Nie tylko odszkodowania za niepożądane skutki szczepień, ale także za szpitalne zdarzenia medyczne i dla poszkodowanych uczestników badań klinicznych. Nad wszystkimi tymi postępowaniami ma sprawować pieczę Rzecznik Praw Pacjenta. W jego dyspozycji będą duże fundusze, a kolejne akty prawne potwierdzają, że pozasądowe dochodzenie roszczeń będzie się konsolidować właśnie u RPP.
Katarzyna Nocuń
22.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Usunięcie znamienia i korekta powieki na NFZ - możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepełnosprawność
Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej. Jednak ubezpieczony pacjent może liczyć między innymi na refundowany zabieg usunięcia znamion, korektę opadającej powieki czy zbyt obfitego biustu, który powoduje dotkliwe bóle w kręgosłupie. Decydują tu wskazania medyczne, a nie estetyka. Najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej opłacane przez publicznego płatnika wykonywane są u ciężko poparzonych pacjentów.
Beata Dązbłaż
20.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepełnosprawność
Poselski projekt o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest okrojoną wersją rządowej ustawy, odrzuconej przez Sejm. Obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Projekt mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. W projekcie nie ma przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej personelu medycznego, które były w odrzuconej rządowej ustawie.
Katarzyna Nocuń
19.05.2023
Pacjent
Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli za darmo zaszczepić się przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzieci będą miały możliwość przyjęcia szczepionki, o ile one lub ich rodzice w ogóle dowiedzą się o takiej możliwości. Powszechny, dobrowolny i darmowy program rozpoczyna się bowiem już za dwa tygodnie, ale na razie bez kampanii informacyjnej.
Katarzyna Nocuń
19.05.2023
Pacjent Szkoła i uczeń
Przyznane do tej pory świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych opiewają na łączną kwotę niemal 4,4 mln zł. Sześć osób otrzymało najwyższą możliwą na podstawie ustawy kwotę, czyli 100 tys. zł. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że wciąż można składać wnioski.
Katarzyna Nocuń
18.05.2023
Koronawirus szczepienia
Resort zdrowia wydłuży program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus" do 30 czerwca 2024 r. Zmienione rozporządzenie umożliwi ponowne skorzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej przez osoby objęte programem pod warunkiem, że od ich udzielenia po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy. Poza tym od lipca tego roku do wyznaczenia terminu badania będzie wykorzystana elektroniczna rejestracja.
Katarzyna Nocuń
18.05.2023
Opieka zdrowotna
Przepisy z lat 60 ubiegłego wieku dotyczące stwierdzania zgonu blokują finansowanie usług koronerów. Lekarzy brakuje, a rządowy projekt ustawy określający zasady powoływania koronerów przez wojewodów nie ma już szans na uchwalenie do czerwca. Wcześniej zapewne w życie wejdą przepisy, które pozwolą kierownikowi zespołu ratownictwa medycznego: ratownikowi i pielęgniarce, stwierdzenie zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej. Jest obawa, że pogotowie będzie jeździć do zmarłych.
Katarzyna Nocuń
18.05.2023
Pacjent
W najbliższy poniedziałek, 22 maja, mija termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Wraz z upływającym czasem, przybywa jednak niejasności i problemów związanych z tym obowiązkiem – a przerwy w działaniu Płatnika są najmniejszym z nich. Doradcy podatkowi postulują, by ZUS wydawał objaśnienia składkowe, a oni sami mogli reprezentować klientów w tym zakresie przed sądami.
Krzysztof Koślicki
18.05.2023
Doradca podatkowy Finanse Finansowanie zdrowia
Szpitale i inne podmioty lecznicze udzielające świadczeń gwarantowanych nie mają stabilnego źródła finansowania - zaznaczają organizacje branżowe i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego wystąpiły z apelem do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o wprowadzenie ustawowego mechanizmu dostosowania wycen do rosnących kosztów leczenia wynikających z inflacji, wzrostu cen energii i wynagrodzeń pracowników regulowanego ustawą.
Katarzyna Nocuń
17.05.2023
Finansowanie zdrowia
Specjalistyczny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł zbiera kurz. Co prawda już 6 maja weszły w życie przepisy, które sankcjonują działania Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), w tym transport i zakup sprzętu na rzecz PFRON-u. To bez odpowiedzi pozostaje pytanie, kiedy potrzebujący wypożyczą sprzęt. - Trwają ustalenia dotyczące szczegółów, ale nie wiadomo jeszcze kiedy program zostanie uruchomiony i kiedy zostanie otwarta wypożyczalnia.
