Producenci alarmują, że na liście leków o ograniczonej dostępności, znalazły się produkty, które są dostępne. Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zwróciła się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o osobisty nadzór nad usunięciem przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy i pacjentów.
Katarzyna Nocuń
01.12.2022
Opieka zdrowotna Farmacja
Każda placówka POZ, która wejdzie do modelu opieki koordynowanej, przez rok będzie otrzymywać miesięcznie 6,5 tysiąca złotych na opłacenie osoby, która pilnuje planów leczenia przewlekle chorych pacjentów. Obecnie koszty pracy koordynatora są zbyt wysokie dla przychodni w małych miejscowościach. Ministerstwo Zdrowia liczy, że dzięki dofinansowaniu model opieki koordynowanej szybciej się upowszechni.
Katarzyna Nocuń
01.12.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Lekarz lub felczer, którzy nie mają możliwości zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego w postaci elektronicznej, do końca 2023 r. będą mogli to robić listem poleconym, pocztą elektroniczną lub przekazać w zamkniętej kopercie osobie upoważnionej. Wydłużenie o rok możliwości takiego zgłaszania NOP zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia.
Katarzyna Nocuń
30.11.2022
Pacjent Koronawirus szczepienia
Rząd nie wyklucza, że od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że dyskusja na ten temat trwa, a decyzja zostanie podjęta na podstawie między innymi przeglądu prawnego, oceny instytucji międzynarodowych, w tym zajmujących się kontrolą zakażeń.
Katarzyna Nocuń
29.11.2022
Koronawirus a prawo
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ciąża nie jest wystarczającą podstawą do tego, by kobieta nie trafiła do więzienia czy aresztu. Chyba że jest po 28. tygodniu ciąży, wtedy teoretycznie nie może zostać przyjęta do odbycia kary pozbawienia wolności, ale i od tego są odstępstwa. Możliwe jest też odroczenie wykonania kary, tyle że pod pewnymi warunkami.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już finansować programów leczenia chorych na hemofilię i żyjących z wirusem HIV. Na tej i innych zmianach budżet zaoszczędzi ok 13 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejmie programy od resortu, czeka na ostateczny kształt przepisów – a te będą gotowe „za pięć dwunasta”. Pacjenci obawiają się, że przez legislacyjny chaos i pośpiech zostaną pozbawieni ratującego ich życie i zdrowie leczenia.
Katarzyna Nocuń
29.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Nadzór telemetryczny nad pacjentami, którzy mają implantowane urządzenia wszczepialne, będzie wpisany do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Zakłada to skierowany do uzgodnień projekt zmienionego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w ramach AOS.
Katarzyna Nocuń
28.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia

NSA: Można informować o pracy apteki na banerze reklamowym

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja
Prezentowanie informacji o lokalizacji apteki i godzinach jej pracy jest legalne. Prawo farmaceutyczne nie wprowadza przy tym ograniczeń w zakresie formy, widoczności i zasięgu takiego nośnika informacyjnego - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel apteki może zatem korzystać również z wybijającego się w otoczeniu banera reklamowego.
Marek Sondej
28.11.2022
Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.
Krzysztof Koślicki
28.11.2022
Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Niedzielski: Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Systematycznie zmierzamy w kierunku 7 proc. PKB na zdrowie. Tempo w ostatnich dwóch latach było szybsze niż zakładane. Do planów dołożyliśmy dodatkowe ponad 43 mld zł – poinformował w niedzielę na Twitterze Adam Niedzielski, minister zdrowia. Z tabeli, którą dołączył wynika, że nakłady na ochronę zdrowia wzrosną z 77,2 mld zł w 2015 roku do 159,6 mld zł w 2023 r.
Grażyna J. Leśniak
27.11.2022
Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
To, że kwas hialuronowy, nici czy implanty są pokazywane w telewizji, nie oznacza jeszcze, że jest to reklama wyrobów medycznych. Reklama musi mieć formę, treść i intencję reklamową - wyjaśnia adwokat Oskar Luty z kancelarii prawniczej Fairfield. Jeśli lekarz-influencer pokazuje wyłącznie swoje umiejętności, to nie podlega zakazowi.
Katarzyna Nocuń
26.11.2022
Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne
W przyszłym roku ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły przez internet składać wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej. Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi ten model opieki. Wnioski złożyły kolejne 172 ośrodki - poinformowano podczas piątkowej konferencji w Katowicach.
Katarzyna Nocuń
25.11.2022
Pacjent
Kontrowersje wywołała uchwalona już ustawa o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podnoszony jest zarzut, że powstaje instytut dla ważnych polityków (VIP-ów) i funkcjonariuszy służb mundurowych. Tymczasem w tej kwestii niewiele się zmienia, bo szpitale, z których korzystają tzw. VIP-y, funkcjonują od lat.
Katarzyna Nocuń
25.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Mediacje i inne pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów mogłyby być skutecznie wykorzystywane w przypadku błędów medycznych. Takie doświadczenia płyną z innych krajów. Polski system jest jednak fikcją, o czym świadczy choćby to, że mediatorami przy izbach lekarskich są lekarze, którzy nie muszą mieć uprawnień mediatora. Plusem jest to, że zwiększa się świadomość tych braków i szuka się rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2022
Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne
Wprowadzenie zmian do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie było oczekiwane przez pacjentów, branżę wyrobów medycznych oraz świadczeniodawców. Szereg z tych modyfikacji polega na zmniejszeniu udziału własnego pacjenta oraz zwiększeniu finansowania danego wyrobu medycznego - dla Prawo.pl analizuje je Kancelaria Prawna Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
Bartłomiej Sasin Michał Chodorek Paulina Kieszkowska-Knapik Monika Kupis
24.11.2022
Pacjent

Poszkodowany pacjent jest skazany na sąd, bo mediacje nie działają

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna
Szpitale decydują się na pozasądową ugodę w zasadzie tylko wtedy, gdy wina medyków jest niezaprzeczalna w przypadku zgonu pacjenta. Pozostałe przypadki oznaczają dla poszkodowanych lub ich bliskich dochodzenie roszczeń w wieloletnich, kosztownych i wyczerpujących postępowaniach sądowych. Fiaskiem okazały się też wojewódzkie komisje, które są elementem systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń. Teraz idą do likwidacji.
Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha
24.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna
Badania kliniczne nie służą leczeniu pacjentów, ale postępowi nauki. Nie są też sposobem - jak widzi to resort zdrowia - na znajdowanie oszczędności w budżecie NFZ. Tymczasem uczestnicy badań klinicznych nie zawsze są świadomi tego, że de facto biorą udział w eksperymencie. Teraz mają dostać lepszą ochronę dzięki oczekiwanej od kilkunastu lat ustawie o badaniach klinicznych.
Katarzyna Nocuń
23.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Dodanie napojów w formie gratisu do sprzedaży, w związku ze spełnieniem przez kontrahenta określonych warunków, nie jest nieodpłatnym przekazaniem, a stanowi jedną transakcję oznaczającą obniżenie ceny całości towaru i podlega opłacie cukrowej – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. To pierwsza sprawa dotycząca tej opłaty.
Wiesława Moczydłowska
22.11.2022
Doradca podatkowy Finanse
Cierpiący na poważną chorobę obywatel państwa trzeciego nie może zostać wydalony, jeśli w razie braku odpowiedniego leczenia w państwie docelowym mógłby być narażony na szybkie, znaczne i nieodwracalne nasilenie się bólu związanego z tą chorobą - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło sprawy Rosjanina, który w Holandii leczył się medyczną marihuaną.
Katarzyna Nocuń
22.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie – od 1 stycznia 2023 roku dzięki wprowadzonym zmianom większa grupa chorych na cukrzycę, uzyska dostęp do refundacji systemów ciągłego monitorowania glukozy FreeStyle Libre.
Katarzyna Redmerska
22.11.2022
Pacjent
Lekarze i farmaceuci nie mają możliwości sprawdzenia w elektronicznym systemie uprawnień honorowego dawcy krwi. Legitymacje w przeszłości fałszowano, jest to więc pole do nadużyć. Zasłużonym dawcom przysługują natomiast przywileje, takie jak zniżki na niektóre leki oraz dostęp do świadczeń medycznych poza kolejnością. Korzystanie z nich odbywa się bez weryfikacji płatnika, czyli NFZ.
Katarzyna Nocuń
22.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej, który działał do tej pory na Mazowszu, dołączyły województwa: łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Diagnostyka oraz leczenie pacjentów w ramach pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej obejmuje nielimitowane świadczenia, opiera się na współpracy lekarzy POZ z placówkami AOS i szpitalami.
Katarzyna Redmerska
21.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
W naszym systemie ochrony zdrowia nie były kontynuowane zmiany wprowadzone w 1999 roku, co spowodowało szybkie odejście od założeń reformy i powolny powrót do systemu nakazowo-rozdzielczego. Każdy nowy minister zdrowia chciał być oryginalny i odrzucał dokonania swoich poprzedników. W konsekwencji powstał chaotyczny zlepek elementów z różnych systemów.
Józef Kielar
21.11.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa i psychiatry. Liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o prawie 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. Tym większe jest oczekiwanie na kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie systemu ochrony zdrowia w tym obszarze.
Katarzyna Redmerska
19.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Samorząd lekarski podkreśla, że nie są mu znane przypadki, aby osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie miały problem z dostępnością do opieki zdrowotnej lub że jakość tej opieki była niewystarczająca. Taką uwagę NRL przedstawiła do rządowego uzasadnienia przekształcenia szpitala MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny.
Katarzyna Nocuń
18.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Karta medyczna w formie aplikacji, w której można oznaczyć, czy jest się dawcą organów, nie zawiera wiążących prawnie informacji. Osoba, która nie chce być po śmierci dawcą, musi w tej sprawie złożyć oficjalne pismo i trafić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Mimo tych korzystnych dla rozwoju transplantacji przepisów, ich liczba w latach epidemii zmniejszyła się o około jedną piątą. Dane z 2022 r. nie zapowiadają poprawy.
Katarzyna Nocuń
18.11.2022
Pacjent
Sejm uchwalił w środę 16 listopada ustawę, która finansowanie niektórych obszarów systemu ochrony zdrowia przenosi z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Późnym wieczorem Sejm uchwalił nowelizację.
Katarzyna Nocuń
17.11.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Naruszenie zasad wydawania opinii i orzeczeń lekarskich może stanowić przewinienie zawodowe w rozumieniu ustawy o izbach lekarskich, a więc może i powinno podlegać badaniu przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej tak jak każda inna informacja wskazująca na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.
Karol Kolankiewicz
17.11.2022
Prawo karne Zawody medyczne
Pieniądze dla szpitali w formie dotacji celowych mają być przyznawane na drodze konkursu. Z obecnego brzmienia projektowanych przepisów nie wynika jednak jasno, czy będą mogły z nich skorzystać szpitale powiatowe, czy wyłącznie wojewódzkie. Wykluczone z konkursu byłyby szpitale samorządowe funkcjonujące w formie spółek. Zastrzeżenie budzi też niska kwota: 405 mln zł wyłącznie na 2023 rok.
Katarzyna Nocuń
16.11.2022
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Polecenia wydawane samorządom przez wojewodę będą finansowane z Funduszu Ochrony Ludności. Przewidziano większą rolę samorządów w systemie ochrony ludności. Rząd chce zachować dwa nowe stany nadzwyczajne: pogotowia i zagrożenia, ale dookreśla, z jakimi wiążą się obowiązkami. Nowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, do którego dotarło Prawo.pl, uwzględnia część uwag samorządowców.
Robert Horbaczewski
16.11.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski