Magistrzy biologii, biotechnologii, chemii, farmacji i weterynarii nie mają obecnie realnej możliwości odbycia kształcenia podyplomowego z analityki medycznej, co uniemożliwia im zdobycie uprawnień diagnosty laboratoryjnego – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. W wystąpieniu do minister zdrowia Izabeli Leszczyny wskazuje na pilną potrzebę podjęcia skutecznych działań w celu rozwiązania problemu.
Monika Sewastianowicz
12.05.2025
Zawody medyczne
Od 15 maja wszystkim dzieciom, które rozpoczęły szczepienie (czyli przyjęły pierwszą dawkę) do ukończenia 14. roku życia, drugą dawkę można podać po ukończeniu 14. lat, pod warunkiem zachowania odstępu 6-12 miesięcy między dawkami. Zmiana ma na celu umożliwienie dokończenia schematu szczepień w ramach refundacji.
Monika Stelmach
12.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
W Polsce wciąż brakuje miejsc, gdzie opiekunowie osób ciężko chorych, wymagających stałej opieki, mogą skorzystać z wyspecjalizowanej opieki wytchnieniowej ze wsparciem medycznym. A ta jest konieczna dla zachowania zdrowia i dobrostanu opiekunów, którzy nie schodzą z posterunku przez całą dobę przy łóżku chorego dziecka będącego np. pod opieką hospicjum. Eksperci i opiekunowie alarmują, że konieczne są działania systemowe, aby takich miejsc było coraz więcej.
Beata Dązbłaż
12.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Tragiczne zabójstwo, do którego doszło w ostatnich dniach na Uniwersytecie Warszawskim, po raz kolejny obnaża nasze problemy systemowe - począwszy od sporządzania prawidłowych profilów zabójcy, z ustaleniem motywów zbrodni, poprzez przepisy ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, po reakcję świadków. Żadne bowiem procedury nie pomogą, jeśli obywatele, widząc niebezpieczeństwo, nie powiadomią o tym odpowiednich służb - pisze Jacek Kudła, biegły sądowy specjalizujący się m.in. w czynnościach operacyjno-śledczych.
Jacek Kudła
10.05.2025
Wymiar sprawiedliwości
Aby skorzystać z nowego programu profilaktycznego „Moje zdrowie”, pacjent musi posiadać aktywną deklarację wyboru lekarza POZ. Może ją złożyć elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta lub w wersji papierowej w swojej przychodni. Dopiero wtedy będzie mógł skorzystać z programu. Ministerstwo zapowiada też szeroką i ciągłą promocję programu, a ta jest konieczna, aby pacjenci wiedzieli, że w jego ramach mogą wykonać np. test FIT w diagnostyce raka jelita grubego.
Beata Dązbłaż
10.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Ratownicy medyczni będą musieli wpisać się do elektronicznego rejestru niezwłocznie po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu - zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia, który trafił do opiniowania. Administratorem rejestru będzie Krajowa Rada Ratowników Medycznych, która też określi opłatę za wpis. Na spełnienie obowiązku ratownik będzie miał 30 dni.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2025
Zawody medyczne
Od lipca br. centra zdrowia psychicznego (CZP) miały być wprowadzone w całej Polsce. Nie udało się jednak przygotować rozwiązań legislacyjnych, które by to umożliwiły. W rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie pilotażu CZP do końca tego roku. Jak argumentuje resort, przesunięcie terminu pozwoli wypracować zmiany, które umożliwią zakończenie programu w sposób bezpieczny dla funkcjonowania CZP.
Monika Stelmach
09.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Na 10 maja br. zaplanowano "Marsz Milczenia Medyków", organizowany przez Naczelną Izbę Lekarską, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz inne organizacje zrzeszające przedstawicieli zawodów medycznych. Będzie to forma protestu przeciwko przemocy wobec personelu medycznego i upamiętnienie zamordowanego lekarza z Krakowa.
Inga Stawicka
09.05.2025
Zawody medyczne Farmacja

„Moje zdrowie” rusza w przyszłym tygodniu - NFZ podał stawki

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Bilans zdrowia osoby dorosłej w wieku 20-59 lat został wyceniony na 325 zł, za bilans pacjentów 60 plus POZ-y otrzymają 349 zł. Dodatkowo płatne są porady edukacyjne oraz badania diagnostyczne. NFZ wyklucza także rozliczenie świadczeń w ramach programu „Moje zdrowie" udzielanych podczas tej samej wizyty, co porady opieki koordynowanej. Na te świadczenia i lekarz, i pacjent muszą znaleźć inny termin.
Monika Stelmach
09.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Powstanie nowy typ zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostki motocyklowe. Ratownicy medyczni na motocyklach mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, czyli m.in. podczas większych zgromadzeń i utrudnień w ruchu na drogach. Motocyklowe jednostki będą pracować od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia z wyjątkami
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2025
Opieka zdrowotna
17 substancji czynnych stosowanych w onkologii znalazło się na liście leków o ugruntowanej skuteczności – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos. Wpisanie leków na listę w praktyce daje ich producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacyjnej. Wcześniej taką listę stworzono w doniesieniu do kardiologii - w planach są już kolejne.
is/PAP
08.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna

