Obowiązująca od 1 stycznia 2025 roku nowa klasyfikacja kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności spowodowała wątpliwości m.in. wokół tego, jak poprawnie klasyfikować działalność alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI) oraz zarządzanie ASI. Komunikat z wyjaśnieniami wydał w tej sprawie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Tomasz Ciechoński
11.04.2025
Prawo gospodarcze Finanse

IKE czy IKZE – co się bardziej opłaca

Domowe finanse Emerytury i renty PIT
Ten, kto w 2024 r. wpłacił pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), uiści niższy PIT przy rozliczeniu za ubiegły rok. Z kolei wpłaty dokonane w tym roku pomniejszą podatek przy rozliczeniu za 2025 r. Skarbówka wyjaśnia w najnowszych interpretacjach, że przy przelewach na przełomie roku liczy się data dokonania wpłaty, nie zaksięgowania na koncie IKZE. Jednocześnie można też oszczędzać na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), by skorzystać z preferencji przy wypłacie.
Monika Pogroszewska
11.04.2025
Domowe finanse Emerytury i renty PIT

WSA: Oświadczenie rady gminy nie narusza swobody działalności gospodarczej

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze
Spółka zaskarżyła oświadczenie rady gminy, które wyrażało negatywne stanowisko wobec planowanej przez nią inwestycji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że celem oświadczenia nie było uniemożliwienie realizacji inwestycji. Zaskarżony akt miał bowiem charakter intencjonalny, nie przyznawał ani też nie odbierał skarżącej żadnych praw oraz nie nakładał na nią obowiązków.
Dorian Lesner
11.04.2025
Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze
Termin do zgłoszenia oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim budzi wiele rozbieżności. Tymczasem złożenie takiego oświadczenia przez konsumenta do kredytodawcy oznacza, że oddaje on cały kredyt bez odsetek w ratach ze skutkiem wstecznym od podpisania umowy. Natomiast kwoty, które zapłacił powyżej tej wartości (kapitał/ilość rat) będą świadczeniem nienależnym i podlegają zwrotowi - pisze Agnieszka Sobczyk, radca prawny w KL Legal.
Agnieszka Sobczyk
11.04.2025
Domowe finanse Banki Kredyty
Po każdym zakupie samochodu, właściciel pojazdu musi odstać swoje w wydziale komunikacji, z tablicą rejestracyjną pod pachą. Nawet wtedy, kiedy chce zachować numery rejestracyjne. Zdaniem zespołu Rafała Brzoski to niepotrzebny, biurokratyczny obowiązek. Przedstawia on inne rozwiązanie. Zespół postuluje też cyfrową archiwizację dokumentów rejestracyjnych, co przyspieszy obsługę, ograniczy koszty i zwiększy bezpieczeństwo danych.
Robert Horbaczewski
11.04.2025
Samorząd terytorialny Deregulacja
Wśród najczęstszych form zjawiska cyberprzemocy w pracy wymienia się wyzywanie (44,6 proc.), ośmieszanie (44,3 proc.) oraz poniżanie (43,3 proc,). Co więcej, niemal połowa osób badanych (48,8 proc.) przyznała, że doświadczyła cyberprzemocy osobiście – wynika z najnowszego raportu CIO-PIB poświęconego cyberprzemocy w pracy.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2025
Prawo pracy
Ubezpieczony, który zachoruje i musi zostać w domu, na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, może liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki, kiedy „chorobowe” może być dłuższe lub krótsze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Okres urlopu opiekuńczego jest okresem niepłatnym (bez prawa do wynagrodzenia), ale nie jest urlopem bezpłatnym w ścisłym tego słowa znaczeniu. W świadectwie pracy nie wykazujemy go zatem w punkcie dotyczącym urlopów bezpłatnych. Taki zapis byłby błędny i potencjalnie mylący.
Marek Rotkiewicz
10.04.2025
Prawo pracy
Osoby spłacające kredyt frankowy w Getin Noble Banku mają szansę odzyskać przynajmniej część środków. Taką możliwość dał im niedawny wyrok Sądu Rejonowego w Koninie, który zasądził od syndyka masy upadłości Getinu na rzecz kredytobiorcy zwrot rat spłaconych po ogłoszeniu upadłości banku. Problemem może być jednak wyegzekwowanie tych kwot.
Regina Skibińska
10.04.2025
Banki Kredyty frankowe Upadłość
Przez amerykańskie cła PKB Polski może się zmniejszyć. Skutki mogą dotknąć m.in. sektor górniczy, motoryzacyjny, transportowy i spożywczy. Eksperci zwracają uwagę, że przedsiębiorcy powinni przede wszystkim dokonać przeglądu łańcuchów dostaw i ewentualnie negocjować umowy z kontrahentami. Natomiast rząd może pomóc rodzimym firmom, jeśli przyjmie odpowiednią politykę podatkową, w tym np. zwolnienia z akcyzy.
Monika Pogroszewska Tomasz Ciechoński
10.04.2025
Prawo gospodarcze Finanse Cło
Weksel został wystawiony w sposób niezgodny z wymogami ustawy, a nadto dochodzona należność wynikała z umowy gospodarczej zawartej dla pozoru i w celu przestępczym. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uchyliła więc nakaz zapłaty sprzed 18 lat, wystawiony w postępowaniu nakazowym na tej podstawie. Skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego okazała się zasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2025
Kolizja między konstytucyjnie chronionym prawem własności a obowiązkiem ochrony środowiska wymaga wyważenia interesów obu stron. Państwo powinno zapewnić właścicielom możliwość dochodzenia odszkodowania za utracone prawa, jednocześnie skutecznie chroniąc środowisko. Niestety, system środków prawnych dostępnych właścicielom nieruchomości często okazuje się niewystarczający - pisze Jakub Klimowicz z Kancelarii INLEGIS Kołodziej Nogala.
Jakub Klimowicz
10.04.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Ład Przestrzenny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca 2024 r., na mocy której Telewizja Republika i wPolsce24 dostały miejsce na multipleksie MUX-8. Wyrok nie jest prawomocny. Na zaskarżenie decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2025
Pojawiają się kolejne propozycje deregulacji podatków. Jedna z nich zakłada, że firmy płacące CIT mogłyby przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Celem innej jest zmniejszenie wymogów dla Podatkowych Grup Kapitałowych. Chodzi o usunięcie przepisu, zgodnie z którym jeśli jedna ze spółek przeprowadzi transakcję kontrolowaną z podmiotem powiązanym spoza grupy na nierynkowych warunkach, cała PGK automatycznie traci status podatnika CIT.
Monika Pogroszewska
09.04.2025
CIT