Beata Dązbłaż
17.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Pacjenci objęci indywidualnym planem opieki medycznej mają dostęp na swoim Internetowym Koncie Pacjenta do harmonogramu badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To usługa świadczona w ramach opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle. O wprowadzeniu nowej funkcjonalności poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia.
Katarzyna Nocuń
16.05.2023
Pacjent
„Dostępność Plus dla zdrowia" - z tego projektu szpitale oraz placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą finansować zakup wag dla osób poruszających się na wózkach, o czym przypomina Ministerstwo Zdrowia. To jednak kropla w morzu potrzeb. Z projektu skorzystać ma 270 placówek POZ, a wszystkich przychodni rodzinnych jest ok. 9,5 tys. Resort zapowiada także analizę dostępności do świadczeń dla kobiet z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Beata Dązbłaż
16.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Pacjenci do 18. roku życia czekają w kolejkach do specjalistów, bo nie mogą - tak jak przewlekle chorzy dorośli - korzystać z leczenia w ramach opieki koordynowanej. Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie ma ograniczeń wiekowych, to jednak wprowadził je Narodowy Fundusz Zdrowia, a lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają w tej sytuacji związane ręce.
Katarzyna Nocuń
16.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego - planowanym na 1 lipca 2023 r. - honorowi dawcy krwi nie będą już mogli korzystać ze zniżki 33 proc. na przejazd koleją i autobusami. Możliwe jednak, że uprawnienia te nie wygasną od razu. Ulgę wprowadzono na czas epidemii koronawirusa, aby zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza. Uprawnienie to dotyczy wszystkich honorowych dawców, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub jej składniki.
Katarzyna Nocuń
15.05.2023
Pacjent
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in. powrót procedury zamówień publicznych. Wracają obowiązki podatników, liczne wyzwania czekają przedsiębiorców i pracowników, istotne zmiany będą też dotyczyły pacjentów. Ale zbyt krótkie okresy przejściowe powodują ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne. Problemów nie zabraknie - przedstawiamy najważniejsze zmiany od 1 lipca.
Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Katarzyna Nocuń
15.05.2023
Koronawirus a prawo
Szpital nie musi zwracać Narodowemu Funduszowi Zdrowia ponad miliona złotych wypłaconych na podwyżki wynagrodzenia personelowi. Nakładanie na placówkę medyczną obowiązków wyłącznie na podstawie wystąpienia pokontrolnego jest bezprawne, bo strony łączy stosunek cywilny, który należy respektować – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2023
Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Od 1 lipca medycy nie będą musieli szczepić się przeciwko Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Z chwilą odwołania stanu zagrożenia epidemicznego zniknie obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów i studentów kierunków medycznych. Od początku kontrowersyjna była możliwość egzekwowania tego prawa. Według Ministerstwa Zdrowia istniał obowiązek złożenia oświadczenia o poddaniu się szczepieniu przeciwko Covid-19.
Katarzyna Nocuń
13.05.2023
Zawody medyczne Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Z doniesień prasowych dotyczących możliwych nieprawidłowości w działaniach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego wynika, że doszło prawdopodobnie  do ujawnienia danych osobowych osób, których sprawa dotyczy. Ujawniono zwłaszcza dane pacjenta przebywającego na oddziale intensywnej terapii (OIOM) - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
Katarzyna Nocuń
12.05.2023
Prawo cywilne Pacjent
Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymał zgłoszeń dotyczących braku skuteczności tak zwanych testów combo. Wprowadzone w szczycie sezonu zachorowań testy wykrywające wirusy grypy, Sars-Cov-2 i RSV są wciąż finansowane ze środków publicznych. Zrobiło się o nich głośno, gdy specjaliści z Rady Przejrzystości AOTMiT uznali je za nie dość czułe.
Katarzyna Redmerska
12.05.2023
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Podatku od zbiórek i darowizn jednak nie będzie - Senat uchwalił przepisy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
W czwartek Senat przyjął zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw, zawarte w tzw. pakiecie Slim VAT 3. Dotkną one także podatku od spadków i darowizn. Chodzi tu przede wszystkim o kontrowersyjny podatek od zbiórek charytatywnych, który miał zacząć obowiązywać od lipca br. Obowiązek liczenia darowizn od wielu osób został wykreślony.
