Nie trzeba przychodzić osobiście do przychodni, na konkretny dzień i godzinę, zapisać się można przez infolinię pod numerem 989 czy Internetowe Konto Pacjenta. Mimo tego, pod przychodniami już w nocy ustawiały się długie kolejki chętnych. Seniorzy narzekali też, że na infolinię nie sposób się dodzwonić.
Agnieszka Matłacz
22.01.2021
Koronawirus szczepienia

Punkty szczepień nie dostaną zwrotu za dowóz na szczepienie

Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus szczepienia
Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił wykaz świadczeń świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nie będzie już płacił punktom szczepień za dowiezienie pacjenta na zabieg, bo transport zorganizują samorządy. Ta usługa wraz ze szczepieniem była wyceniona na 68,15 zł. Za samo szczepienie Fundusz płaci 61,24 zł.
Jolanta Ojczyk
22.01.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie Koronawirus szczepienia
Do końca lutego mają zostać opracowane założenia reformy szpitalnictwa, a do 31 maja ma powstać projekt ustawy – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Nie podał szczegółów, ale wcześniej przedstawiciele resortu mówili o centralizacji, przekazaniu marszałkom województw, albo przejęciu przez Skarb Państwa.
Krzysztof Sobczak
21.01.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Anestezjolog, specjalista od chorób wewnętrznych, chirurg ogólny z Białorusi oraz pediatra i urolog z Ukrainy otrzymali dziś publicznie pozwolenie na wykonywanie zawodu medycznego w Polsce, wydane w uproszczonej procedurze, która obowiązuje od końca grudnia. Przeciwko niej protestują cztery samorządy: lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów oraz diagnostów laboratoryjnych.
Jolanta Ojczyk Beata Lisowska
21.01.2021
Zawody medyczne
Minister zdrowia Adam Niedzielski zmienił rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Od 30 stycznia ma być ona realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta. Lekarze uważają, że to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
21.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

RPO: Kolejność szczepień bez podstawy prawnej

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak zauważa, ustawa daje taką możliwość tylko w przypadku szczepień obowiązkowych, a szczepienia przeciwko COVID-19 nimi nie są. A rząd zapowiada kolejne rozporządzenie w tej sprawie. Rząd polemizuje z tą opinią.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W pierwszym etapie szczepień, który ma ruszyć 25 stycznia, znajdą się też osoby w wieku poniżej 60 lat oraz pacjenci z chorobami przewlekłymi. Mają być zaszczepione wcześniej niż nauczyciele i służby mundurowe. Lekarze pozytywnie oceniają tę decyzję, bo tacy pacjenci są szczególnie zagrożeni zachorowaniem na Covid-19.
Jolanta Ojczyk
20.01.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W 2020 r. nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł - poinformował premier. I dodał, że w ubiegłym roku zwiększono też łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562. A minister zdrowia uzupełnił, że w ramach systemu jest m.in. dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych.
Krzysztof Sobczak
20.01.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Lekarze zgodnie skrytykowali zapowiedź rządu wydłużenia procesu szczepień personelu medycznego. Ich zdaniem nie należy rozpoczynać etapu pierwszego bez podania przynajmniej pierwszej dawki osobom z grupy „zero”. Rząd nie wycofał się ze swojej decyzji, ale prawo pozwala, aby przychodnie najpierw zaszczepiły swój personel, a dopiero potem osoby starsze.
Jolanta Ojczyk
20.01.2021
Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Jędrzejczak: Zarządzanie szpitalami przez wojewodów byłoby błędem

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Do przeprowadzenia udanej reformy ochrony zdrowia potrzebne są minimum trzy warunki: czas na jej przygotowanie i wprowadzenie, duże pieniądze oraz przedyskutowane wcześniej porozumienie społeczne i polityczne. Tryb prac zaproponowany obecnie przez Ministerstwo Zdrowia dotyczący kolejnej reformy systemowej nie zapewnia spełnienia żadnego z nich – twierdzi dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu.
Józef Kielar
20.01.2021
Administracja publiczna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta ma pacjent, jego przedstawiciel lub osoba upoważniona przez każdego z nich, a w przypadku gdy pacjent jest np. nieprzytomny lub niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji – także osoba bliska, którą jest np. brat pacjenta - wyjaśnia Adam Twarowski, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.
Adam Twarowski
19.01.2021
Opieka zdrowotna RODO
Średni koszt jednej tabletki leku generycznego w Polsce wynosi 10 eurocentów. Tak tanio jest jeszcze w Holandii i Rumunii. W pozostałych krajach Unii jedna tabletka generyka jest droższa. Na Węgrzech o 0,01 eurocenta, na Słowacji o 0,02 eurocenta, a w Czechach o 0,03 eurocenta. Najdrożej jest w Austrii, Włoszech i Francji. Zdaniem firm farmaceutycznych niskie ceny mogą uderzyć w pacjentów.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
19.01.2021
Pacjent Farmacja
Trwają szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Nie wszyscy są jednak w stanie wyrazić zgodę na szczepionkę. Część nie może pisać, są osoby ubezwłasnowolnione lub takie, u których schorzenia wpływają na świadome wyrażanie zgody. Jak radzą sobie z tym domy? Szczepionka jest nieobowiązkowa, ale dotyczy w tym przypadku bardzo zagrożonej grupy…
Katarzyna Kubicka-Żach
19.01.2021
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że należy bezwzględnie umożliwić szczepienie chorych onkologicznie w etapie "0". Dlatego zwrócił się do premiera o jak najszybszą modyfikację przepisów dotyczących kolejności szczepień. Według propozycji, lekarze mieliby wnioskować o zaszczepienie leczonych pacjentów poza kolejnością.
Katarzyna Redmerska
19.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Spółka zaprzeczała, że stoi za rozpowszechnianiem broszur. Tymczasem materiały te jednoznacznie wskazywały na możliwość nabycia w prowadzonych przez nią aptekach produktów leczniczych w atrakcyjnych cenach i dyskredytowały placówki prowadzone przez innych przedsiębiorców. Działanie to zostało uznane za zabronioną reklamę. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
19.01.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Jest projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

