Prawo.pl
Jedynie 3 proc. uczniów skorzystało w tym roku z wydłużonego czasu na egzaminie ósmoklasisty – wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To znaczny spadek, bo jeszcze rok temu było to aż 17 proc. uczniów. Lekarze alarmowali wówczas, że po zaświadczenia coraz częściej zgłaszają się rodzice dzieci chorych na astmę, katar alergiczny czy ze skoliozą. Jak się właśnie okazało, trend się odwrócił.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
01.09.2023
Pacjent Szkoła i uczeń
Za przekazaniem dotacji podmiotowej w wysokości 15 mld zł z budżetu państwa do NFZ oraz wycofaniem zmian wprowadzonych ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty opowiedziała się strona społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Przedstawiciele pracodawców oraz związków zawodowych zaznaczają, że zapewnienie jak największej ilości środków pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia ma zagwarantować możliwość realizacji podwyżek.
Katarzyna Nocuń
31.08.2023
Finansowanie zdrowia
Pacjenci nie kwalifikujący się do przeszczepu serca z jego ciężką niewydolnością, będą mogli skorzystać „na NFZ” ze świadczenia wysokospecjalistycznego z użyciem pompy wspomagającej lewą komorę serca. Dotychczas taka możliwość dotyczyła wyłącznie „terapii pomostowej”, czyli interwencji stosowanej u pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia lub brak organu do przeszczepu nie było możliwe przeprowadzenie transplantacji serca.
Beata Dązbłaż
31.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Często pada pytanie, czy bez zgody pacjenta, podmiot leczniczy może udostępnić dokumentację medyczną policji. Odpowiedź jest przecząca. Policja nie jest organem władzy publicznej i nie została wymieniona w katalogu podmiotów uprawnionych do pobrania dokumentacji medycznej pacjenta. Policja ma do nich jednak dostęp, gdy wykonuje czynności na zlecenie prokuratury lub sądu, a także w przypadkach niecierpiących zwłoki - podkreśla prof. Justyna Król-Całkowska z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
31.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Bliscy osób zmarłych w wyniku zakażenia legionellą lub same osoby poszkodowane mogą dochodzić odszkodowania. Nie wiadomo jednak, od kogo. Odpowiedzialnych trudno wskazać bez znalezienia źródła zakażenia - a to na razie nie jest znane. Jest co najmniej jeden wyrok sądowy w podobnej sprawie, wskazujący na odpowiedzialność spółki wodociągowo-kanalizacyjnej. W grę może też wchodzić odpowiedzialność właścicieli lub zarządców nieruchomości.
Katarzyna Nocuń
31.08.2023
Pacjent
W czasie epidemii Covid-19 poprawiła się sytuacja finansowa szpitali powiatowych, gdyż zmienił się sposób ich funkcjonowania. Jednak już w 2022 roku zadłużenie tych placówek rosło. Szpitale miały też problem z ustalaniem norm zatrudnienia personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarskiego. Lekarze z kolei pracowali przez kilka dni bez przerwy, w jednym przypadku nawet przez 73 godziny - alarmuje NIK w raporcie pokontrolnym o kondycji szpitali powiatowych w latach 2020-2022.
Beata Dązbłaż
30.08.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Czy w reklamie można zachwalać właściwości zdrowotne suplementu bazującego na substancjach roślinnych, czy taka forma promocji jest sprzeczna z prawem unijnym? Na to pytanie ma odpowiedzieć TSUE. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na rynek - przewrócić do góry nogami system oznaczeń i sposobów reklamowania. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na to, że rozstrzygnięcie będzie obowiązywać od razu.
Inga Stawicka
30.08.2023
Rynek Prawo unijne
Nie tylko lekarz, ale także psycholog otrzyma wynagrodzenie od swojego pracodawcy, jeśli w godzinach pracy zawodowej będzie kwalifikował do wojska w powiatowych lub wojewódzkich komisjach lekarskich. Podczas ostatniej kwalifikacji był problem z obsadą komisji. Zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny usuwają przeszkody osobom spoza systemu ochrony zdrowia, na przykład psychologom szkolnym. Orzekanie w komisjach wojskowych na podstawie tych przepisów odradza jednak Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Katarzyna Nocuń
30.08.2023
Pacjent Zawody medyczne
Na wstępnej liście bezpłatnych leków dla dzieci i osób od 65. roku życia znalazło się ponad dwa tysiące produktów. To w dużej liczbie antybiotyki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, których nadużywanie szkodzi. Gdy przepisy wejdą w życie, może wzrosnąć na nie popyt. Jest na niej także szczepionka na HPV dla seniorów oraz tanie produkty z ryczałtem 3,2 zł lub z 30-proc. upustem, a eksperci pytają: po co? 
Beata Dązbłaż
29.08.2023
Pacjent Farmacja
Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw, wprowadza zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
Beata Dązbłaż Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
29.08.2023
Opieka zdrowotna
Jeśli w związku z limitami na recepty choć jeden uczciwie pracujący lekarz nie będzie mógł wystawić choć jednemu pacjentowi recepty na lek, którego ten potrzebuje, to jest to zła zmiana  – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. – Mamy moralnie słuszne postulaty, merytorycznie oparte o rzeczywistość. To jest wszystko, czego potrzebuję, żeby uznać, że podejmujemy właściwy kierunek działań – dodaje w kontekście zapowiedzianego na 30 września protestu lekarzy.
Beata Dązbłaż
29.08.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Pielęgniarki z Domów Pomocy Społecznej, a także zatrudnieni przez samorządy fizjoterapeuci i ratownicy medyczni nie dostają corocznych podwyżek, tak jak pracownicy medyczni finansowani przez NFZ. Choć rząd miesiące temu zapowiadał zmiany, to pomysł utknął. Już teraz pensja minimalna pracownika samorządowego rażąco odbiega od wynagrodzenia minimalnego pracownika szpitala czy poradni, a dysproporcje będą tylko rosnąć.
Katarzyna Nocuń
29.08.2023
Opieka zdrowotna
Zespół Downa ma znaleźć się na liście chorób rzadkich, które uprawnią do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zaprzecza doniesieniom medialnym mówiącym, że tak nie jest. Na razie listy nie ma i jak pisaliśmy ostatnio w serwisie Prawo.pl, jest ona w konsultacjach w MZ i może się jeszcze zmienić.
Beata Dązbłaż
28.08.2023
Pacjent Niepełnosprawność
Niekiedy na opinie biegłych sądowych, w tym także biegłych lekarzy, czeka się po kilka lat, co wydłuża toczące się sprawy sądowe. Skłania to do oceny, że system opiniowania przez biegłych nie jest prawidłowy. To nie wszystko. Niedoszacowane są także stawki. Godzina pracy biegłego lekarza ze specjalizacją jest wyceniona na niecałe 23 zł, a doktora habilitowanego na 55,11 zł. To znacznie poniżej tego, jak pracę specjalistów wycenia sektor usług i prywatnych, i publicznych.
Beata Dązbłaż
28.08.2023
Zawody medyczne
Kobiety, które po decyzji lekarzy o konieczności mastektomii, muszą rozpocząć leczenie od operacji, czekają na nią kilka tygodni. Wszystko zależy od tego, do którego szpitala trafią, i w jakim regionie kraju. Standardowego czasu oczekiwania nie ma, a powinien być – zwracają uwagę eksperci. 
Beata Dązbłaż
26.08.2023
Pacjent

