Prawo.pl
Wprowadzenie recept rocznych, ważnych 365 dni od daty wystawienia, miało za zadanie odciążyć system opieki zdrowotnej z porad związanych jedynie z odnowieniem recept oraz umożliwić pacjentom stopniowe kupowanie leków. Sęk w tym, że blisko 60 proc. z nich jest realizowanych od razu. Pacjenci w domach magazynują leki, których może brakować w aptekach. Eksperci wskazują na potrzebę edukacji i zmian legislacyjnych. Opracowali konkretne propozycje nowelizacji.
Monika Stelmach
07.10.2024
Pacjent Farmacja
W trakcie prac nad specustawą powodziową rząd wycofał się z początkowego planu, który zakładał, że wszyscy funkcjonariusze działający na terenach dotkniętych powodzią, będą musieli się zaszczepić. Ostatecznie pozostawiono jedynie taką możliwość, ale bez szczepienia policjant, żołnierz czy strażak... nie zostaną dopuszczeni do służby. Prawnicy wskazują na wewnętrzną sprzeczność regulacji.
Inga Stawicka
05.10.2024
Opieka zdrowotna Powódź
Handel odpowiada za 7 proc. marnowanej w Polsce żywności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy, która ma przeciwdziałać marnotrawstwu. Jego celem ma być m.in. zwiększenie przekazywania żywności przez sprzedawców do organizacji pozarządowych, które zajmują się jej redystrybucją. Z 10 do 50 groszy za kilogram wzrośnie dla sklepów opłata za marnowaną żywność.
Maria Dec-Kiełb
05.10.2024
Środowisko Odpady
Od 15 października kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Problem w tym, że tych szczepionek nie ma w aptekach. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzi rozmowy z producentami i hurtowniami, żeby zapewnić ciągłość dostaw. – Mogę zapewnić, że nie zabraknie ich dla kobiet w ciąży - mówi Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.
Monika Stelmach
04.10.2024
Pacjent
Napoje alkoholowe o pojemności do 200 ml będą mogły być sprzedawane jedynie w szklanych opakowaniach lub puszkach - zakłada projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych, nad którym pracuje resort rolnictwa. To efekt pojawienia się w sklepach alko-tubek, które zostały już wycofane ze sprzedaży.
Inga Stawicka
04.10.2024
Rynek i konsument
Dla poszkodowanych przez powódź kredytobiorców spłaty rat kredytu nawet przez 12 miesięcy, dodatkowe, płatne wolne dla pracowników, nowe świadczenie dla dzieci, skrócenie procedur dla pacjentów i preferencje dla gmin, aby pomóc im w odbudowie infrastruktury. Te i wiele innych zmian przewiduje nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. W czwartek nowe przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Robert Horbaczewski
04.10.2024
Samorząd terytorialny Powódź
Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli resortu zdrowia, projekt zmiany przepisów dotyczących ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu jest już na ostatniej prostej. Zostanie on połączony ze zmianami, których konieczność wprowadzenia ujawniła się po aferze związanej z "alko-tubkami". Eksperci podkreślają jednak, że alkohol na stacjach to tylko wierzchołek góry lodowej problemu. Większym jest choćby sprzedaż przez internet czy sponsorowanie wydarzeń przez branżę.
Inga Stawicka
04.10.2024
Rynek i konsument

5,2 mld zł dla szpitali w Krajowej Sieci Onkologicznej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Dofinansowanie z KPO skierowane jest do szpitali na każdym z trzech poziomów referencyjności Krajowej Sieci Onkologicznej oraz onkologicznych przychodni przyszpitalnych. Do konkursu może przystąpić 271 szpitali z całej Polski. Celem jest modernizacja placówek oraz doposażenie w sprzęt. – Poprawi się nie tylko jakość leczenia, ale też komfort pobytu pacjentów w szpitalach – zapewnia Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.
Monika Stelmach
03.10.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pojawienie się w sklepach saszetek z alkoholem wzbudziło powszechne oburzenie, również w środowisku politycznym. Premier Donald Tusk zapowiedział, że resort zdrowia przygotuje przepisy, które w przyszłości mają pomóc nie dopuścić do takich sytuacji. Resort zdrowia deklaruje, że prace nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi już się toczą. Eksperci oceniają, że powinno zakazać się zwłaszcza atrakcyjnych form opakowań.
Inga Stawicka
03.10.2024
Rynek i konsument
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na warsztaty edukacyjne poświęcone prawom pacjentów do transgranicznej opieki zdrowotnej oraz Europejskim Sieciom Referencyjnym wspierającym pacjentów z chorobami rzadkimi. Będą dostępne także w formule online. Jedna z sesji dotyczyć będzie Europejskich Sieci Referencyjnych i ich rozwoju w Polsce.
