W poniedziałek w Sejmie zorganizowano konferencję "Święto samorządu terytorialnego" pod patronatem wicemarszałek Moniki Wielichowskiej. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, parlamentarzyści, marszałek Senatu, a także ministrowie – szef MSWiA Tomasz Siemoniak i minister finansów Andrzej Domański oraz wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer i wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Wiceszef MZ przyznał, że wiele szpitali jest w bardzo trudnej sytuacji, a ponadto konkurują ze sobą zamiast współpracować. "Ta konkurencja jest często nierówna, niektóre szpitale nie mają w niej szans, pogrążają się (...) w długach" – powiedział. Podkreślił, że przy organizowaniu systemu ochrony zdrowia należy dostosowywać go do potrzeb, a nie "szukać na siłę jakichś luk, by się w nim utrzymać". "To pacjent ma być w środku, ma mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę" – powiedział.

Czytaj także na Prawo.pl: W lipcu znów wzrosną pensje minimalne w ochronie zdrowia - znane są kwoty

Krajowy Plan Odbudowy - modernizacja szpitali

Wiceminister zapytany został o to, kiedy resort zdrowia ogłosi i rozstrzygnięcie konkursy dla szpitali na opiekę długoterminową i wyposażenie szpitali w sprzęt medyczny w ramach KPO. Wojciech Konieczny poinformował, że ministerstwo przygotowuje się do ogłoszenia tych konkursów we wrześniu. Powiedział przy tym, że obecne kierownictwo resortu musiało renegocjować zapisy uzgodnionego jeszcze przez rząd PiS kamienia milowego dotyczącego ustawy o reformie szpitalnictwa, której jednak nie było.

- Pieniądze z KPO były bardzo silnie obwarowane tym kamieniem milowym, byliśmy w bardzo trudnej sytuacji – powiedział minister. Podkreślił, że zapisy zostały zmienione.