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej opublikowana

Pacjent Zawody medyczne Compliance
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada, że obowiązkowa autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie", który ma zapobiegać zdarzeniom niepożądanym. Będą musiały go wdrożyć wszystkie podmioty, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Katarzyna Nocuń
25.08.2023
Pacjent Zawody medyczne Compliance
Na realizację programów rehabilitacji powikłań po Covid-19 Ministerstwo Zdrowia wydało ok. 134 mln zł, a ze świadczeń nie skorzystała ponad połowa pacjentów ze skierowaniami na taką terapię. Programy uruchomiono bez określenia rzeczywistych potrzeb chorych i możliwości świadczeniodawców, a oddziały NFZ nie sprawdzały podmiotów, czy faktycznie są w stanie udzielać świadczenia pocovidowe. To tylko niektóre wnioski z kontroli NIK.
Magdalena Gajda
25.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Do 15 września gminy i powiaty mogą składać wnioski o przyznanie środków na realizację rządowego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek samorządu terytorialnego - edycja 2024. W przyszłym roku asystent zarobi maksymalnie 50 zł brutto za godzinę, zamiast 40 zł. Resort rodziny wcześniej ogłosił program i zakłada, że ruszy on we wszystkich samorządach od 1 stycznia 2024 r. Dotąd bywało różnie, niekiedy program uruchamiany był nawet w połowie roku.
Beata Dązbłaż
24.08.2023
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność

Rady do spraw Leczenia Niepłodności ciągle nie ma

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących utworzenia Rady do spraw Leczenia Niepłodności jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Zdrowia. Od kilku lat takiej rady nie powołano. - W ministerstwie podjęto działania zmierzające do ustalenia składu rady - odpowiada resort.
Krzysztof Koślicki
24.08.2023
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Leki OTC będą refundowane - ustawa z podpisem prezydenta

