Nagroda jest wyrazem uznania dla gorzowskiego oddziału anestezjologii i transplantologii za zwiększającą się liczbę pobrań organów do przeszczepów.

„Gdy podejrzewamy, że doszło do śmierci mózgu, podejmujemy przewidziane prawem procedury, czyli orzekamy o śmierci mózgowej. Wymaga to wykonania szeregu czynności, zaangażowania, energii, jest uciążliwe, ale na końcu tej drogi w ośrodkach klinicznych dochodzi do przeszczepu. Chory człowiek dostaje drugą szansę na zdrowie, życie, na lepszą jakość życia” – podkreślił ordynator oddziału Jerzy Czyżewski.

„Szpital wojewódzki w Gorzowie znajduje się na pierwszym miejscu w województwie lubuskim pod względem liczby identyfikowanych dawców narządów. Profesjonalizm i doświadczenie lekarzy i pielęgniarek zasługuje na wyróżnienie” – powiedział zachodniopomorski konsultant ds. transplantologii prof. Marek Ostrowski; z ośrodkami transplantacyjnymi ze Szczecina gorzowska anestezjologia współpracuje od wielu lat.

W połowie października w gorzowskim szpitalu odbyło się 15. w tym roku pobranie organów do przeszczepu, rok temu pobrań było 18. Z danych Poltransplantu wynika, że w ubiegłym roku w szpitalu w Gorzowie Wlkp. lekarze pobrali 55 narządów (z jednego pobrania można uzyskać wiele narządów - PAP). W pozostałych lubuskich lecznicach było ich znacznie mniej, w Zielonej Górze – cztery, w Nowej Soli – trzy, w Sulechowie – jedno.

W sumie w woj. lubuskim w ub. roku odbyło się 26 pobrań. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców stawia to region na pierwszym miejscu w kraju, razem z woj. zachodniopomorskim.

Jak zaznaczyła koordynator ds. przeszczepów w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Iza Brzychcy, w woj. lubuskim panuje przychylna atmosfera dla idei transplantologii, także dzięki zaangażowaniu Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.

List intencyjny „Partnerstwo dla transplantacji w województwie lubuskim” przygotowała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak; podpisała go w czerwcu 2010 r.

„Potrzeba integracji wielu środowisk i wielu działań instytucji i organizacji pozarządowych, aby skutecznie wypromować tę metodę leczenia, która jest najbardziej skuteczna, a w wielu przypadkach jedyna ratująca życie. Przeszczepy są darem życia, takim samym jak krwiodawstwo. Potrzebne są akcje, które skutecznie będą promować ideę transplantacji i transplantologii” – mówiła wówczas.

Dzięki akcji „Partnerstwo dla transplantacji w województwie lubuskim” rozdano 4 tys. oświadczeń woli, a do ogólnopolskiej kampanii „Drugie życie” przyłączyło się ok. 40 lubuskich szkół ponadpodstawowych. (PAP)

mrd/ bos/ gma/