Jak poinformowała we wtorek 3 lutego 2915 rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, od środy 3 lutego 2015 do soboty 7 lutego 2015 mammobusy dotrą do ponad dwudziestu dolnośląskich powiatów, w których będą wykonywać badania w 51 miejscowościach.

- Na badania mammograficzne w ramach "Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi" zapraszamy kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu - dodała Mierzwińska.

Czytaj: 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem: Dzień Otwarty w NFZ >>>

Jak podkreśliła, w 2014 roku podczas 1255 postojów mammobusów w regionie przebadało się prawie 100 tysięcy kobiet.
- 3537 z nich skierowano do dalszej diagnostyki. Mijający rok potwierdził, że mieszkanki Dolnego Śląska coraz chętniej korzystają z bezpłatnych badań mammograficznych. W 2009 roku przebadało się zaledwie 38 procent kobiet objętych programem - mówiła rzeczniczka.

Mierzwińska poinformowała, że w środę 4 lutego 2015 we wszystkich dolnośląskich placówkach NFZ zorganizowane zostaną akcje informacyjne, między innymi na temat pakietu onkologicznego, szybkiej ścieżki onkologicznej oraz placówek, które realizują ten pakiet.

W wielu miejscach – także w centrach handlowych – zaplanowano stoiska edukacyjne, gdzie specjaliści pokażą na fantomach, jak wykonywać samobadanie piersi. 

7 lutego 2015 Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu organizuje tzw. białą sobotę. W specjalistycznej przychodni będzie można skorzystać z porady chirurgów onkologów, ginekologa onkologa i wykonać bezpłatne badania, między innymi mammografię, USG piersi czy cytologię.

Wrocławska Fundacja Rosa w jednym z wrocławskich centrów handlowych przeprowadzi czterodniową akcję „Rak to nie loteria”, która ma sprawdzić wiedzę nt. chorób onkologicznych i promować zachowania prozdrowotne. (pap)