Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz informował PAP, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Zapewnił, że system ten będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego.

Według premiera "idea dodatkowych ubezpieczeń budzi wątpliwości i kontrowersje z samej zasady". Podkreślił jednocześnie, że "dodatkowe ubezpieczenia w swojej intencji i w swoim zamyśle mają doprowadzić do mniejszego natłoku, mniejszych kolejek tak, aby lepiej wykorzystywać czas lekarzy, przestrzeń i sprzęt w szpitalach".

10 stycznia rząd przedstawi plany na 2014 rok. Priorytetem ma być także walka z bezrobociem.  W piątkowej konferencji prasowej w kancelarii premiera udział wezmą - oprócz Tuska - wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, wicepremier Elżbieta Bieńkowska oraz minister finansów Mateusz Szczurek.

Według informacji PAP ze źródeł we władzach Platformy, Tusk na konferencji prasowej będzie też mówił między innymi o kwestii opieki nad ludźmi starszymi oraz o sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych. (mo/pap)