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja
Prezydent podpisał w środę tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej, która zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu oraz podniesienie podstawy limitu finansowania. Ustawa wprowadza też refundację leków wydawanych bez recepty (tzw. leki OTC). Zakłada również, że lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi lek na maksymalnie 180 dni, jednak na pojedynczej recepcie będzie mogła znaleźć się ilość leku niezbędna do stosowania najwyżej przez 120 dni.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń Monika Pogroszewska
23.08.2023
Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja
Problemy finansowe spółki, która przejęła prowadzenie szpitala w Łasku w ramach dzierżawy, ale także nieprawidłowości w umowie i jej przestrzeganiu pomiędzy powiatem a spółką sprawiły, że ucierpieli pacjenci. Świadczenia dla nich nie były rozszerzane, jak pierwotnie miało być, a wręcz przeciwnie – zostały w ostatnich latach ograniczone. Brakowało też sprzętu. O bolączkach szpitala w Łasku informuje NIK, który przeprowadził kontrolę.
Beata Dązbłaż
23.08.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia określające wysokość miesięcznej płacy minimalnej dla lekarzy, którzy odbywają specjalizacje w ramach rezydentury. Dokument wyznacza stawki dla dwóch grup lekarzy: rezydentów w priorytetowych dziedzinach medycyny i pozostałych. Lekarze rezydenci w specjalizacjach dotyczących priorytetowych dziedzin medycyny otrzymają w pierwszych dwóch latach zatrudnienia min. 8308 zł miesięcznie.
Magdalena Gajda
23.08.2023
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
W projekcie listy schorzeń, które miałyby uprawniać do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe na razie znalazły się tylko rzadkie choroby genetyczne. Nie ma mowy o innego typu schorzeniach czy wadach wrodzonych, które też mogłyby dawać takie uprawnienie. Orzeczenie na stałe będzie też dotyczyło tylko dzieci do 16 roku życia. Resort zdrowia zaznacza jednak, że projekt może jeszcze ulec zmianom.
Beata Dązbłaż
22.08.2023
Pacjent Niepełnosprawność
Lekarz może przepisać recepty dla nie więcej niż 80 pacjentów lub nie więcej niż 300 recept łącznie - takie reguły wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, by przeciwdziałać komercyjnemu przepisywaniu leków w receptomatach. Gdyby jednak okazało się, że system odmówi lekarzowi możliwości wystawienia e-recepty z uwagi na osiągnięty limit, może on wystawić receptę papierową. Ponadto z limitu wyłączono recepty na leki refundowane.
Katarzyna Nocuń
21.08.2023
Zawody medyczne Farmacja
Na choroby układu nerwowego cierpi około pięciu milionów Polaków. Tymczasem w publicznej służbie zdrowia pracuje około 3800 neurologów. Ale większa liczba lekarzy to nie jedyne rozwiązanie, których potrzebuje polska neurologia, aby uznać ją za w pełni zabezpieczającą opiekę nad chorymi neurologicznie – mówi prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 
Magdalena Gajda
21.08.2023
Opieka zdrowotna
Poszkodowani w eksperymentalnym badaniu szczepionki na grypę powinni otrzymać wyższe zdosćuczynienie niż 500 zł – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Uwzględniła więc skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego. Charakter naruszonego dobra i stan w jakim pokrzywdzony się znajduje, powinny być zawsze brane pod uwagę przy wymiarze zadośćuczynienia – wskazał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.08.2023
Prawo cywilne

Sejm zdecydował: Termin wejścia w życie rejestru umów 500+ zostanie przesunięty

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Kierownicy ponad 50 tysięcy jednostek sektora finansów publicznych mogą odetchnąć z ulgą. "Rejestr umów 500 +”, który miał wystartować od 1 stycznia 2024 r., zostanie wdrożony znacznie później. Nowelizacja ustawy z 16 sierpnia 2023 r. czeka na teraz na podpis prezydenta. Ministerstwo Finansów przyznaje, że zarówno przepisy jak i sama baza są niedopracowane. Chce do tego czasu znowelizować przepisy i stworzyć mechanizm, który zautomatyzują przesyłanie informacji do rejestru.
Robert Horbaczewski
18.08.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) sprawdził, co jest największym problemem w polskiej ochronie zdrowia według pacjentów. Odpowiedź nie zaskakuje – są to kolejki do lekarza, zabiegów planowych oraz badań diagnostycznych. Pacjenci narzekają też na brak czasu już w samym gabinecie lekarskim. Zdaniem lekarzy powodem tego jest m.in. nadmierna biurokracja.
Beata Dązbłaż
18.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

WSA: Nazwisko i certyfikat terapeuty powinny być znane

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO
Rehabilitację i psychoterapię osoby uzależnionej od narkotyków czy alkoholu mogą prowadzić wyłącznie osoby z wymaganymi kwalifikacjami, posiadające stosowne certyfikaty. Informację publiczną stanowią w związku z tym dokumenty zgromadzone w ramach postępowania konkursowego z udziałem poradni NZOZ. Są one dostępne, i to nie tylko anonimowo – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.08.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO
Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nie otrzymują tyle blankietów kart parkingowych, ile potrzebują. To powoduje, że w niektórych miejscach na kartę parkingową czeka się dłużej, niż przewidziany ustawowo miesiąc. Niektóre zespoły wzajemnie pożyczają sobie blankiety. Resort rodziny nie widzi żadnych problemów w dostarczaniu kart.
Beata Dązbłaż
18.08.2023
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność