Otwarty w Łodzi magazyn farmaceutyczny, rozpościera się na 43 tys. m kw i jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie Centralnej.

Czytaj także na Prawo.pl: Korytarze cenowe znikają z projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej>>

Jak mówi Prawo.pl Konrad Madejczyk, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, lokalizacja w Łodzi praktycznie w samym centrum Polski gwarantuje, że zaopatrzenie aptek ogólnodostępnych i aptek szpitalnych nie powinno nastręczać problemów. – Informacje podane przez firmę Pelion S.A. robią wrażenie, na przykład pomieszczenia do przechowywania leków w warunkach kontrolowanych (w tym w tzw. zimnym łańcuchu dostaw), a także, podlegające ścisłej kontroli dostępu. W czasie kolejnych kryzysów najpierw pandemicznego a teraz spowodowanego wojną w Ukrainie – każda inwestycja w bezpieczeństwo lekowe Polaków napawa optymizmem – podsumowuje Konrad Madejczyk.

 

 

Ważne ogniwo w łańcuchu dostaw leków na terenie całego kraju

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2014 roku, w ciągu kilku lat powstały hale magazynowe o powierzchni 43 tys. mkw., mieszczące 25 tys. miejsc paletowych i wyspecjalizowane w przechowywaniu leków. – Obiekt stanowi krytycznie ważne ogniwo w łańcuchu dostaw leków na terenie całego kraju – mówi Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion S.A., dodając, że w magazynie można przechowywać 78 mln opakowań leków, czyli po dwa opakowania przypadające na statystycznego Polaka.

Magazyn spełnia wszystkie wymogi Prawa farmaceutycznego, a także Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Są tutaj pomieszczenia wysokiego składowania o wysokości ponad 14 m, pomieszczenia do przechowywania leków w warunkach kontrolowanych oraz podlegające ścisłej kontroli dostępu magazyny środków odurzających, psychotropowych, prekursorów kategorii pierwszej, jak i cytostatyków. Duża część procesów wiążąca się z kompletowaniem zamówień została zautomatyzowana. W budynku postawiono na rozwiązania ekologiczne, m. in. podziemny zbiornik retencyjny do wykorzystania wody deszczowej do celów sanitarnych i podlewania zieleni. Na dachu hali umieszczone zostały panele fotowoltaiczne.

Czytaj w LEX: Prawnokarne aspekty mechanizmu odwróconego łańcucha dystrybucji leków >>>

Czytaj w LEX: Logistyka i zarządzanie zapasami w organizacji opieki zdrowotnej >>>

Znaczenie inwestycji dla Łodzi i regionu

Jak wskazuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, inwestycja wzmacnia odporność regionu w wymiarze zdrowotnym, ale również ekonomicznym – to nowe miejsca pracy, a co za tym idzie stabilna przyszłość setek rodzin. – To także podatki dla naszego miasta, dzięki którym finansowane będą mogły być ambitne programy realizowane dla łodzian. Jestem szczęśliwa, że pomimo nieustannie rosnącej skali działania, to właśnie w Łodzi Pelion lokuje swoje najważniejsze inwestycje – podkreśliła.

Pelion S.A. osiąga blisko 10 mld zł obrotów rocznie i zatrudnia niemal 10 tys. pracowników. Spółka powstała w 1990 roku z inicjatywy polskich przedsiębiorców i w oparciu o polski kapitał. Na dzień dzisiejszy obsługuje wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej, a także rozwija działalność na Litwie.