Batalia o wykreślenie z projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych zawodu dietetyka, który jest obecnie procedowany w Sejmie (druk 3183) toczy się od kilku miesięcy. Pod petycją w tej sprawie podpisało się dotąd 10 tys. osób.

Natomiast od wielu lat dietetycy domagają się uregulowania swojego zawodu, najchętniej w ustawie o zawodzie dietetyka wraz z powstaniem samorządu dietetyków i uregulowań dotyczących odpowiedzialności zawodowej oraz kodeksu etycznego. - Jako duża i bardzo zróżnicowana grupa zawodowa zasługujemy na oddzielną ustawę i od początku stoimy na tym stanowisku – podkreśla Klaudia Wiśniewska, dietetyk. 

 

Sprawdź w LEX: Czy w szpitalu dietetyk może prowadzić konsultację dietetyczną małoletniego pacjenta sam, bez zlecenia przez lekarza, czy każdorazowo potrzebne jest zlecenie lekarza na konsultację dietetyczną? >>

Jedni dietetycy w ustawie są, innych nie ma

Początkowo Ministerstwo Zdrowia nie przychyliło się do tego głosu i wpisało do projektu ustawy o zawodach medycznych zawód dietetyka, poddając go regulacjom ogólnym, tak jak obecnie 16 innych zawodów tam ujętych. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia pojawiła się jednak poprawka, która powoduje, że ustawa obejmie jedynie dietetyków pracujących w ramach świadczeń gwarantowanych w publicznych podmiotach, którzy w projekcie zostali określeni, jako osoby które:

  • wykonują czynności zawodowe w zakresie planowania diety,
  • prowadzą konsultacje dietetyczne,
  • udzielają porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych z NFZ.

 

I ich ustawa obejmuje. - To będą osoby wykonujące czynności zawodowe określone w ustawie i posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe – powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. – To jest zmiana przedmiotowa, a nie podmiotowa - mówił.

Czytaj w LEX: Przypisywanie pracowników do grup oraz zawarcie informacji w umowie o pracę w świetle ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych >>

Natomiast dietetycy pracujący poza publiczną służbą zdrowia zostali z ustawy o zawodach medycznych wykreśleni.  – Słowa ministra o tym, że jest to poprawka przedmiotowa, a nie podmiotowa, były bardzo bolesne dla środowiska i pokazały prawdziwy stosunek MZ do zawodu dietetyka – mówi Joanna Popek, przewodnicząca Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków (PZZD). – Ministerstwo twierdzi, że nie reguluje naszego zawodu, ale go reguluje, sprowadzając nasz zawód do trzech czynności zawodowych. Dietetycy robią dużo więcej niż planowanie diety czy udzielanie porad. Natomiast teraz rola dietetyka w szpitalu może zostać sprowadzona tylko do tego - dodaje.

Czytaj w LEX: Cywilnoprawna ochrona godności osób wykonujących zawody medyczne w szpitalu >>

Rola dietetyka coraz większa

- Ustawa wprowadza pewien podział, bo dzieli dietetyków na tych pracujących w szpitalach i tych, którzy świadczą usługi wszędzie indziej. Pracujemy np. w cateringach, edukacji żywieniowej, ze sportowcami, klinicznie czy prywatnie z pacjentami. Te kompromisy są więc bardzo trudne dla nas do przyjęcia – mówi Klaudia Wiśniewska.

Podkreśla, że jeśli parlament przyjmie ustawę w takim kształcie, sama będzie miała problem z określeniem siebie w swoim zawodzie. Wprowadzona poprawka „rozsadza” bowiem definicję dietetyka, która teraz też jest tylko cząstkowo określona w różnych aktach prawnych. – Nie wiem, czy będę mogła nazywać się dietetykiem czy dietetykiem klinicznym, bo w myśl tej ustawy nie wiem do końca kim jestem – dodaje.

Mimo, że ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, ma na swoim koncie publikacje naukowe i obecnie doktoryzuje się, także na WUM. Tymczasem, jak zaznacza, warto pamiętać, że większość chorób, na które obecnie chorują Polacy, to choroby dietozależne, na które można wpływać dietą. Niektóre, jak np. niealkoholowe stłuszczenie wątroby reguluje się tylko dietą. Można zatem się domyślać, że rola dietetyków będzie coraz większa, także w pracy zespołowej placówek medycznych.

Sprawdź w LEX: Jaki jest właściwy współczynnik pracy dla dietetyka zatrudnionego w SPZOZ? >>

Odpowiedzialność zawodowa nieokreślona

- Dietetycy szpitalni, nawet gdyby chcieli dalej zostać w tej ustawie, to mają na sobie odpowiedzialność zawodową, która jest zależna od MZ. Mogą np. zostać zawieszeni na rok za przewinienia zawodowe, które nigdzie nie zostały sprecyzowane. Nie mieści nam się w głowie, jak w ustawie o zawodach medycznych, można regulować niektóre kompetencje medyczne – podkreśla Joanna Popek.

 


Konrad Drezno, radca prawny podkreśla, że projekt ustawy formułuje ogólną definicję „przewinienia zawodowego” jako „naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu”. – Definicja ta jest zatem zbyt szeroka i pozwala na arbitralne zakwalifikowanie jako przewinienia zawodowego praktycznie każdego czynu, a w konsekwencji arbitralne pozbawienie prawa do wykonywania zawodu, bowiem przepisy nie regulują również jaki czyn powoduje jakie konsekwencje prawne – zauważa.

Sprawdź w LEX: Czy pracownik z wykształceniem kucharz małej gastronomii, po ukończeniu kursu z dietetyki podstawowej w wymiarze 80 godzin prowadzonym przez Polski Instytut Dietetyki w Warszawie, może być dietetykiem w domu pomocy społecznej? >>

Dietetycy chcą odrębnej ustawy o zawodzie

Joanna Popek dodaje, że m.in. dlatego właśnie tak bardzo środowisko zabiega o oddzielną ustawę, która dokładnie określi, że dietetykiem będzie mogła być osoba z wykształceniem wyższym, ustawę która też powoła samorząd zawodowy, ureguluje ścieżkę szkoleń i kwestię odpowiedzialności zawodowej. A także wyznaczy jednoznaczny kodeks etyki zawodowej.

- Pierwszy artykuł projektu ustawy prowadzi do wniosku, że brak zagwarantowania dietetykom odrębnej ustawy zawodowej i wynikających z tego uprawnień, chociażby w zakresie samorządności, zdaje się naruszać konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej oraz zasadę równości wobec prawa – komentuje mec. Konrad Drezno.

Mecenas zauważa, że odrębna ustawa obowiązuje np. fizjoterapeutów, których samodzielność w wykonywaniu pracy, a także wykształcenie konieczne do wykonywania zawodu, są tożsame jak w zawodzie dietetyka.

16 nowych zawodów medycznych plus dietetycy

Z projektu ustawy o zawodach medycznych wykreślono zawód logopedy, o co starało się środowisko logopedów, a o czym pisaliśmy na Prawo.pl.

 

W obecnym kształcie projektu ustawy o zawodach medycznych znajduje się ich tam (oprócz dietetyków) 16: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptysta, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, 25 maja, odrzucono poprawki, które proponowały uznać za zawód medyczny także sanitariusza szpitalnego, technika analityki medycznej oraz sekretarkę medyczną. Nie skreślono z listy techników dentystycznych, a dodano do niej instruktora terapii uzależnień.