.2020

UOKiK: Hurtownie mogły podbijać ceny leków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w kwestii systemów informatycznych stosowanych przez hurtownie farmaceutyczne, które mogą prowadzić do nieuczciwych praktyk rynkowych, powodujących wzrost cen leków i ograniczenie konkurencji. Urząd podejrzewa, że te praktyki mogą naruszać zarówno przepisy krajowe, jak i unijne.

19.11.2020

Chorzy na stadionie, a Szpital Południowy pusty

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

A całym kraju podjęto decyzje o budowie tymczasowych szpitali na stadionach czy halach targowych, gdy do dyspozycji są gotowe niewykorzystane placówki. Ludzie pracujący w ochronie zdrowia zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby zainwestowanie w infrastrukturę medyczną, która będzie mogła służyć pacjentom dłużej niż tylko w czasie pandemii, jak np. Szpital Południowy w Warszawie.

17.11.2020

WSA: Ogłoszenie o dogodnych godzinach otwarcia apteki nie narusza zakazu reklamy

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja

Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.

14.11.2020

Pandemia uderzyła też w branżę farmaceutyczną

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Branży farmaceutycznej nie ominęły skutki epidemii - niestabilna gospodarka lekowa, kłopoty z importem produktów leczniczych z Chin, a zwłaszcza braki leków sprawiły, że ostatnie 6 miesięcy było wyjątkowo trudne dla farmacji. Tak wynika z raportu „Rynek przetargowy w lecznictwie zamkniętym - I półrocze 2019 vs. 2020. Analiza, diagnoza, rekomendacje”

13.11.2020