Statystyki przedstawiło amerykańskie Towarzystwo Technik Wspomaganego Rozrodu (Society for Assisted Reproductive Technology), które zrzesza 379 klinik (stanowią one 90 procent wszystkich ośrodków amerykańskich wykorzystujących metodę zapłodnienia in vitro).

Wynika z nich, że w 2012 roku przeprowadzono ponad 165 tysięcy zabiegów sztucznego zapłodnienia, które doprowadziły do narodzin 61 740 tysięcy dzieci. To najwięcej od czasów narodzin Luizy Brown, która w 1978 roku przyszła na świat po zabiegu wspomaganego rozrodu. W 2011 roku w Stanach Zjednoczonych dzięki in vitro urodziło się o 2 tysiące mniej dzieci niż w 2012 roku.

Miriam Zoll, autor wydanej w 2013 roku książki "Cracked Open: Liberty, Fertility and the Pursuit of High Tech Babies", twierdzi, że wzrost liczby zabiegów in vitro spowodowany jest głównie tym, że kobiety coraz później decydują się na urodzenie dziecka. W USA od 1970 roku z 21,4 do 26 lat zwiększył się średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko.

Podobnie jest również w Polsce. Według prezes Stowarzyszenia „Nasz bocian” Anny Krawczyk, Polki coraz później decydują się na dzieci, czego skutkiem są większe problemy z zajściem w ciążę. Mieszkanki miast rodzą dzieci średnio w wieku 29,1 lat, nieco wcześniej zostają matkami mieszkanki wsi – w wieku 28,4 lat.

Jest to niepokojące, ponieważ z wiekiem spada płodność kobiet. Zoll ostrzega, że największe trudności z zajściem w ciążę mają panie po 35. roku życia. Po przekroczeniu tego progu wiekowego nawet metody wspomaganego rozrodu nie zawsze pomagają doczekać się potomstwa.

W najtrudniejszej sytuacji są kobiety po czterdziestce. Te, które są w wieku 42 lat, aż dziesięciokrotnie rzadziej zachodzą w ciążę po zabiegu in vitro niż panie przed 35. rokiem życia – wynika z raportu amerykańskiego Towarzystwa Technik Wspomaganego Rozrodu.

Z danych jakie przedstawiono w 2012 roku na kongresie Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Stambule wynika, że na całym świecie dzięki in vitro urodziło się już ponad 5 mln dzieci. Co roku wykonuje się 1,5 mln takich zabiegów, dzięki którym rodzi się około 350 tysięcy dzieci. (pap)