Beata Dązbłaż
02.10.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Jeśli placówka, w której pacjent zwykle umawia wizyty do lekarza rodzinnego, została zamknięta w wyniku powodzi, cały czas może on zwrócić się o pomoc do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Są również placówki medyczne, które pomagają w przypadku konieczności wystawienia recepty. Działa bezpłatna i całodobowa infolinia dla pacjentów.
Inga Stawicka
02.10.2024
Pacjent Opieka zdrowotna Powódź
Ustawa powodziowa znosi wymóg posiadania skierowania do psychologa dla osób dorosłych poszkodowanych w powodzi. Jeszcze jesienią mają wejść w życie przepisy, które w ogóle zniosą obowiązek posiadania skierowania na wizytę u psychologa. Tymczasem na pomoc powodzianom ruszyły dziesiątki instytucji, organizacji i osób prywatnych, które proponują bezpłatną pomoc psychologiczną. Eksperci zwracają uwagę, że trzeba liczyć się z tym, że wsparcie będzie potrzebne dłużej lub konieczna będzie interwencja psychiatry.
Beata Dązbłaż
02.10.2024
Opieka zdrowotna Powódź
W rządowym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej pojawił się, w ramach autopoprawki zapis, że myśliwi wykonujący działania ratownicze, otrzymują nieodpłatnie prawo do badań lekarskich i ubezpieczenia OC i NNW. Żaden inny podmiot ochrony ludności nie dostał takiego prezentu. Nie wiadomo jednak, jakie badania ma wykonać myśliwy, który zajmie się ratowaniem.
Regina Skibińska
02.10.2024
Obrona cywilna
Sejm rozpoczął pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Zakłada ona, że z usług asystenta finansowanych z budżetu państwa będą mogły skorzystać osoby dorosłe, zwiększono też pierwotnie zakładaną liczbę godzin usługi asystenta. Nie zmieniło się natomiast to, że asystent nie będzie mógł być obecny podczas leczenia pacjenta z niepełnosprawnością w szpitalu.
Beata Dązbłaż
01.10.2024
Niepełnosprawność
Skupimy się na tym, aby znaleźć skuteczną metodę, aby zablokować proceder związany z alkoholowymi saszetkami; sprawa może dotyczyć zdrowia naszych dzieci - przekazał we wtorek premier Donald Tusk, nawiązując do sprzedaży tubek z alkoholem, których opakowania przypominają te z musami dla dzieci. O problemie Prawo.pl informowało jako pierwsze już na początku sierpnia.
Inga Stawicka
01.10.2024
Środki za świadczenia nielimitowane wykonywane przez szpitale w drugim kwartale br. są gotowe do wypłaty. Jeśli chodzi o trzeci kwartał, resort zdrowia deklaruje, że postara się działać jak najszybciej, a pieniądze trafią do placówek prawdopodobnie w listopadzie albo grudniu. O sytuacji finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) dyskutowano podczas posiedzenia sejmowej komisji.
Inga Stawicka
01.10.2024
Opieka zdrowotna
Sztuczna inteligencja i postępująca cyfryzacja otwierają przed polskimi placówkami medycznymi nowe możliwości diagnostyczne, a to dopiero początek. Postęp technologiczny to jednak również wyzwania, choćby związane z cyberbezpieczeństwem. Obecnie 7 proc. szpitali deklaruje, że wykorzystuje narzędzia oparte na sztucznej inteligencji w procesie diagnostyki - można zakładać, że w najbliższych latach grono będzie się powiększać. Sektor medyczny obejmą też nowe unijne przepisy.
Inga Stawicka
01.10.2024
Prawo AI Opieka zdrowotna
Projekt nowelizacji zarządzenia NFZ określa warunki zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą oraz programy leczenia dzieci i dorosłych w śpiączce. Najwięcej zmian dotyczy rehabilitacji domowej. Nowe przepisy regulują czas pracy personelu realizującego świadczenia fizjoterapii domowej oraz sposobu rozliczania tego świadczenia. Wprowadzono też nowe zasady rozliczania m.in. leczenia pozajelitowego i dojelitowego.
Monika Stelmach
30.09.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Aby efekty wdrażania przepisów ustawy o jakości były widoczne w praktyce, potrzebna jest przede wszystkim zmiana podejścia. Jeśli regulacja będzie traktowana jako zło konieczne, które trzeba wdrożyć w razie kontroli czy wizytacji, nie będzie miała szansy realnie wpłynąć na poprawę jakości pracy specjalistów medycznych i bezpieczeństwa pacjentów. Potrzebne jest też zapewnienie jasnych wytycznych i czasu - bo tego zazwyczaj brakuje medykom.
Inga Stawicka
30.09.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Wiedza na temat chorób psychicznych nie jest powszechna nawet wśród personelu medycznego. Z najnowszych badań wynika, że aż 54 proc. lekarzy uważa, że depresja to „wymysł naszych czasów”, a 46 proc. zgadza się z opinią, że „depresja w ogóle nie istnieje”. Ma to swoje konsekwencje dla pacjentów, ponieważ nie otrzymują właściwej pomocy. Eksperci są zgodni, że potrzebna jest edukacja, również w środowisku medycznym.