Prawo cywilne Domowe finanse Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w poniedziałek projekt ustawy dotyczący utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Do 24 stycznia w ramach prekonsultacji można zgłaszać uwagi. Rząd chce, aby świadczenie kompensacyjne miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jego wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji.
Krzysztof Koślicki
18.01.2021
Prawo cywilne Domowe finanse Koronawirus a prawo

Rodziny zmarłych lekarzy na Covid-19 otrzymają wsparcie finansowe

Emerytury i renty Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia zorganizuje wsparcie finansowe dla rodzin lekarzy, którzy zmarli na COVID-19, a zakażenie wirusem miało związek z wykonywaniem zawodu. By otrzymać pomoc, należy zgłosić się do właściwej okręgowej izby lekarskiej.
Katarzyna Redmerska
18.01.2021
Emerytury i renty Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Przetestowano 135 tys. nauczycieli, 2 proc. zakażonych

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Są już wyniki testów na COVID-19, którym poddali się chętni nauczyciele. Na 135 tys. przebadanych pedagogów, 2 proc. okazało się zakażonych. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie wykluczył kolejnych testów przesiewowych dla nauczycieli, ale podkreślał, że każdy ma dostęp do testów na COVID-19.
Monika Sewastianowicz
18.01.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo

Nauka w bańce - najmłodsi uczniowie wracają do szkół

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoły podstawowe są w miarę możliwości przygotowane do powrotu dzieci z klas I-III do nauki stacjonarnej. Dyrektorzy nie przeskoczą jednak pewnych spraw, mimo zaklinania rzeczywistości przez resort edukacji. Większość procedur przetestowali jeszcze wiosną i we wrześniu. Podobnie jak wtedy, rozporządzenie w sprawie powrotu uczniów jest przygotowane w ostatniej chwili.
Beata Igielska
18.01.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Od wielu lat toczy się w Polsce dyskusja o systemowych rozwiązaniach, które w sposób trwały zlikwidują problemy z dostępnością do terapii w chorobach rzadkich. To może dotyczyć ponad 2 mln chorych, a w Polsce wciąż brakuje narodowej strategii w tym zakresie. Eksperci kancelarii Domański Zakrzewski Palinka oraz PEX PharmaSequence przygotowali rekomendacje,
Agnieszka Matłacz
18.01.2021
Finansowanie zdrowia

NSA: Dyrektora szpitala nie można odwołać za jego plecami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie
Do postępowania poprzedzającego wydanie uchwały o odwołaniu dyrektora szpitala nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd powiatu powinien zapewnić dyrektorowi możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie. Jeśli władze samorządowe tego zaniechały, to trzeba stwierdzić nieważność uchwały.
Dorian Lesner
18.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie

Ustawa o zawodzie farmaceuty już opublikowana

Małe i średnie firmy Farmacja
Opublikowana została ustawa o zawodzie farmaceuty, która reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Wprowadza ona m.in. prawo do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych i wykonywania prostych badań diagnostycznych.
Krzysztof Sobczak
17.01.2021
Małe i średnie firmy Farmacja
Minister Michał Dworczyk zapewnia, że rząd nic nie zmieni, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne. To znaczy - seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem, czyli od 25 stycznia. Są rezerwy szczepionki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką. Agencja Rezerw Materiałowych oczekuje na ostateczne potwierdzenie harmonogramu dostaw szczepionki przez firmę Pfizer.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Koronawirus a prawo
Sąd brytyjski wydał zgodę na odłączenie polskiego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. W tej sprawie interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił wniosek o zastosowanie środka tymczasowego zobowiązującego Wielką Brytanię do przywrócenia sztucznego odżywiania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br., pojawił się nowy rozdział 3a zatytułowany "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19", który wskazuje kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu.
Agnieszka Matłacz
15.01.2021
Koronawirus a prawo
O północy z czwartku na piątek ruszyły w całej Polsce zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia tej grupy. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Rusza też rejestracja wszystkich zainteresowanych zaszczepieniem się.
Krzysztof Sobczak
15.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

MZ: Osocza dla chorych na Covid-19 na razie nie brakuje

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Apele o oddawanie osacza przez ozdrowieńców przyniosły efekt. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, obecne zapasy osocza zabezpieczają potrzeby chorych na Covid-19 oraz innych pacjentów. W pomoc Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa włączyły się samorządy lokalne, kupując na przykład separatory.
Robert Horbaczewski
15.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Duża ilość utraconych szczepionek przeciw COVID-19

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Agencję Rezerw Materiałowych martwi wysoka liczba straconych dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory zutylizowanych zostało 818 dawek szczepionki. Do Polski przyjechało 1 051 830 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie w magazynie ARM znajduje się 568 365 szczepionek a 483 465 zostało dostarczonych do punktów szczepień. 
Katarzyna Redmerska
14.01.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Powiaty przeciwne centralizacji szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
System ochrony zdrowia niewątpliwie wymaga naprawy. Jednak podporzadkowanie wszystkiego rządowi nie jest właściwą drogą, a przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów powiatowych oraz samych podmiotów leczniczych - stwierdza Związek Powiatów Polskich.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
14.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna