Prawo.pl
Odmrożenie od 1 stycznia 2024 roku odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zaskoczyło wiele firm i sprawiło, że zaczęły się one zastanawiać nad rezygnacją z tworzenia ZFŚS w przyszłości. Przepisy pozwalają nawet średnim i dużym firmom czasowo albo na stałe zlikwidować Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Można też zmniejszyć coroczne przelewy. Trzeba się jednak dogadać ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników.
Michał Kosiarski
12.09.2024
Prawo pracy
Jesień w podatkach zapowiada się bardzo pracowicie. Z początkiem 2025 r. wchodzi w życie szereg istotnych zmian, jak m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, czy kasowy PIT. Czasu na ich wdrożenie jest niewiele, a część przepisów nie została jeszcze nawet przyjęta przez rząd. Nie ma więc mowy o zapowiadanym przez rząd 6-miesięcznym okresie vacatio legis. Pojawiają się też nowe niepokojące zapowiedzi.
Monika Pogroszewska
12.09.2024
CIT PIT VAT Akcyza Rachunkowość
Sejmowe komisje gospodarki i rozwoju oraz energii, klimatu i aktywów państwowych powołały w środę podkomisję nadzwyczajną i skierowały do niej obywatelski projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen energii. Pod projektem podpisało się ponad 140 tys. osób. Przewiduje on co do zasady utrzymanie po 1 lipca 2024 r. systemu zamrażania cen energii elektrycznej, gazu i ciepła, jaki obowiązywał w 2023 r. i w I połowie 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
11.09.2024
Domowe finanse
Jeżeli naprawa pojazdu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, w szczególności w razie zbycia lub naprawienia pojazdu, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy – taką uchwałę wydał Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie siedmiorga sędziów pod przewodnictwem prezes Joanny Misztal-Koneckiej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2024
Prawo cywilne
Ministerstwo Finansów chce podwyższyć stawkę VAT na wyroby z konopi siewnej z 8 proc. do 23 proc. Chodzi o konopie do palenia lub do wdychania bez spalania. Stawka na "medyczną marihuanę" nadal ma wynosić 8 proc. Planowane jest też zniesienie obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz zastępczego raportowania danych. MF chce też wprowadzić zmiany w ustawie akcyzowej, m.in. możliwość zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.
Monika Pogroszewska
11.09.2024
VAT Prawo europejskie
Prezes UODO nakazał usunięcie danych osobowych byłego pracownika w zakresie adresu e-mail, zawierającego pierwszą literę jego imienia oraz nazwisko. Spółka twierdziła, że wykonanie decyzji będzie się dla niej wiązało z utratą intratnych relacji handlowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że imienne oznaczenie skrzynki pocztowej, powoduje, że w sytuacji zakończenia stosunku pracy konieczne jest usunięcie takiego adresu, np. poprzez zastąpienie go innym oznaczeniem.
Dorian Lesner
11.09.2024
HR RODO

Nowy podmiot zatrudniający ma obowiązek uruchomić PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Na obowiązek wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych przez podmiot zatrudniający nie ma wpływu to, że wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Zasadą jest bowiem, że każdy podmiot zatrudniający ma obowiązek utworzyć PPK. Wyjątek od tej zasady przewidziano dla mikroprzedsiębiorcy.
Anna Puszkarska
11.09.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Rząd przedłużył, od dziś na kolejne 90 dni, obowiązywanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Jednak mimo strefy i mimo naszpikowania granicy elektroniką, ruch przez granice nadal jest duży. Więcej osób próbuje jednak przekraczać nielegalnie granicę kilkadziesiąt kilometrów na północ od terenu, gdzie obowiązuje zakaz przebywania.
Regina Skibińska
11.09.2024
Prawo karne Samorząd terytorialny Wojsko
Odmowa przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania w sprawie umów kredytowych zdarza się coraz częściej. Chodzi o to, że większość problemów związanych z kredytami walutowymi została już rozstrzygnięta - choćby wadliwe klauzule ryzyka walutowego i klauzul przeliczeniowych. Klauzule waloryzacyjne, które nie zostały wyrażone w umowie kredytu w sposób jasny i precyzyjny, podlegają badaniu przez sąd - przypomniał Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2024
Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Branża IT pod lupą skarbówki, umowy mogą być podważane

PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy
Zapowiedzi Ministerstwa Finansów, by ograniczyć możliwość stosowania IP Box przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, to nie jedyny problem programistów. Organy podatkowe coraz częściej sprawdzają też w praktyce, czy ulga jest prawidłowo stosowana. W niektórych przypadkach może dojść do zakwestionowania umów łączących programistów z kontrahentami.
Monika Pogroszewska
11.09.2024
PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Czy sztuczna inteligencja udzieli nam kredytu?

