Z danych Ministerstwa Zdrowia  wynika, że w szpitalach od początku września do początku grudnia z powodu grypy trafiło blisko 4,2 tys. osób.  - Grypa jest w tej chwili dużym problemem, okazuje się, że nowych zachorowań, tydzień do tygodnia, jest 160 tysięcy – stwierdził Kraska w piątek w Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia.

Liczba zachorowań na grypę przerastają obecnie znacznie liczbę zachorowań na Covid-19, których w ciągu ostatniej doby odnotowano 250. 

Obecnie do szczepienia przeciwko grypie w aptece potrzebna jest recepta, której jednak nie może wystawić farmaceuta.  Natomiast skierowania na szczepienia Covid-19 wystawiane są automatycznie (w zależności od przyjętych dawek i wieku osoby). Pacjent ma dostęp do skierowania przez Internetowe Konto Pacjenta i także w tym systemie może na szczepienie się zarejestrować (możliwe jest także skorzystanie z infolinii oraz rejestracja w punkcie szczepień). 

Z wypowiedzi wiceministra zdrowia wynika, że podobne zasady miałyby dotyczyć szczepień na grypę.  

Ile kosztuje szczepienie przeciwko grypie

Hamulcem w upowszechnianiu szczepień na grypę może być odpłatność. O ile szczepienie i szczepionki na Covid-19 były "za darmo" - pacjent nie płacił ani złotówki, to w przypadku szczepień na grypę zasady są inne. 

Usługa szczepienia przeciwko grypie jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia. Z częściową refundacją szczepionki mogą kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in. narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych pacjenci 18-65 lat i dzieci w wieku od 2-5 lat; pacjenci powyżej 65 lat oraz dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Czytaj także na Prawo.pl: W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie>>

Eksperci zwracają uwagę, że największa liczba zachorowań zwykle przypada na początku roku: w styczniu, lutym i marcu.  - Dane są tym bardziej niepokojące, że jesteśmy jeszcze przed szczytem zakażeń, który najpewniej nałoży się na kolejną falę zachorowań na COVID-19. Jest to ostatni moment na podjęcie decyzji, które pozwolą na zabezpieczenie pacjentów przed zbliżającym się szczytem zachorowań - napisali do ministra zdrowia konsultanci krajowi do spraw pediatrii, zdrowia publicznego, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz przewodniczący rady programowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. 

 

Propozycja ekspertów 

Eksperci zwrócili się więc o "pilną implementację" zapowiadanych już zmian. W myśl tych rozwiązań kwalifikacja i zaszczepienie będą podstawą do refundacji wydanej w tym celu szczepionki zgodnie z odpłatnością określoną na obwieszczeniu refundacyjnym.

- Jednocześnie można rozważyć wprowadzenie powszechnego systemu e-skierowań uprawniających do skorzystania z uprawnień refundacyjnych, w szczególności dla pacjentów uprawnionych do bezpłatnych szczepionek przeciw grypie, tj. seniorów 75+ oraz kobiet w ciąży. Jest to analogiczne rozwiązanie do podejścia stosowanego przy szczepieniach przeciw COVID-19. Pacjenci mogliby się sami zarejestrować, a następnie udać do wybranych placówek medycznych, aby tam zaszczepić się przeciw COVID-19 oraz grypie, tym bardziej że obie szczepionki można podać na jednej wizycie. Uprościłoby to znacznie model wizyty szczepiennej - podkreślono w liście do ministra zdrowia. 

Czytaj w LEX: Warunki wykonywania i zasady finansowania szczepień przeciwko grypie >>>

Koalicja na rzecz szczepień w aptekach (Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy, Naczelna Izba Aptekarska oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji) podkreśla, że są one rzeczą powszechną zagranicą. - To rozwiązanie, funkcjonujące już w trzynastu europejskich krajach, przynosi pozytywne skutki pod postacią wzrostu liczby wykonanych szczepień – zarówno w aptekach, jak i w przychodniach - zaznacza.  - Wzmocnienie roli farmaceutów w systemie ochrony zdrowia jest zdecydowaną odpowiedzią na odciążenie polskiej służby zdrowia, szczególnie w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych - podkreśla. 

Czytaj w LEX: Organizacja szczepień w aptekach >>>

Czytaj w LEX: Leki na odporność i szczepionki dla pracowników są kosztem pracodawcy >>>