Zabójstwo na UW - co, gdy sprawca był niepoczytalny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie popełnia przestępstwa ten, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Może też być tzw. niepoczytalność ograniczona - sprawca popełnia przestępstwo, ale można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
08.05.2025
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w niedawnej petycji do marszałka Sejmu wróciło z inicjatywą przyznania statusu mniejszości językowo-kulturowej osobom głuchym. Polski język migowy zostałby wtedy uznany za oficjalny język mniejszości narodowej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie prowadzi jednak prac w tym kierunku nad ustawą o mniejszościach narodowych.
Beata Dązbłaż
08.05.2025
Niepełnosprawność
Dotychczas, z uwagi na brak elektronicznego rejestru ratowników medycznych, nie było możliwości precyzyjnego ustalenia liczby osób uprawnionych do wykonywania tego zawodu. Opierano się na danych pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia, a te obejmowały wyłącznie informacje o ratownikach medycznych aktywnie wykonujących zawód. Rejestr będzie zawierał znacznie szerszy zakres danych.
Monika Stelmach
08.05.2025
Zawody medyczne
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nawiązał współpracę z fundacją "Nie Widać Po Mnie", która prowadzi program W(y)SPA – wsparcie psychologiczne medyka. Dzięki temu przedstawiciele zawodów medycznych mogą skorzystać m.in. z dwóch bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Są one umawiane szybko i prowadzone online, dzięki czemu pomoc jest dostępna dla medyków z całej Polski.
Inga Stawicka
08.05.2025
Zawody medyczne
O konieczności ustawowego uregulowania zasad wykonywania badań genetycznych mówi się od dawna, od lat toczą się również prace legislacyjne, które do tej pory nie zakończyły się jednak publikacją projektu. Jest szansa, że w końcu się to zmieni. Ministerstwo Zdrowia przekazuje bowiem, że prace zostały wznowione, choć jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych propozycjach.
Inga Stawicka
08.05.2025
Opieka zdrowotna
Modyfikacja miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych, działających w formie jednostki budżetowej - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia resortu zdrowia, które zostało właśnie przekazane do konsultacji. Podwyżki obejmą m.in.: pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych, niektórych pracowników Straży Granicznej czy Służby Więziennej.
Inga Stawicka
07.05.2025
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rzecznik MŚP: Będę dążyła do tego, by po wyborach prezydenckich rząd i parlament wróciły do sprawy

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Polski Ład
Prezydenckie weto do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców to decyzja głęboko niesprawiedliwa i nieracjonalna ekonomicznie - uważa Agnieszka Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Jednocześnie deklaruje, że będzie konsekwentnie dążyła do tego, by po wyborach prezydenckich rząd i parlament wróciły do sprawy.
Grażyna J. Leśniak
07.05.2025
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Polski Ład
Jeśli klient płaci jednorazowo daną kwotę, która daje mu dostęp do kilkudziesięciu sztuk napojów alkoholowych, brak odnawialnej subskrypcji nie musi być decydujący - taka promocja może okazać się niezgodna z prawem. Eksperci oceniają, że takie oferty mogą być odebrane jako zachęta do utrwalania nawyku konsumpcji, a brak limitów dziennych dodatkowo zwiększyć ryzyko spożycia alkoholu w nadmiarze. Przy okazji powracają pytania o reklamy napojów bezalkoholowych.
Inga Stawicka
07.05.2025
Rynek i konsument
Inspektor pracy zobowiązał przedsiębiorcę do skierowania zleceniobiorców na wstępne badania lekarskie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że każda osoba, niezależnie od podstawy zatrudnienia, ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a przedsiębiorca jest zobowiązany je zapewnić. Z przepisów prawa pracy nie wynika jednak obowiązek kierowania zleceniobiorców na badania lekarskie i posiadania przez nich orzeczenia lekarskiego.
Dorian Lesner
07.05.2025
Prawo pracy BHP

Kto, kiedy, jak? Tak ma wyglądać ewakuacja w czasie wojny

Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne
Czy Polska jest gotowa na ewakuację ludności w czasie wojny? Nowy projekt MSWiA porządkuje role samorządów i administracji rządowej, precyzuje procedury oraz wskazuje, że państwo w dużej mierze liczy na... samoorganizację obywateli. Ewakuacja ma skupić się na ochronie najsłabszych, którzy sami nie będą w stanie uciec przed zagrożeniem. Są też pewne luki, na które wskazują samorządy.
Robert Horbaczewski
07.05.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne

System orzekania o niepełnosprawności koniecznie wymaga zmian

Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Uznawanie orzeczeń wydawanych przez KRUS w systemach przyznawania ulg i świadczeń, dostosowanie systemów teleinformatycznych w ochronie zdrowia do różnych form orzeczeń oraz sprawniejszy dostęp do leczenia, sprzętu medycznego i rehabilitacji na podstawie rzeczywistych potrzeb zdrowotnych pacjenta to postulaty Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski w zakresie systemu orzekania o niepełnosprawności oraz usprawnienia dostępu do ulg i uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami.
Grażyna J. Leśniak
06.05.2025
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Nowelizacja rozporządzenia przygotowana przez resort zdrowia zakłada rozszerzenie możliwości lekarzy rodzinnych w zakresie wystawiania skierowań na badania. Do świadczeń dodane ma zostać badanie poziomu wapnia całkowitego oraz testów na HIV. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie dostępności tych świadczeń dla pacjentów. Przepisy weszły w życie, a za kilka dni pacjenci będą mogli korzystać z badań.
Inga Stawicka
06.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Stworzenie Rejestru Agresji w Ochronie Zdrowia, ściganie gróźb karalnych wobec personelu medycznego z urzędu i zastrzeżenie danych osobowych medyków w rejestrach dostępnych publicznie - to część propozycji, o których przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej rozmawiali w resorcie zdrowia. Ma to związek z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami i śmiercią lekarza w Krakowie. Na 10 maja medycy planują milczący protest.
Inga Stawicka
06.05.2025
Zawody medyczne
Program "Moje zdrowie", który od maja zastępuje "Profilaktykę 40 plus", obejmuje m.in. bilans zdrowia, który będzie wykonywany u każdej osoby dorosłej po ukończeniu 20. roku życia. Ocena obejmie m.in. choroby uwarunkowane genetycznie, sercowo-naczyniowe, nowotwory, zdrowie psychiczne, uzależnienia i realizację szczepień. Od przyszłego tygodnia można zgłaszać się do placówek przez Internetowe Konto Pacjenta.
Monika Stelmach Inga Stawicka
05.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Bilans 6-latka obejmie badanie przesiewowe w kierunku wczesnego rozpoznania hipercholesterolemii rodzinnej u dzieci. To rozwiązanie ma poprawić niski poziom zdiagnozowania tej choroby w Polsce. To szansa na wykrycie jej również u członków rodziny dziecka, ponieważ jest uwarunkowana genetycznie. Odsetek osób świadomych choroby jest w Polsce znikomy - do 5 proc. w populacji dorosłych pacjentów i ok. 3 proc. w populacji pediatrycznej.
Monika Stelmach
05.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Uprawnienia lekarza rodzinnego w sprawie zlecania badań diagnostycznych, które ubezpieczony pacjent może wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, określa przede wszystkim rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Od 1 maja lista ta uległa wydłużeniu, m.in. ze względu na wprowadzenie programu profilaktycznego "Moje zdrowie".
Inga Stawicka
05.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Będzie minimalny, 7-letni okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osoby niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia, jeżeli potwierdzono u niej rzadką chorobę genetyczną lub zespół Downa oraz 3-letni minimalny okres, na jaki orzekana jest niepełnosprawność w przypadku osoby niepełnosprawnej poniżej 16 roku życiu, jeżeli orzeczenie jest wydawane na czas określony.
Grażyna J. Leśniak
04.05.2025
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Obecnie bez skierowania można dostać się jedynie do kilku lekarzy specjalistów, w pozostałych przypadkach w ramach publicznej ochrony zdrowia musi nas pokierować lekarz pierwszego kontaktu. Resort zdrowia pracuje nad tym, by rozszerzyć listę o kilku dodatkowych specjalistów - przepisy w tym zakresie znalazły się w projekcie wprowadzającym reformę tzw. sieci szpitali.
Inga Stawicka
03.05.2025
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Każda osoba uprawniona do wystawienia recepty może wypisać ją pacjentowi na leki refundowane, jeśli chory spełnia wskazania refundacyjne. Jednak, aby pacjent otrzymał lek refundowany, nie wystarczy jego oświadczenie albo nawet zaświadczenie od innego lekarza, że refundacja mu się należy. Lekarz wystawiający receptę musi osobiście zbadać pacjenta lub ustalić uprawnienie na podstawie dokumentacji medycznej. Musi ona potwierdzać spełnienie kryteriów refundacji.
Beata Dązbłaż
02.05.2025
Zawody medyczne