Domowe finanse Nowe technologie Banki Kredyty
Ocena zdolności kredytowej jest procesem przeprowadzanym przed zawarciem umowy kredytu, do którego banki często wykorzystują nowe technologie. Obecnie w tym celu coraz częściej stosuje się także rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Czy rosnąca popularność AI spowoduje, że niedługo o udzieleniu kredytu będzie decydował algorytm - piszą o tym Przemysław Janczak i Hubert Łączkowski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Przemysław Janczak Hubert Łączkowski
11.09.2024
Domowe finanse Nowe technologie Banki Kredyty
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT, który dostosowuje polskie przepisy do prawa UE. Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.
Monika Pogroszewska
10.09.2024
VAT Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Firma Apple przegrała we wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE walkę z unijnymi organami regulacyjnymi do spraw konkurencji, które nakazały jej zapłacenie Irlandii zaległych podatków w kwocie 13 mld euro. Orzeczenie jest ostateczne i nie przysługuje od niego odwołanie. Firma wyrokiem unijnego trybunału jest rozczarowana.
Krzysztof Koślicki
10.09.2024
Prawo europejskie
Aż 73 proc. pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją, jednak wciąż mniej niż połowa (44 proc.) podnosi swoje kwalifikacje w tym zakresie. Jednocześnie – większość (67 proc.) wskazuje, że złożoność procesu implementacji jest hamulcem dla wdrożenia AI w ich firmach – wynika z badania EY - European AI Barometer. Mimo to aż 68 proc. badanych uważa, że wprowadzenie narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji może wpłynąć na redukcję zatrudnienia.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Sąd UE prawidłowo ustalił, iż ze względu na cechy rynku i szczególne okoliczności sprawy, zachowanie Google było dyskryminujące i nie wchodziło w zakres konkurencji pozacenowej. TSUE utrzymał więc w mocy grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za nadużycie pozycji dominującej poprzez faworyzowanie przez firmę własnej usługi porównywania produktów.
Krzysztof Koślicki
10.09.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Pracodawcy zastanawiają się, jak dostosować miejsce pracy do potrzeb osoby z orzeczoną depresją. Nie jest to proste, bo nie ma wytycznych i wyraźnych wskazówek, poza ogólnymi normami prawnymi ważnymi przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak zakaz pracy w nadgodzinach czy w porze nocnej. Tymczasem, zdaniem prawników, depresja to częsty efekt wypalenia zawodowego, dlatego sugestie powinny pochodzić od psychologów, a nawet lekarzy psychiatrów, bo problem nie dotyczy już samych pracowników, lecz całych rodzin.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2024
Prawo pracy BHP
Pacjenci często nie zwracają uwagi na różnice między produktem leczniczym a suplementem diety, a te są zasadnicze - mówią eksperci. Brakuje nam edukacji, ale też jasnych regulacji dotyczących tego, co wolno producentom w reklamach. Często wykorzystywane są w nich takie sformułowania, by konsument odniósł wrażenie, że produkt jest "lekiem" na wszystkie problemy. Projekt, który miał ukrócić takie praktyki, od półtora roku leży w resortowej szufladzie.
Inga Stawicka
10.09.2024
Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Niekonstytucyjność przepisów MDR – i co dalej?

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo europejskie
W wyroku z 23 lipca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są niezgodne z Konstytucją, w zakresie w jakim naruszają tajemnicę zawodową doradców podatkowych. Polscy doradcy czekali na rozpatrzenie swojej skargi w tej kwestii od pięciu lat, ale czy rynek doradczy, a także podatnicy, są dziś przygotowani na skutki orzeczenia Trybunału? - zastanawia się Andrzej Pietrasik, lider Działu Podatkowego w Kancelarii MKZPartnerzy.
Andrzej Pietrasik
10.09.2024
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Prawo europejskie
Udzielenie zezwolenia na usunięcie drzew może być uzależnione od dokonania nasadzeń zastępczych. W takiej sytuacji ustawodawca wymaga, by nakładany obowiązek został precyzyjnie określony w zezwoleniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ nie wskazał minimalnego obwodu pni drzew i nieprecyzyjnie określił ich gatunek, co świadczyło o wadliwości decyzji.
Dorian Lesner
10.09.2024
Środowisko
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup i utrzymanie psa? To zależy od tego, jak je uzasadni. Jeśli miały one służyć celom reklamowym, to nie mają związku z funkcjonowaniem firmy i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Tak stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej, zmieniając po roku interpretację na niekorzyść przedsiębiorcy. Ale jednocześnie skarbówka zgadza się w innej interpretacji, że można odliczyć wydatki na psa stróżującego.
Monika Pogroszewska
10.09.2024
PIT Małe i średnie firmy
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na mBank karę ponad 4 mln zł (4 053 173) za niezawiadomienie osób poszkodowanych wyciekiem danych. - Kara wydaje się ogromna, ale stanowi tylko 24 tysięczne procenta obrotów banku - zwraca uwagę urząd. Bank nie zawiadomił o problemie klientów, mimo że – po zgłoszeniu naruszenia – Prezes UODO poinformował o konieczności podjęcia takich działań.
Krzysztof Koślicki
09.09.2024
Banki RODO Prawo europejskie
Objęcie kaucją opakowań do napojów znacząco obciąży sklepy i inne placówki sprzedające napoje w butelkach i puszkach. Dlatego zarządzający muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak szybko mają być na to gotowi i ile to będzie kosztować. Im bliżej 1 stycznia 2025 roku, tym jest jednak mniej pewne, że system zadziała od razu.
Zofia Jóźwiak
09.09.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wynajmujący rozliczy w czasie koszty aranżacji budynku - potwierdza NSA

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Nieruchomości
Firma wynajmująca nieruchomość nie musi rozliczać jednorazowo wydatków na dostosowanie jej do wymogów najemcy (wydatki typu fit-out). Może je rozliczyć w czasie, proporcjonalnie do trwania umowy najmu, np. przez pięć lat – orzekł kilka dni temu NSA w precedensowym wyroku. Ma to szczególne znaczenie dla spółek z branży nieruchomości i daje im możliwość skorygowania rozliczeń, o ile spełnią określone w nim warunki.
Monika Pogroszewska
09.09.2024
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Nieruchomości
Zalane parkingi pod galeriami handlowymi czy przy punktach usługowych to skutek niedawnych nawałnic w wielu miastach w Polsce. Uszkodzenie samochodu w takiej sytuacji może rodzić odpowiedzialność po stronie właściciela czy zarządcy parkingu albo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Może dojść jednak do sytuacji, gdy za zalanie nikt nie będzie odpowiadał. W takim przypadku kierowcy mogą naprawiać samochody jedynie ze swoich polis AC, o ile je posiadają. 
Regina Skibińska
07.09.2024
Prawo cywilne Ubezpieczenia

Samorządowcy kochają disco polo, ale czy zgodnie z prawem

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
To samorządy kształtują rynek koncertów disco polo. To dzięki nim topowe zespoły zarabiają krocie. Samorządowe instytucje kultury potrafią na występ gwiazdy wydać nawet połowę swojego budżetu. Zdaniem ekspertów wiele samorządów myli działalność kulturalną, o której mowa w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z rozrywką. Wydawanie na ten cel publicznych pieniędzy wydaje się więc problematyczne.
Maria Dec-Kiełb
07.09.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Bezpieczeństwo i ciągłość łańcucha dostaw produktów ICT, usług ICT i procesów ICT stanowi jeden z priorytetów projektu ustawy, zmieniającej ramy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, która w kwietniu tego roku została zaprezentowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Proponowane zmiany dotkną nie tylko podmioty uznane według projektu za kluczowe lub ważne, ale również szeroką grupę dostawców produktów, usług i procesów ICT - pisze Jarosław Straś z KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy S.K.A.
Jarosław Straś
06.09.2024
Prawo gospodarcze

SN: Pozory działalności kosztem innych ubezpieczonych

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą tylko po to, by uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to w istocie stwarza pozory tej działalności, gdyż nie zmierza do osiągania z niej zarobku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kobiety, korzystającej z zasiłku macierzyńskiego. Zatem musi zwrócić wypłacone jej przez ZUS pieniądze.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.09.2024
Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Mimo iż Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości, to planowane jest też wprowadzenie rozwiązań niekorzystnych dla części podatników. Resort zamierza objąć podatkiem od budowli różnego rodzaju zbiorniki oraz budowle wewnątrz budynków – fundamenty i rurociągi. Wzrost podatku może w praktyce dotyczyć wielu przedsiębiorstw.
Monika Pogroszewska
06.09.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Sąd pierwszej instancji uznał, że skarga na przewlekłe prowadzenie czynności kontrolnych była niedopuszczalna, ponieważ nie została poprzedzona ponagleniem. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że przedsiębiorca nie miał obowiązku, by wyczerpać środki zaskarżenia przewidziane w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego. Zaskarżenie czynności kontrolnych, w tym ich przewlekłości, reguluje bowiem ustawa Prawo przedsiębiorców.
Dorian Lesner
06.09.2024
Prawo gospodarcze