„Chcę kontynuować prace prowadzone przez dotychczasowego prezesa, prof. Piotra Wilanda. Wśród wyzwań trzeba wymienić nacisk na kształcenie – przeddyplomowe na uczelniach, podyplomowe, ustawiczne dokształcanie lekarzy” – powiedział PAP prof. Kucharz, który będzie kierował pracami towarzystwa do 2017 r.

Podczas wieczornej uroczystości otwarcia kongresu nowy prezes wskazał też na konieczność wspierania inicjatyw zmierzających do zwiększenia roli reumatologii w systemie ochrony zdrowia, a także potrzebę zmiany postrzegania reumatologii przez społeczeństwo, w którym pokutują często nieakatualne przekonania na temat tej gałęzi medycyny. "W ostatnich latach reumatologia bardzo się zmieniła" - podkreślił.

Za jeden z priorytetów prof. Kucharz uznał też wspieranie powstawania i rozwoju rejestru chorób reumatologicznych jako istotnego narzędzia pozwalającego oceniać stan epidemiologiczny i prowadzone działania medyczne. "Jesteśmy jednym z nielicznych dużych krajów Europy, który nie posiada rejestru chorób reumatycznych" - wskazał.

Wykład poświęcony dnie moczanowej podczas uroczystości wygłosił prezydent American College of Rheumatology dr Joseph Flood, który przedstawił najnowszy stan wiedzy i metody leczenia tej choroby. "Jest nam znana od starożytności, ale najnowsze doniesienia na jej temat są teraz szczególnie oczekiwane w krajach, gdzie populacja się starzeje" - zaznaczył prof. Kucharz.

Nowy prezes towarzystwa liczącego ponad 800 członków, którego początki sięgają 1930 r., jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczących się w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Jest absolwentem tej uczelni, autorem licznych publikacji naukowych, w tym książek m.in. "The Collagens: Biochemistry and Pathophysiology", ponad 70 rozdziałów w podręcznikach, 274 prac oryginalnych, 219 prac poglądowych i kazuistycznych, 174 prac z historii medycyny.

Prof. Kucharz jest ponadto autorem słownika medycznego, pierwszego polskiego przewodnika po Wyspach Owczych oraz przekładu "Kubusia Puchatka" na mowę śląską, wydanego w ub. roku pt. "Berek Puchok".

Od środy do piątku w Katowicach odbywa się XXII Kongres Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Choroby reumatyczne to grupa ok. 200 różnych schorzeń o odmiennym przebiegu i leczeniu. W Polsce na te przypadłości cierpi ok. 9 mln osób, co wiąże się dla nich z bólem, częstym zmęczeniem, ograniczeniami ruchu, a nierzadko również z niepełnosprawnością.

Reumatologia współczesna szybko zmienia swoje oblicze – ostatnia dekada przyniosła nowe metody diagnostyczne i leki, a przede wszystkim liczne, sukcesywnie uaktualniane schematy zalecanego postępowania lekarskiego. Leczenie w znacznym stopniu pozostaje objawowe.

W ramach kongresu w czwartek w Parku Śląskim w Chorzowie stanie namiot, w którym będzie prowadzona akcja edukacyjna poświęcona chorobom reumatycznym. Jej zakończeniem będzie II Bieg Move Improve – Ruch Usprawnia, mający na celu uświadomienie społeczeństwu problemów osób cierpiących na zapalne choroby reumatyczne w Polsce. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5 km biegu lub 2,5 km marszu z kijami nordic walking.

Celem akcji będzie pokazanie, jak ważna jest wczesna diagnoza takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy toczeń rumieniowaty układowy, która umożliwia szybkie rozpoczęcie właściwego i skutecznego leczenia. (PAP)