NFZ informuje, że każda umowa z NFZ, zgodnie z przepisami prawa, musi być zawarta na określoną kwotę. -  W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Oddział wojewódzki NFZ uzgadnia kwotę umowy z farmaceutą, zachowując elastyczność i zakładając zwiększoną dostępność do tabletki „dzień po”. W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty w umowie zostanie ona aneksowana, a NFZ zapłaci za każdą usługę. Zapobiegnie to sytuacji, w której NFZ zamraża w umowie środki, które mogą pozostać niewykorzystane - zaznaczono w komunikacie. 

Czytaj także na Prawo.pl: Tabletka "dzień po" w aptece. Ani usługa, ani świadczenie

NFZ zaznacza, że trwa właśnie nabór aptek do pilotażu. - Nabór jest otwarty. Aby maksymalnie ułatwić przystępowanie do programu, wnioski można składać elektronicznie - zaznacza NFZ.  

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak przekazał w czwartek w Warszawie, że odkąd 1 maja rozpoczął się skierowany dla aptek pilotaż programu dotyczącego sprzedaży tzw. pigułek dzień po do udziału w nim zgłosiły się apteki z większości województw. W czwartek po południu było ponad 150 wniosków aptek gotowych do pilotażu - sprecyzował Andrzej Troszyński z biura prasowego.

Prezes NFZ zaznaczył, że farmaceuta, który kierując się wątpliwościami, odmówi wystawienia recepty na tzw. pigułkę dzień po osobie poniżej 18. roku życia, "z pewnością nie będzie przez Fundusz karany".

Poinformowano, że jeszcze w czwartek NFZ, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, organizuje webinarium dla farmaceutów, w którym szczegółowo wyjaśni kwestie związane z naborem i podpisywaniem umów.