Posłowie odrzucili większość senackich poprawek do ustawy. Senat domagał się wykreślenia z ustawy dietetyków, jednak Sejm nie przychylił się do tej poprawki. Przyjął jedynie tę, która wykreśla z ustawy techników dentystycznych. Nie przyjęto też poprawki dotyczącej nadzoru nad instruktorem terapii uzależnień, który chce wrócić do pracy po przerwie. Nadzór miałby sprawować specjalista psychoterapii uzależnień. Sejm do poprawki się nie przychylił. Podobnie jak do tej, która nie określała konkretnie liczby członków Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Nadal będzie ich 76. Sejm odrzucił też poprawkę dotyczącą nadzoru lekarza nad higienistką stomatologiczną, gdy wykonuje ona czynności z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej.
https://www.prawo.pl/zdrowie/dietetyk-jako-zawod-medyczny-kontrowersyjny-projekt,521481.html
.
Sejm przyjął poprawkę dotyczącą zawodu psychoterapeuty
Posłowie przyjęli natomiast poprawkę dotyczącą zawodu psychoterapeuty. Przedstawiciele tego zawodu obawiali się, że zapisy ustawy części z nich uniemożliwią wykonywanie zawodu. Przepisy formułują definicje legalną psychoterapii oraz określają warunki kwalifikacyjne do jej prowadzenia. Sejm tę poprawkę przyjął.
https://www.prawo.pl/zdrowie/psychoterapeuta-jako-zawod-zaufania-publicznego-propozycja,521431.html
Sprawdź w LEX: Czy dokumentacja świadczeń realizowanych przez psychologa lub psychoterapeutę jest integralną częścią historii choroby?
Sejm przyjął też poprawkę Senatu, według której ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite wykreślono jako przyczynę utraty prawa wykonywania zawodu. Senatorowie zwracali uwagę, że dane wrażliwe jak m.in. przyczyna utraty prawa wykonywania zawodu z powodu ubezwłasnowolnienia, będą widoczne w publicznym rejestrze. W ustawie znalazło się też wiele wrzutek do innych ustaw, o czym pisaliśmy na Prawo.pl.
https://www.prawo.pl/zdrowie/ustawa-o-niektorych-zawodach-medycznych-wrzutki,522344.html
Zawód medyczny mają wykonywać tylko profesjonaliści
Ustawa reguluje wykonywanie, ustawiczny rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową zawodów medycznych, dotychczas nie objętych regulacjami ustawowymi. Są to: asystentka stomatologiczna; dietetyk – (tylko dietetycy pracujący na kontraktach z NFZ); elektroradiolog; higienistka stomatologiczna; instruktor terapii uzależnień; opiekun medyczny; optometrysta; ortoptystka; podiatra; profilaktyk; protetyk słuchu; technik farmaceutyczny; technik masażysta; technik ortopeda; technik sterylizacji medycznej; terapeuta zajęciowy. Ustawa ma wprowadzić mechanizm, który zapewni dostęp do zawodu medycznego tylko profesjonalistom, którzy posiadają wykształcenie uzyskane w systemie szkolnictwa wyższego i nauki lub kwalifikacje uzyskane w systemie oświaty lub inne kwalifikacje, wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego. Wcześniej z listy zawodów medycznych sejm usunął zawód logopedy, środowisko było temu przeciwne.
https://www.prawo.pl/zdrowie/gabinet-logopedy-ma-spelniac-wymogi-placowki-medycznej,520685.html
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Wejdzie w życie, z wyjątkami, po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zobacz w LEX: Projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.