"Chcemy przekonywać parlamentarzystów, że warto podpisywać oświadczenia woli, ponieważ temat transplantacji może nas dotknąć w każdej chwili, z dnia na dzień, z minuty na minutę. W pewnym momencie to my będziemy oczekiwać na przeszczep narządów i to od decyzji innych osób będzie uzależnione, czy my przeżyjemy, czy nie" - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Paweł Klikowicz koordynator akcji Dawca.pl.

Kampania społeczna "Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów" to projekt prowadzony przez grupę 14 studentów gdańskich uczelni głównie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w rezultacie wzrost powszechnej akceptacji dla tych procedur.

"Ważne, żeby była świadomość, że możemy również dać życie, że możemy przyczynić się do tego, że ktoś swoje życie przedłuży" - przekonywał poseł PO Andrzej Halicki.

Posłanki PO Monika Wielichowska i Magdalena Gąsior-Marek zapowiedziały, że w najbliższym czasie złożą do marszałek Sejmu Ewy Kopacz odpowiednie dokumenty w celu stworzenia zespołu parlamentarnego, który będzie zajmował się m.in. problematyką transplantacji.

Aktualnie w Polsce na przeszczep narządu oczekuje ok. 1500 osób. W tym roku udało się już wykonać 1299 przeszczepów. Aby zostać dawcą organów należy wyrobić oświadczenie woli, które jest "testamentem" osoby chcącej oddać pośmiertnie narządy. Oświadczenie dostępne jest na stronie www.dawca.pl. (PAP)