17 sierpnia Sejm przyjął ustawy zdrowotne:

DNUR – duża nowelizacja ustawy refundacyjnej

⇒Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw

To pierwsza gruntowna propozycja zmiany ustawy uchwalonej 12 lat temu. Raport z konsultacji społecznych projektu liczył ponad 1300 stron. Konsultacje społeczne nie objęły jednak wszystkich zmian, które Sejm uchwalił. Propozycja refundacji leków OTC pojawiła się w wersji projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej już po konsultacjach społecznych, tuż przed przekazaniem projektu do Sejmu. Senat chciał ten przepis usunąć, podkreślając, że brak konsultacji zmian tak istotnie wpływających na rynek farmaceutyczny jest niezgodny z Konstytucją. 

DNUR to długo oczekiwana nowelizacja ustawy, która reguluje rynek refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu, podniesienie podstawy limitu finansowania.

https://www.prawo.pl/zdrowie/duza-nowelizacja-ustawy-refundacyjnej-dnur,521691.html

"Apteka dla aptekarza"

⇒Nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany odnoszące się do „Apteki dla aptekarza” są "wrzutką" do ustawy Prawo farmaceutyczne.

Senat zaproponował jedynie korektę redakcyjną przepisów, które mają uszczelnić wprowadzoną w 2017 roku zasadę "Apteka dla aptekarza", jednak i te poprawki Sejm odrzucił. 

Rada Przedsiębiorczości (m.in. Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Banków Polskich, Związek Pracodawców BCC) zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie tej nowelizacji. Z kolei "Puls Biznesu" poinformował, że Warburg Pincus, amerykański fundusz private equity, który jest właścicielem sieci Gemini wysłał pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, prezydenta i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym ostrzega przed roszczeniami. Przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

https://www.prawo.pl/zdrowie/apteka-dla-aptekarza-sejm-przyjal-ustawe,522692.html

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus

⇒Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

Senat chciał, aby bezpłatne leki były finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister zdrowia, a nie z budżetu NFZ, czyli ze składek zdrowotnych. Ta poprawka jednak została odrzucona przez Sejm.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) opublikowała opinię Rady Przejrzystości w sprawie listy bezpłatnych leków dla obu grup ujętych w noweli przepisów. Jest na niej ponad 2 tys. produktów.

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby przepisy dotyczące bezpłatnych leków dla dzieci i osób od 65. roku życia weszły w życie już 1 września.

https://www.prawo.pl/zdrowie/bezplatne-leki-dla-dzieci-i-seniorow-65-plus,521491.html

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom

⇒Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw

Senat chciał wydłużyć vacatio legis zakazu sprzedaży dzieciom energetyków, który miałby wejść w życie 1 lipca 2024 r. ale Sejm nie przychylił się do tej poprawki. Kolejna propozycja zakładała, że zakaz sprzedaży napojów energetycznych nie będzie dotyczył automatów usytuowanych w miejscach niedostępnych dla osób poniżej 18 roku życia. W szczególności: w szkołach dla dorosłych, policealnych, jednostkach szkolnictwa wyższego i nauki czy w siedzibach przedsiębiorstw. Jednak i tę poprawkę Sejm odrzucił. W rezultacie posłowie przyjęli tylko jedną poprawkę Senatu.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. z wyjątkiem zapisów o programie „Sportowe talenty”, które wejdą w życie 1 września 2023 r.

https://www.prawo.pl/zdrowie/zakaz-sprzedazy-napojow-energetyzujacych,522189.html

Centra 75 plus

⇒Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej

Senat proponował, aby opieką objąć osoby powyżej 65. roku życia, a nie - jak zakładał zgłoszony przez prezydenta projekt - 75. roku życia. Jednak Sejm nie przyjął tej poprawki. "Centra 75 plus" to miejsca, w których osoby w podeszłym wieku będą mogły być objęte kompleksową opieką - odpowiednimi badaniami, prowadzeniem przez lekarza, konsultacjami z różnymi specjalistami. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

https://www.prawo.pl/zdrowie/powstana-centra-75-plus-ustawa-o-opiece-geriatrycznej,521724.html

Niektóre zawody medyczne

⇒Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Ustawa reguluje wykonywanie, ustawiczny rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową zawodów medycznych, dotychczas nie objętych regulacjami ustawowymi. Są to: asystentka stomatologiczna; dietetyk – (tylko dietetycy pracujący na kontraktach z NFZ); elektroradiolog; higienistka stomatologiczna; instruktor terapii uzależnień; opiekun medyczny; optometrysta; ortoptystka; podiatra; profilaktyk; protetyk słuchu; technik farmaceutyczny; technik masażysta; technik ortopeda; technik sterylizacji medycznej; terapeuta zajęciowy.

Sejm przyjął ustawę przychylając się do poprawki Senatu wykreślającej z niej techników dentystycznych. W ustawie natomiast pozostali dietetycy, pomimo oporu tego środowiska. Posłowie przyjęli też poprawkę dotyczącą zawodu psychoterapeuty. Przedstawiciele tego zawodu obawiali się, że zapisy ustawy części z nich uniemożliwią wykonywanie zawodu. Przepisy formułują definicje legalną psychoterapii oraz określają warunki kwalifikacyjne do jej prowadzenia.

https://www.prawo.pl/zdrowie/technik-dentystyczny-nie-bedzie-jednak-zawodem-medycznym,522422.html

Ustawa wejdzie w życie, z wyjątkami, po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.