Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych

Zapowiadając zmiany wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślał, że sukcesem styczniowej listy leków refundowanych jest zagwarantowanie nowej linii leczenia dla chorych na nieoperacyjnego miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi w postaci leku Kadycla (trastuzumab emtanzyna). Będzie on dostępny w programie „Leczenie raka piersi”. Lek stosowany w leczeniu rozsianego raka piersi HER2. W lutym 2013 amerykańskie FDA zatwierdziło ten lek do zastosowania w rozsianym stadium raka piersi. Kadcyla to nowa terapia dla pacjentów z HER2-dodatnim, inwazyjnym rakiem piersi w stadium uogólnionym. Resort szacuje, że ten rok rocznie będzie mogło otrzymać ok. 500 pacjentek.
- Trastuzumab emtanzyna to był lek, którego nam jeszcze brakowało w leczeniu raka piersi - mówi Maciej Miłkowski. - Dużo pacjentów musiało przechodzić przez Ratunkowy Dostęp do Technologii, by uzyskać do niego dostęp. To było kosztowne dla systemu. Lek jest bardzo skuteczny - dodaje.
Uzupełniona została także terapia dla pacjentek z rakiem piersi. We wrześniu zrefundowane zostały dwie nowe opcje terapeutyczne, rybocyklib (to lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy) oraz palbociclib (to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz w skojarzeniu z fulwestrantem), jednak są one podawane razem z trzecim lekiem, który do tej pory pacjentki musiały kupować w aptece bez refundacji. A od 1 stycznia produkty zawierające anastrozol, letrozol i eksemestan będą refundowane.
Nowy lek w leczeniu chłoniaków
Na styczniowej liście znajdzie się także Gazyvaro (obinutuzumab). Lek będzie refundowany w pierwszej i kolejnych liniach leczenia w programie „Leczenie chorych na chłoniaki złośliwe (ICD – 10 C82, C83)”. Dzięki tej decyzji cena leku została obniżona o 25 proc. we wszystkich wskazaniach refundacyjnych.
W nowej liście rozszerzono wskazania leku Vidaza (azacitidinum), w wyniku czego będzie możliwie objęcie leczeniem szerszej grupy chorych na ostrą białaczkę szpikową.
Nowa opcja terapeutyczna w raku płuca
Od stycznia w ramach programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” refundowany będzie kolejny inhibitor ALK – lek Zykadia (ceretynib). Dzięki temu lekarze od tycznia w przypadku raka płuca będą mogli wybierać z 11 cząsteczek.
Nowa insulina na liście
Duże zmiany nastąpią na liście aptecznej w zakresie terapii cukrzycy, w wyniku czego diabetycy zyskają nowe leki m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum), stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślał, że cieszy się, że na listę leków refundowanych udało się wpisać grupę leków inkretynowych. - Po flozynach, które pojawiły się na liście w listopadzie, to była ostatnia grupa leków, na którą pacjenci czekali. To grupa leków, która jest znacząco bardziej skuteczna niż flozyny, zwłaszcza dla pacjentów, którzy zmagają się z nadwagą, dla pacjentów, którzy mają powyżej 35 BMI i powinni przejść na insulinę. Takie osoby bardzo mocno skorzystają z takiego leczenia - mówił.
Kolejną dostępną od stycznia możliwością terapeutyczną będzie analog insulin Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum), stanowiący nowe połączenie insulin. - 1 maja weszła insulina degludec, która cieszy się dużym powodzeniem – mówi Miłkowski. - Teraz udało się wprowadzić także Ryzodeg, która jest insuliną długodziałającą połączoną z krótkodziałającą - dodał.
W skład leku wchodzi insulina bazowa degludec i szybkodziałająca doposiłkowa insulina aspart.
Prof. Edward Franek, kierownik Klinika Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii szpitala MSWiA w Warszawie podkreślał, że nowe leki na liście są nowoczesne i bardzo potrzebne. – Te leki obniżają masę ciała, co jest niezwykle ważne, bo większość chorych z cukrzycą typu drugiego jest bardzo otyła i ta otyłość bardzo przeszkadza w leczeniu powodując insulinooporność – mówi prof. Franek. - Te leki zmniejszają jeszcze ryzyko sercowo-naczyniowe, zmniejszają częstość zawału serca, udaru mózgu.
Prof. Franek podkreślił, że te leki będą refundowane dla pacjentów z niewyrównaną cukrzycą, z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym i BMI 35.
Radosław Tymiński
SprawdźNowe leki na depresję
Brintellix (wortioksetyna) będzie refundowany we wskazaniu „Leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych, u których w leczeniu bieżącego epizodu nie uzyskano poprawy mimo zastosowania leku z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny”.
Na liście znajdzie się również Trevicta (paliperidon), stanowiąca nową postać leku z tą substancją czynną, o przedłużonym uwalnianiu, która będzie dostępna dla pacjentów m.in. w leczeniu podtrzymującym schizofrenii. Jak podał Miłkowski od 1 stycznia refundowany będzie we wszystkich zarejestrowanych dotąd wskazaniach. Jest to pierwszy lek w schizofrenii stosowany raz na 3 miesiące. Poprawia to compliance u pacjentów niewspółpracujących.
Leki dla chorych na ciężką astmę alergiczną
Nowością na liście refundacyjnej będzie poszerzenie możliwości terapii lekiem Xolair (omalizumab), który zostanie objęty refundacją dla pacjentów pediatrycznych w grupie wiekowej 6-11 lat w ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej”, a ponadto będzie on dostępny w nowym programie lekowym „Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej”.
- To grupa pacjentów, która z jednej strony ma ciężką astmę, a z drugiej strony pokrzywkę – mówi prof. Szumowski. – Wcześniej omalizumab był refundowany dla dzieci powyżej 11 roku życia, a u młodszych pokrzywka też występuje. Jest to leczenie przeciwciałem - dodaje minister.
Nowości dla chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu B
Refundacją objęto we wskazaniach pozarejestracyjnych także leki zawierające substancje czynne entekawir i tenofowir w ramach nowego programu lekowego „Profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBV”.
Radosław Tymiński
Sprawdź
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.