Drogie leki na choroby rzadkie mogą wypaść z refundacji

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Minister zdrowia będzie musiał odmówić finansowania leku z budżetu państwa, jeśli koszt uzyskania roku życia dzięki terapii przekroczy około 240 tys. zł. To pomysł resortu, by zahamować „nieetyczne żądania cenowe koncernów farmaceutycznych”. Z danych NFZ wynika, że jeśli te przepisy wejdą w życie, z refundacji wypadnie sześć leków w sześciu programach lekowych.

08.09.2022

Więcej z kieszeni pacjenta, mniej z budżetu NFZ – nowy plan na refundację leków

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Z puli leków refundowanych wypadnie część droższych zamienników i pacjenci będą musieli płacić za nie 100 proc. ceny – to tylko jedna z konsekwencji zmian proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt krytykują organizacje pacjentów, a producenci leków, hurtownicy i aptekarze właśnie zaapelowali do ministra zdrowia o wstrzymanie prac nad nim.

07.09.2022

Polacy chcą zniesienia podatku Belki. Na razie nie ma na to szans

Finanse publiczne Domowe finanse PIT Finanse Farmacja

Dwie trzecie Polaków chce zniesienia tzw. podatku Belki - wynika z ostatnio przeprowadzonego sondażu. Jednak Ministerstwo Finansów na razie nie prowadzi prac nad jego zniesieniem, obawiając się zamieszania na rynku kapitałowym. Danina od zysków kapitałowych daje budżetowi ponad 4 mld zł rocznie.

06.09.2022

Wyczekiwana nowelizacja przepisów o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie

Opieka zdrowotna Farmacja

Zwiększenie dostępności pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a także uszczegółowienie obowiązujących przepisów, aby wyeliminować istniejące problemy interpretacyjne, to cele nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

05.09.2022

Pospolite ruszenie po testy na Covid-19 - tylko apteki sprzedały milion sztuk

Farmacja Koronawirus

Minimalne restrykcje, czyli obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach, normalizują Covid-19. Jednocześnie liczba sprzedanych testów wykrywających SARS-Cov-2 pokazuje, że wirus, mimo występującego obecnie łagodnego wariantu, wciąż budzi respekt. Tylko w sierpniu apteki sprzedały ponad 1 milion testów, a ponad 300 tys. wykonały podmioty lecznicze.

05.09.2022

W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

01.09.2022

Organizacje pacjentów: Ustawa refundacyjna służy przede wszystkim NFZ

Pacjent Farmacja

Pacjenci nie są beneficjentami pozytywnych zmian w ustawie refundacyjnej, gdyż jej celem nie jest zapewnienie najniższego poziomu współpłacenia za leki przez pacjentów – uważa Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP). W ich opinii ustawa refundacyjna nakierowana jest w większości na ograniczenie wydatków na refundację leków ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

30.08.2022

Jest raport z konsultacji dużej ustawy refundacyjnej - 1,3 tys. stron uwag, niektóre MZ uznaje

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przychyla się do części uwag zgłoszonych podczas konsultacji tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. M.in. o 1 proc. miałaby wzrosnąć marża hurtowa leków refundowanych, z obecnych 5 proc. do 6 proc. Resort zdrowia nie uwzględnił natomiast uwagi Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chciałaby, aby marża detaliczna pozostała bez zmian, natomiast NFZ miałby płacić aptece za wydanie każdego opakowania leku refundowanego. 

26.08.2022

Refundację leku można uzależnić od wieku pacjenta - decydują badania i koszty

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.

26.08.2022

Minister zdrowia: Granica wieku dla terapii genowej SMA poparta badaniami

Pacjent Farmacja

Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.

25.08.2022

Minister zdrowia zwiększa swoją kontrolę nad etyką badań leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie jedna, ale dwie komisje, w tym wskazana przez ministra zdrowia, będą oceniały badania kliniczne, w których biorą udział pacjenci. Szczególny nacisk będzie położony na ocenę etyczności badania – zajmie się tym komisja wyznaczona przez ministra. Eksperci oceniają, że wydłuży to proces oceny i zwiększy koszty badań produktów leczniczych. Decyzja jest niezrozumiała – podkreślają.