Monika Stelmach
28.09.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Brak wystarczających regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI) w Polsce może spowodować naruszenia prywatności obywateli. Ponadto firmy rozwijające i wdrażające technologie AI będą zmuszone hamować innowacje i inwestycje. Natomiast w przypadku błędów AI, brak precyzyjnych przepisów może skutkować długotrwałymi i kosztownymi procesami sądowymi – uważa dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Józef Kielar
28.09.2024
Prawo AI Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia opublikowało obszerny „Raport zespołu ds. preskrypcji realizacji recept”. Eksperci zwrócili uwagę, że charakterystyczne dla przepisów dotyczących recept jest ich bardzo duże rozproszenie w krajowym porządku prawnym. Wyszczególnili też 48 obszarów, które wymagają zmian. – Niektóre dziury w prawie farmaceutycznym są większe, inne mniejsze, ale wszystkie mają wspólną cechę: stanowią problem, z którym postanowiliśmy się zmierzyć – czytamy w raporcie.
Monika Stelmach
27.09.2024
Farmacja
Opodatkowanie podatkiem akcyzowym urządzeń do waporyzacji oraz objęcie ich obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, a w przypadku jednorazowych papierosów elektronicznych - określenie wyższej stawki akcyzy na zawarty w tych papierosach płyn. To główne założenia kolejnego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy. Jest szansa, że przepisy zostaną przyjęte jeszcze w tym roku.
Inga Stawicka
27.09.2024
Akcyza
Tegoroczni Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia wyróżnili się szczególnymi rozwiązaniami, które wpływają na poprawę jakości leczenia, satysfakcji pacjenta z pobytu w danej placówce i podnoszenia jakości zarządzania w szpitalach. Kapituła wyróżniła także dwa ośrodki, które uzyskały tytuł „Super Lidera”. Laureatów ogłoszono podczas finałowej gali Konferencji "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024".
Inga Stawicka
26.09.2024
Opieka zdrowotna
Na terenach objętych powodzią istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę. Eksperci w rekomendacjach wskazują jednak, że obecnie nie ma konieczności masowych szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią. Początkowo rząd chciał zobowiązać do szczepień policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy biorą udział w usuwaniu skutków powodzi, ale wycofał się z tego.
Monika Stelmach Inga Stawicka Robert Horbaczewski
26.09.2024
Opieka zdrowotna Powódź
W środę, 25 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. Zmiany mają na celu naprawę luki prawnej, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Nowela trafi teraz do Senatu.
Krzysztof Koślicki
25.09.2024
Niepełnosprawność
Ustawa o ochronie sygnalistów ma zagwarantować skuteczny i bezpieczny system zgłaszania nieprawidłowości w miejscu pracy oraz zapewnić sygnalistom ochronę przed ewentualnymi działaniami odwetowymi. Zgodnie z zarządzeniem NFZ, sygnalista nie może być jednak anonimowy. Fundusz zapewnia, że zasady określone w rozporządzeniu są gwarancją bezpieczeństwa dla zgłaszającego.
Monika Stelmach
25.09.2024
Prawo pracy
Aby zapewnić bezpieczeństwo i dostęp do świadczeń zdrowotnych pacjentom z terenów dotkniętych skutkami powodzi, projekt specustawy powodziowej przewiduje liczne uproszczenia związane z udzielaniem pomocy medycznej. Przede wszystkim, stworzone mają zostać tymczasowe rozwiązania (np. szpitale polowe), dzięki którym pacjenci uzyskają niezbędną pomoc. Prezes NFZ będzie mógł też wykorzystać uproszczony tryb podpisania umowy z przychodnią.
Inga Stawicka
25.09.2024
Opieka zdrowotna Powódź
Wśród przyczyn, dla których lekarz może nie podjąć się opieki nad pacjentem lub odstąpić od niej, jest m.in. „sprzeciw sumienia” lekarza. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej (KEL NRL) przygotowała komentarz dotyczący art. 7 Kodeksu Etyki Lekarskiej. To jeden z tych przepisów, który budzi najwięcej wątpliwości i kontrowersji, głównie w kontekście odmowy aborcji w sytuacji, kiedy miałaby być dokonana zgodnie z obowiązującym prawem.
Monika Stelmach
25.09.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Elektoradiologdzy, technicy farmaceutyczni i osoby wykonujące 13 innych zawodów medycznych, muszą wpisać się do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Termin upływa już 26 września br. Uprawnienia mogą stracić ci, którzy wykonują zawody objęte ustawą, ale ukończyły studia wyższe lub szkoły policealne na innych kierunkach, niż określone w ustawie dla danego zawodu medycznego. 
Aleksandra Rybak Inga Stawicka
24.09.2024
Zawody medyczne