Wiesława Moczydłowska Krzysztof Koślicki
11.05.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Nasz system ochrony zdrowia to kolos na glinianych nogach. Nie przewróciła go pandemia, bo determinacja lekarzy, pielęgniarek i w ogóle wszystkich pracowników ochrony zdrowia nie pozwoliła na to. Ale trzeba go gruntownie zreformować szczególnie w dwóch głównych i niezwykle wrażliwych obszarach. To finansowanie ochrony zdrowia i model zarządzania w szpitalach.
Józef Kielar
11.05.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Skierowanie do psychologa dla dorosłych pacjentów nie będzie potrzebne także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia poinformowało Prawo.pl, że planuje utrzymanie tego rozwiązania, wprowadzonego podczas epidemii koronawirusa, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej.
Katarzyna Nocuń
11.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska, ale nie wolno jej unikać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura kwalifikacji.
Robert Horbaczewski
10.05.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Nowy projekt ustawy dotyczący jakości w ochronie zdrowia będzie zakładał monitorowanie zdarzeń niepożądanych ograniczone do wewnętrznego systemu, na przykład szpitala. Takie zapewnienia otrzymali ze strony przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia uczestnicy środowego Forum dla Bezpieczeństwa i Jakości Pacjenta, zorganizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Nocuń
10.05.2023
Prawo karne Zawody medyczne

Usługi dentystyczne zwolnione z VAT

VAT Doradca podatkowy Zawody medyczne
Zwolnieniem od VAT objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi dalekie od spełniania wskazanych celów nie skorzystają z przedmiotowego zwolnienia. Potwierdza to niedawna interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
10.05.2023
VAT Doradca podatkowy Zawody medyczne
Umyślne podanie poszkodowanej ciasteczek z marihuaną w czasie szkolenia zawodowego prokuratorów jest czynem o dużej szkodliwości społecznej – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. I dlatego uchyliła immunitet prokuratorowi podejrzanemu o popełnienie przestępstwa z ustawy o zwalczaniu narkomanii. To już drugi prokurator, wobec którego zastosowano sankcje. Jego kolega został zawieszony w czynnościach służbowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.05.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pracownicy niemedyczni domagają się uregulowania norm zatrudnienia. Uważają, że obecnie istnieje ciche przyzwolenie na omijanie przepisów o pensji minimalnej w ochronie zdrowia. Zarządzający szpitalami zmieniają nazwę stanowiska pracownika z "salowej" na "sprzątaczkę", aby uniknąć podniesienia wynagrodzenia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia odpowiada, że poprawę sytuacji tej grupy pracowników wymusi ustawa o jakości.
Katarzyna Redmerska
10.05.2023
Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

NFZ będzie współfinansować samorządowe programy, ale bez in vitro

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Po 8 latach batalii o umożliwienie łączenia środków samorządowych z tymi z Narodowego Funduszu Zdrowia przy finansowaniu programów opieki zdrowotnej, udało się uchylić furtkę. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na takie montaże finansowe w przypadku programów polityki zdrowotnej, realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego w zakresie świadczeń gwarantowanych oraz szczepień ochronnych.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
10.05.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Od 1 lipca kolejna tura podwyżek dla całego środowiska medycznego - zapowiadział minister zdrowia Adam Niedzielski odnosząc się do planowanego na 23 maja protestu pielęgniarek. Według przedstawionych przez niego szacunków w ujęciu półrocznym chodzi o co najmniej 3-4 miliardy złotych. Dodał, że takie podwyżki są "szczodrym" rozwiązaniem.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
09.05.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Jest poprawka wyłączająca logopedów z ustawy o zawodach medycznych. Została zgłoszona podczas Komisji Zdrowia, która zajęła się 9 maja projektem ustawy regulującej funkcjonowanie w sumie 17 zawodów medycznych, w tym właśnie logopedów. Adam Niedzielski minister zdrowia zapewnił, że resort akceptuje projekt w tej wersji.
Krzysztof Sobczak
09.05.2023
Prawo pracy Zawody medyczne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski