Ustawa wprowadzająca m.in. tzw. sieć szpitali weszła w życie w ubiegłym tygodniu (4 maja 2017). Placówki, które znajdą się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia: szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie, pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Lista szpitali, które znajdą się w sieci ma zostać ogłoszona 27 czerwca 2017 roku.

Obecnie resort prowadzi konsultacje dotyczące rozporządzeń do ustawy. Jak wyjaśniał w czwartek 11 maja 2017 roku, we Wrocławiu minister, chodzi między innymi  o kryteria zaliczenia do sieci szpitali, obliczanie ryczałtu wynagrodzenia dla placówki czy nocnej świątecznej pomocy ambulatoryjnej.

- Rozporządzenie o ryczałtowym wynagrodzeniu za świadczenia szpitalne to jest skomplikowany matematycznie wzór. I to jest ostatni moment, by dyrektorzy mogli coś nam sugerować. Podobnie samorządowcy mogą jeszcze dokonać na przykad połączeń placówek, by dostosować swe szpitale do wejścia w sieć – mówił minister.

Radziwiłł podkreślił, że proponowane zmiany mają przede wszystkim służyć pacjentowi, ale również doprowadzą do uporządkowania całego systemu służby zdrowia.
- Ten system w ostatnich latach dryfował, ponieważ poprzednicy uznali, że to niewidzialna ręka rynku będzie regulować system służby zdrowia, co było z całą pewnością pomyłką - powiedział Radziwiłł na konferencji prasowej we Wrocławiu.

 

- To było podejście nienowoczesne, nieeuropejskie, charakterystyczne dla krajów trzeciego świata, gdzie zamożniejsi dają sobie radę, a niezamożni praktycznie są pozostawieni sami sobie - dodał.

Minister zaznaczył, że wokół ustawy o sieci szpitali narosły dwa mity, które trzeba dementować.
- Nie jest prawdą, że jeśli szpital nie będzie w sieci, to zostanie zlikwidowany. Będzie musiał wystartować tak, jak jest teraz w konkursie i jestem przekonany, że zdecydowana większość takich placówek podpisze kontrakt – powiedział minister.

Dodał, ze inny mit dotyczy opinii, że jego resort "nie lubi placówek prywatnych".
- Wśród kryteriów zaliczenia do sieci nie ma ani słowa o statusie własności. Jeśli spełni się kryteria to się do sieci wejdzie – powiedział Radziwiłł.

Minister podkreślił, że nowa ustawa obok uporządkowania systemu doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa samych szpitali oraz lepszej opieki nad pacjentami w trakcie hospitalizacji, jak i po wypisaniu chorego do domu. Radziwiłł przypomniał, że ryczałt nie będzie "bezrefleksyjnym przelaniem kwoty pieniędzy, a szpitale będą dodatkowo premiowane w zależności od aktywności placówki".

- Będzie ważne, co szpital robi, będzie premia za opiekę ambulatoryjną. Będzie obowiązek zapewnienia rehabilitacji. Jest też wreszcie przewidziana długa lista świadczeń poza ryczałtem, które będą opłacane za każde wykonanie – mówił minister zdrowia.(pap)