Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przekazał w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracował oznakowanie, które zostało pozytywnie ocenione przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

- Po ocenie GIF przekazaliśmy oznakowanie do aptek. Była to wersja do samodzielnego druku przez farmaceutę. Jednocześnie trwała produkcja oznakowania w formie naklejki. Materiały te już wkrótce trafią do każdej apteki, która podpisała umowę z NFZ na realizację pilotażu - poinformowała Marta Popek z biura komunikacji centrali Funduszu.

 

Czytaj w LEX: Zasady wydawania pigułki "dzień po" bez recepty w aptekach >

Ocena GIF nie ustrzeże przed karą?

Łukasz Pietrzak, farmaceuta, kierownik jednej z warszawskich aptek, zaznacza, że ocena Głównego Inspektora Farmaceutycznego, mimo że jest słuszna, to nie jest wykładnią prawa farmaceutycznego. Przypomina, że apteki obowiązuje zakaz reklamy, a apteka może tylko i wyłącznie informować pacjenta o lokalizacji i godzinach otwarcia.

- Każda informacja o usłudze jest niedozwolona - tak stanowi prawo farmaceutyczne. GIF może mówić, że zaakceptował wzór naklejki, ale to jednak Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy w zakresie działalności reklamowej aptek, a interpretacja tego samego prawa może różni się nawet w obrębie dwóch sąsiadujących województw. Według niektórych inspektorów już same kolorowe etykietki cenowe są reklamą podobnie jak przekreślona cena. Apteki dostawały za to kary z tytułu naruszenie zakazu reklamy – dodaje.

Zauważa, że GIF jest instancją odwoławczą od decyzji WIF. 

Czytaj także na Prawo.pl: Trzecie opakowanie leku gratis? Reklama aptek po 12 latach wraca na tapet

Czytaj także na Prawo.pl: NFZ nie będzie karał za odmowę wydania tabletki "dzień po" osobie małoletniej

Przypomnijmy, że plan "B" w sprawie tabletki "dzień po" to rozporządzenie ministra zdrowia w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Rozporządzenie zakłada uruchomienie pilotażowego programu, do którego mogą przystąpić apteki. Celem jest dostępność do antykoncepcji awaryjnej dla osób od 15. roku życia bez lekarskiej recepty. Istota rozwiązania sprowadza się do tego, że tabletka "dzień po" wciąż jest dostępna tylko na receptę (zgodnie z ustawą, której nowelizację zawetował prezydent Andrzej Duda), ale może ją wystawić farmaceuta w aptece (po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentką). Pacjentka nie musi umawiać wcześniej wizyty u lekarza. Receptę i tabletkę otrzyma w aptece podczas jednej wizyty.