Wartość całego projektu to 2,7 mln zł, z czego 2,1 mln zł to dotacja przyznana w ramach tzw. funduszy norweskich i funduszy EOG. Reszta pieniędzy pochodzi budżetu województwa mazowieckiego i środków szpitala.

Jak poinformował zastępca dyrektora Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu Adam Kosior, w ramach inwestycji w tym roku wymieniono już 270 okien oraz ocieplono dach. Na przyszły rok zaplanowana jest modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz ocieplanie ścian. Całość prac ma być wykonana do listopada 2015 roku. Według Kosiora dzięki wprowadzonym zmianom szpital może zaoszczędzić około 70 procent kosztów zużycia ciepła i energii elektrycznej.

Czytaj: Radom: szpital będzie sprzedawał prąd >>>

Dyrektor szpitala Włodzimierz Guzowski zapowiedział, że wszelkie oszczędności szpitala zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia, które w ciągu kilku ostatnich osiągnęło poziom 21 mln zł.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG), z których szpital otrzymał dotację, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. W zamian za pomoc, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE (choć nie są jej członkami). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009-2014).

Jednym z celów funduszy jest między innymi  zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, zwany przez radomian szpitalem w Krychnowicach, istnieje od 1965 roku. Jest drugim pod względem wielkości szpitaliem psychiatrycznym na Mazowszu. (pap)