22.08.2022

Ministerstwo Zdrowia zapowiada podniesienie marży aptecznej

Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Marże apteczne określone w tzw. ustawie refundacyjnej zostaną zwiększone - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Farmaceuci alarmują, że obecnie wysoka inflacja pochłania marżę za obrót lekami refundowanymi. Zmienione mają zostać także marże hurtowe. Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) ostrzegał ostatnio, że niskie marże mogą doprowadzić do ograniczenia dostaw leków do aptek.

09.08.2022

Państwowy system monitorujący dostęp do leków to fikcja

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Centralny system codziennie pobiera dane o tym, co dokładnie znajduje się w magazynach aptek i hurtowni farmaceutycznych. Raporty te uspokajają Ministerstwo Zdrowia. Natomiast według ekspertów zakłamują rzeczywistość, nie pokazując faktycznych problemów aptek i pacjentów. W dodatku zbierane dane nie są wykorzystywane do zarządzania dostępnością leków.

09.08.2022

E-zdrowie bez prądu to pacjent zostawiony na lodzie – a ochrony prawnej brak

Opieka zdrowotna Farmacja

Konsekwentnie wdrażany w ostatnich latach system teleinformatyczny, w którym funkcjonują pacjenci, przychodnie POZ i apteki, nie będzie działał bez dostaw energii elektrycznej. Brak prądu oznacza dla części pacjentów utrudniony dostęp do świadczeń i leków. Tymczasem podmioty te nie mają gwarancji, które otrzymały szpitale i ratownictwo medyczne, na wypadek ograniczeń dostaw.

05.08.2022

E-recepta zadziała także za granicą – ale na razie tylko w Finlandii

Pacjent Farmacja

Elektroniczna transgraniczna recepta ułatwia życie pacjentowi, który przebywa poza krajem, skończyły mu się leki i musi je pilnie wykupić. Dobra wiadomość jest taka, że Polska otrzymała właśnie zgodę na dołączenie do unijnego systemu e-recept. Zła, że polski pacjent póki co będzie mógł korzystać z udogodnienia tylko w jednym państwie Unii Europejskiej.

03.08.2022

Nie tylko Covid-19. Apteki chciałyby szczepić także przeciwko grypie i pneumokokom

Pacjent Farmacja

Farmaceuci przypominają, że w aptekach można otrzymać szczepionki przeciwko Covid-19. W ubiegłym tygodniu prawo do czwartej dawki dostały osoby od 60. roku życia oraz osoby z upośledzoną odpornością, które ukończyły 12 lat. Jednocześnie Naczelna Izba Aptekarska i organizacje pozarządowe apelują do resortu zdrowia, by uprawnienia rozszerzyć i aby w aptekach można było się zaszczepić także przeciwko grypie i pneumokokom.

26.07.2022

Firmy farmaceutyczne chcą gwarancji dostaw energii na wypadek kryzysu

Farmacja

Medicines for Europe – organizacja zrzeszająca europejskie firmy farmaceutyczne, której członkiem są Krajowi Producenci Leków – wezwała rządy krajów UE do utrzymania dostaw energii do zakładów farmaceutycznych w przypadku ograniczeń energetycznych w Europie. Apel taki wystosowali też Krajowi Producenci Leków do polskiego rządu.

22.07.2022

Farmaceuta będzie sprawdzał, czy pacjent dobrze bierze leki

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Przegląd lekowy ma szansę trafić do świadczeń gwarantowanych w 2024 roku. - Chcemy, by opieka farmaceutyczna była świadczeniem opłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W pilotażu przeglądów lekowych wzięło udział 75 aptek. Do tej pory z usługi skorzystało 114 pacjentów.

20.07.2022

Produkty lecznicze finansowane ze zbiórek publicznych ponownie bez VAT

VAT Opieka zdrowotna Farmacja

Przywrócony został zerowy VAT dla produktów leczniczych finansowanych ze zbiórek publicznych rozpoczętych w trakcie stanu epidemii. Stawka 0 proc. VAT dla takich leków będzie mogła być stosowana wstecznie, czyli już od 17 maja 2022 r. Dla zbiórek rozpoczętych po odwołaniu stanu epidemii – a więc po 16 maja 2022 r. – obowiązują wcześniejsze zasady opodatkowania, tj. stawka proc.

15.07.2022