O sfinansowanie leczenie za granicą przez NFZ można ubiegać się w dwóch przypadkach:

  • świadczenie jest gwarantowane w danym państwie, ale czas oczekiwania na jego udzielenie jest zbyt długi w stosunku do stanu zdrowia pacjenta;
  • świadczenie jest gwarantowane, ale nie ma możliwości jego wykonania w naszym kraju. Taka zgoda może też dotyczyć leczenia poza Unią Europejską.

W 2023 roku NFZ wydał 126 zgód na leczenie za granicą, wniosków wpłynęło 160.

Jak podaje Fundusz, według raportu o Transgranicznej opiece zdrowotnej w Unii Europejskiej, w 2022 r. w całej Unii łącznie wydano ponad 24 tys. dokumentów S2 (który jest podstawą udzielenia świadczeń planowanych zgodnie z przepisami o koordynacji). Jeden taki dokument może być podstawą do rozliczenia kilku etapów leczenia. Łącznie przez 20 lat NFZ wydał 2087 zgód na leczenie za granicą.

- NFZ za leczenie kardiochirurgiczne rocznego dziecka w USA zapłacił ok. 6,5 mln zł. Natomiast w przypadku leczenia w Unii Europejskiej Fundusz zapłacił ok. 740 tys. zł za leczenie dorosłego pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej (w 2023 r. – red.)– informuje biuro prasowe Funduszu.

NFZ szkoli lekarzy, jak krok po kroku wypełnić wniosek o wydanie zgody na leczenie poza granicami kraju. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie NFZ.