W ramach śledztwa - prowadzonego przez delegaturę CBA w Białymstoku - prokuratura przedstawiła pięć zarzutów b. dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSW w Warmińsko Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Januszowi Ch., który kierował tym szpitalem w latach 2012-2014, zarzucono m.in. nadużycie zaufania, przekroczenie uprawnień i przywłaszczenie.

 

Jak podało CBA, pierwszy z tych zarzutów dotyczy wyrządzenia w mieniu placówki szkody w wysokości ponad 760 tys. zł, w związku z inwestycją dotyczącą budowy ośrodka radioterapii w Ełku. Pozostałe zarzuty dotyczą podejrzenia pobrania nienależnego wynagrodzenia na kwotę blisko 39 tys. zł. Według śledczych, b. dyrektor pobierał wynagrodzenie za pracę ze swojego szpitala, podczas gdy faktycznie w tym samym czasie prowadził zajęcia w szkole wyższej.

 

Informacje o przedstawieniu b. dyrektorowi 5 lipca zarzutów potwierdził prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek. Jak mówił, w czasie przesłuchania Janusz Ch. nie przyznał się do popełnienia tych czynów i złożył wyjaśnienia. Prokurator wydał wobec niego postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym.

 

Szef prokuratury okręgowej przyznał, że ponieważ Janusz Ch. jest obecnie nauczycielem akademickim, a więc - jak tłumaczył Fiertek - funkcjonariuszem publicznym, to o wszczęciu postępowania przeciwko niemu śledczy zawiadomili aktualnego pracodawcę.

 

Jak dowiedziała się PAP, tę informację o zarzutach prokuratura przekazała komendantowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdzie Janusz Ch. pełni obecnie funkcję jednego z prorektorów.

 

Rzecznik prasowy uczelni podinsp. Marcin Piotrowski powiedział, że komendant-rektor mł. insp. Marek Fałdowski zareagował niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji.

 

"Komendant zna tę sytuację i na najbliższe posiedzenie Senatu (uczelni- PAP) skieruje wniosek o odwołanie pana prorektora. Senat spotka się w ciągu miesiąca i wówczas odbędzie się głosowanie nad odwołaniem" - mówił.

 

Rzecznik zaznaczył, że procedura wygląda w taki sposób, bo prorektor Janusz Ch. nie jest funkcjonariuszem mundurowym, tylko osobą cywilną.(PAP)