SZKOLENIE ONLINE  Zdarzenia niepożądane z perspektywy Rzecznika Praw Pacjenta. Jak budować bezpieczeństwo pacjenta w praktyce. 25.06.2026 r., godz. 13:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

E-recepty na nowych zasadach od 1 lipca br., ale apteka musi przystąpić do systemu

Do tej pory e-recepta, na której pacjentowi zapisano kilka leków, musiała być realizowana przez cały czas w tej samej aptece. Od 1 lipca br. ma się to zmienić, a lekarstwa będzie można wykupić w dowolnej placówce. Nie nastąpi to jednak od razu, ponieważ apteki muszą wyrazić chęć dołączenia do tego systemu. Placówki mogą na bieżąco składać deklaracje przystąpienia do usługi w Centrum e‑Zdrowia, które odpowiada za realizację rozwiązania.

apteka szyld logo
Źródło: iStock

Pierwotnie zmiany miały wejść w życie jeszcze w czerwcu, o przesunięcie tego terminu zaapelowała jednak do Ministerstwa Zdrowia Naczelna Rada Aptekarska. Samorząd  podkreślił, że popiera ideę wprowadzenia tzw. e-recept dzielonych, w szczególności, gdy pełna realizacja recepty w jednej aptece nie jest możliwa. Wskazano jednak jednocześnie, że rozwiązanie ostatecznie będzie obejmowało około 12 tysięcy aptek, a jego realizację prowadzić będzie kilkadziesiąt tysięcy osób uprawnionych dziennie, w tym około 27 tysięcy farmaceutów.

Nadmienić należy, że każdego dnia w Polsce wystawianych jest około 1,5 miliona e-recept. Oznacza to, że nawet jeśli jedynie część z nich będzie realizowana w formule tzw. e-recept dzielonych pomiędzy kilkoma aptekami, system już od pierwszego dnia funkcjonowania będzie musiał obsłużyć gigantyczną liczbę realizacji. Naczelna Rada Aptekarska wskazuje, że dostrzega intencję uruchomienia systemu jeszcze w okresie urlopowo-wakacyjnym, kiedy może on okazać się szczególnie przydatny dla pacjentów. Jednocześnie, w ocenie samorządu zawodu farmaceuty, tym bardziej istotne jest zapewnienie odpowiedniego czasu, aby wdrożenie systemu przebiegło w sposób bezpieczny, sprawny i niepowodujący utrudnień zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów - podkreśliła NRA. 

Do postulatu przychylił się resort zdrowia. - Zmiana harmonogramu pozwoli na lepsze przygotowanie techniczne i organizacyjne środowiska aptecznego do wdrożenia nowego rozwiązania. Dzięki temu więcej aptek będzie miało dostęp do nowej funkcjonalności już od pierwszego dnia jej funkcjonowania - zaznaczono w komunikacie resortu. 

Zalety dla pacjentów i aptek 

Jak wyjaśnia Centrum e-Zdrowia, które odpowiada za techniczną stronę rozwiązania, nowa funkcjonalność umożliwi pacjentom możliwość dalszej realizacji recepty w dowolnych aptekach, a nie tylko w tej, w której wykupili pierwszą partię leków. Obecnie pacjent, który dostaje e-receptę na więcej opakowań, wykupując kolejne opakowania jednego leku, musi wrócić do tej samej apteki. CeZ podkreśla, że dodatkową korzyścią jest to, że pacjent nie będzie musiał kupować od razu leków z całej recepty, a zrealizuje ją również stopniowo. Podobnie stanie się w sytuacji, jeśli apteka zostanie zamknięta np. z powodu remontu lub nie będzie miała możliwości zamówienia z danej hurtowni kolejnego opakowania leku.  

Z kolei apteki mają przede wszystkim zyskać większą elastyczność w zarządzaniu stanami magazynowymi i planowaniu zamówień, a przystąpienie do systemu może wykorzystać jako element strategiczny wzmocnienia swojej pozycji na rynku, zwłaszcza jeśli szybko uruchomi funkcjonalność. Apteki będą bowiem do systemu musiały dopiero przystąpić. 

Jak wyjaśnia CeZ, po dołączeniu do systemu apteka widzi w systemie każdą e-receptę, której realizacja została rozpoczęta w innej aptece, jeśli i tamta apteka uruchomiła tę funkcję. Dzięki temu może podjąć receptę i wydać pacjentowi kolejną porcję leków. Funkcjonalność jest uruchamiana na wniosek kierownika apteki. Informacja dla aptek, jak mają się zgłaszać, jest na stronie ezdrowie.gov.pl. Po otrzymaniu zgłoszenia włączona zostanie możliwość realizacji recept w wielu aptekach. Informację o włączeniu tej opcji CeZ wysyła do apteki e-mailowo. Mapa aptek uruchamiających nową funkcjonalność będzie publikowana na stronie pacjent.gov.pl.  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

 

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej