1 lipca wchodzi w życie ustawa wprowadzającą szczególne uprawnienia m.in. w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej dla tych osób.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia poinformował, że została zwiększona pula pieniędzy na realizację tych celów. Pytany  o wysokość kwot przeznaczonych na finansowanie dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności odpowiedział, że to będzie można  powiedzieć, kiedy już konkursy prowadzone przez NFZ zostaną rozstrzygnięte. Zapewnił jednak, że będą to takie środki, żeby dla niepełnosprawnych nie zabrakło świadczeń.

Szumowski wskazał, że w pierwszym rzędzie nowe świadczenia rehabilitacyjne będą kontraktowane z tymi podmiotami, które już je realizują. Jednocześnie zapewnił, że kontraktoane są nowe miejsca świadczeń, żeby nie było białych plam na mapie dostępu. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemów z dotarciem do placówek rehabilitacyjnych. "Te prace już się toczą. Musimy być gotowi. Nie może być takiej sytuacji, żeby gdzieś nie było takich świadczeń" – oznajmił minister.

Według niego nie powinno być problemu z zakontraktowaniem odpowiedniej liczby świadczeń rehabilitacyjnych. Wyjaśnił, że zwykle podmioty biorące udział w konkursach organizowanych przez NFZ oferują szerszą ofertę, przekraczającą limity pieniędzy, jakimi na ten cel dysponuje fundusz.

Ustawa wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności została przyjęta przez Sejm 9 maja. Przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych takim osobom. W tym celu wprowadzono regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi.

- To było spełnienie postulatu rodziców osób niepełnosprawnych strajkujących w Sejmie – ocenił minister zdrowia.

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych zaapelowała do osób niepełnosprawnych po zakończeniu strajku 27 maja, aby od 1 lipca sprawdzały, czy rząd spełnił zapisy ustawy i zapewnił nielimitowany dostęp do rehabilitacji.
PAP/jol