"Wiele ludzi postrzega opakowanie jako śmieci tj. są to rzeczy, które nie mają żadnego znaczenia i trzeba się ich jakoś pozbyć (...). Cele, które sobie stawiamy we wspólnej kampanii, to jest zwrócenie uwagi na to, że nie ma czegoś takiego jak śmieci, są surowce" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezes Fundacji "Nasza Ziemia" Sławomir Brzózek.

Zaznaczył, że oczywiście segregacja śmieci nie budzi entuzjazmu przeciętnego obywatela, bo wymaga wysiłku, ale zbierane odpady stanowią cenny surowiec, który może być ponownie wykorzystany. Ponadto istotne znaczenie odgrywa ochrona środowiska i doskonale się wpisuje w co roczną akcję Fundacji "sprzątanie świata".

Jak mówił Brzózek, bardzo dobre efekty dotyczące zbiórki zużytych opakowań po środkach ochrony roślin uzyskuje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR). Jest to efekt świadomości rolników, a także dobrej organizacji systemu odbioru opakowań.

PSOR zajmuje się edukacją rolników w tym zakresie od 13 lat. Z ostatniego badania wynika, że 70 proc. rolników oddaje zużyte opakowania, ale jeszcze pozostaje te 30 proc. użytkowników, których trzeba przekonać, że opakowanie powinno trafiać do recyklingu - mówiła Aleksandra Mrowiec ze Stowarzyszenia. Dodała, że rocznie jest odzyskiwane ok. 1600 ton opakowań.

Opakowania po środkach ochrony roślin przyjmują sklepy (hurtownie), od których z kolei odbiera firma i przekazuje je do recyklingu lub spalania. "System PSOR daje gwarancję, że opakowania będą, zgodnie z przepisami, bezpiecznie i odpowiedzialnie zagospodarowane" - podkreśliła Mrowiec. Przestrzegła, by nie oddawać ich przypadkowym firmom, czy też wykorzystywać na własną rękę.

Ustawa o odpadach. Komentarz
Prof. zw.dr hab. Wojciech Radecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Sprawa dotyczy także działkowiczów czy właścicieli posesji, którzy na ogół nie wiedzą co zrobić z takim opakowaniem. A jak mówią przepisy - można je bezpłatnie oddać do dowolnego sklepu bez konieczności przedstawiania paragonu zakupu. W tym zakresie obowiązują przepisy o gospodarce opakowaniami z 2014 r. System ten jednak nie działa - przyznała Mrowiec. Dodała, że odpady po substancjach niebezpiecznych (środkach ochrony roślin) powinna też zbierać gmina.

Według Brzózka, system zbioru opakowań po środkach ochrony roślin jest wzorcowy i warto by go przenieść na inne opakowania czy odpady, tym bardziej, że prawo w tym zakresie staje się coraz bardziej restrykcyjne. Dlatego jest konieczność poprawy zbiórki wszystkich odpadów.

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową działająca od 1994 r., zajmuje się ona podnoszeniem świadomości ekologicznej polskiego społeczeństwa. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zajmuje się informowaniem i edukacją na temat właściwego stosowania środków ochrony roślin. (PAP)