Po tym jak w 2010 roku małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie przyznał szpitalowi kontraktów na prowadzenie oddziału wewnętrznego i izby przyjęć, dyrekcja lecznicy złożyła zawiadomienie do prokuratury o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przez urzędników Funduszu. Prokuratura dwukrotnie umarzała śledztwo w tej sprawie, dlatego dyrekcja szpitala sama sformułowała tzw. subsydiarny akt oskarżenia.

- Sąd okręgowy uznał w końcu, że nasza skarga musi być merytorycznie rozpatrzona. Przez trzy lata nie mogliśmy sądownie dociekać naszych racji, bo sądy pierwszej instancji uznały, że nie doszło do przestępstwa. Mamy niepodważalne dowody, że szpital został bezprawnie skrzywdzony przez urzędników NFZ – powiedziała dyrektorka szpitala w Rabce Małgorzata Skwarek.

Według szefowej szpitala, NFZ nie przyznał placówce kontraktów, choć ta spełniła wszystkie wymagania stawiane przez Fundusz.

Po odwołaniach i protestach mieszkańców, którzy między innymi blokowali "zakopiankę", NFZ ostatecznie podpisał kontrakt ze szpitalem, ale z kilkumiesięcznym opóźnieniem i bez wyrównania zaległości. Szpital musiał pożyczyć pieniądze od miasta. Jak powiedziała Skwarek, NFZ wówczas zaczął „nękać” szpital kontrolami, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień może grozić kara od 3 do 10 lat więzienia.

Rabczański szpital wystąpił też do sądu z pozwem cywilnym, w którym żąda od NFZ wyrównania zaległości.

Rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna powiedziała, że Fundusz w 2010 roku, uznał, że wątpliwe było finansowanie izby przyjęć w szpitalu jednoprofilowym wykonującym głównie zabiegi planowe.
- Szczególnie, że wiele wskazywało na to, iż izba przyjęć pełniła raczej funkcję ambulatorium całodobowego, a tego typu świadczenia zabezpiecza podstawowa opieka zdrowotna – wyjaśniła Pulchna.

Wskazała ona, że NFZ nie przyznał rabczańskiemu szpitalowi kontraktu na oddział chorób wewnętrznych, ponieważ w tym zakresie Fundusz przyjął lepszą ofertę Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, który zadeklarował objęcie pełną opieką pacjentów z całego powiatu, w tym z Rabki.

Rzeczniczka dodała, że NFZ nie miał obowiązku wypłacania pieniędzy za świadczone usługi medyczne wstecz, ponieważ wówczas nie obowiązywał kontrakt ze szpitalem.(pap)