Decyzje ZUS wydane z naruszeniem prawa muszą podlegać kontroli sądu

Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne Kodeks postępowania administracyjnego
Propozycja nowelizacji art. 477(14) par. 2(1) Kodeksu postępowania cywilnego, która ma umożliwić sądom powszechnym uchylanie każdej decyzji ZUS wydanej z rażącym naruszeniem przepisów prawa, niezależnie od jej rodzaju oraz tego, kto jest jej adresatem, znalazła się w najnowszym pakiecie pomysłów deregulacyjnych Rafała Brzoski. O problemie pisaliśmy wcześniej w serwisie Prawo.pl.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2025
Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne Kodeks postępowania administracyjnego
Getin Noble Bank w upadłości przekazał, że zostały zawarte pierwsze ugody z konsumentami, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe. Rozpoczęło się także wystawianie listów mazalnych. W tej chwili procedowanych jest ok. 1000 spraw, które mogą zakończyć się ugodowo.
Tomasz Ciechoński
09.04.2025
Banki Kredyty Kredyty frankowe

Czas na podatek zdrowotny płacony przez każdego bez wyjątku

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Nie milkną echa piątkowego głosowania w Sejmie i uchwalenia nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Środowisko lekarskie wyraża swój zdecydowany sprzeciw. Z kolei prawnicy nie kryją, że nowela nie spełnia obietnic wyborczych, bo nie oznacza ani powrotu do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu, ani nie jest zapowiadaną reformą.
Grażyna J. Leśniak Inga Stawicka
09.04.2025
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Każdy, kto chce wprowadzić do obrotu i udostępnić na rynku unijnym, a także wywieźć z Unii określone produkty z takich towarów jak: bydło, kakao, kawa, olej palmowy, kauczuk, soja i drewno, będzie musiał spełnić nowe obowiązki związane z przeciwdziałaniem wylesianiu. Duże i średnie firmy czeka to już w grudniu br. Mimo to wielu przedsiębiorców nie jest świadomych nowych przepisów. Nie ma też wyznaczonego krajowego organu odpowiedzialnego za ich wdrażanie, ani nawet założeń do projektu stosownej ustawy.
Tomasz Ciechoński
09.04.2025
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Dodatkowa opłata cukrowa - zmiana przepisów wcale nie na korzyść

Ordynacja Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia
Dodatkowa opłata od środków spożywczych nie wyniesie już 50 proc., ale ma być miarkowana stawkami do 25 proc. lub do 50 proc. w zależności od „przewinienia” przedsiębiorcy. Ponadto zmienia się podstawa jej ustalania – takie zmiany obowiązują od 19 marca 2025 r. Eksperci wskazują jednak, że w praktyce nowe przepisy nie tylko nie poprawią sytuacji podatników, ale mogą dodatkowo ją pogorszą.
Monika Pogroszewska
09.04.2025
Ordynacja Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia
Uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie strategicznych inwestycji obronnych i bezpieczeństwa publicznego – zakłada projekt ustawy, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Nowe przepisy pozwolą na skrócenie czasu realizacji inwestycji z sześciu do trzech lat oraz wprowadzenie stref ochronnych dla terenów zamkniętych już na etapie przygotowania inwestycji. Wprowadzona zostaje tzw. inwestycja kluczowa.
Robert Horbaczewski
08.04.2025
Budownictwo Wojsko
Jeden certyfikat zamiast wielu dokumentów wystarczy, aby ubiegać się o zamówienie publiczne – tak projektowane przepisy zachwala Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zmiany mają uprościć proces weryfikowania i potwierdzania sytuacji przedsiębiorców biorących udział w przetargu. Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych został przyjęty przez rząd i będzie skierowany do Sejmu.
Tomasz Ciechoński
08.04.2025
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zapłaciła 50 mln zł brutto za racje żywnościowe, które dostawca sprowadził z Hiszpanii za 17,3 mln zł (licząc z transportem). Pomoc humanitarna dla Ukrainy była wysyłana w ciężarówkach, które zostały zakupione od prywatnej firmy, a następnie wynajęte tej samej firmie. Na utylizację niewykorzystanego płynu do dezynfekcji wydano więcej niż produkt ten kosztował.
Tomasz Ciechoński
08.04.2025
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował we wtorek przepis ustawy o PIT obowiązujący do końca 2014 r., zgodnie z którym, w przypadku gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej były wierzytelności własne podatnika, wynikające z zawartych przez niego jako pożyczkodawcę umów pożyczek, kwota udzielonych pożyczek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (sygn. SK 53/21).
Monika Pogroszewska
08.04.2025
PIT
Okres, na jaki publicznoprawny właściciel ustanawia prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowi istotny element umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Jego konsekwencją jest także możliwość dokonania aktualizacji opłaty rocznej czy też określenie wartości prawa użytkowania wieczystego. Czas trwania prawa stanowi składową do wyliczeń.
Piotr Wancke
08.04.2025
Samorząd terytorialny Nieruchomości

CEIDG tylko online, ale za to przez mObywatela

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wnioski o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie można składać tylko online, nie będzie zaś dostępna forma papierowa - przewiduje opracowany w resorcie rozwoju projekt nowelizacji ustawy o CEIDG. Pomysł krytykują urzędnicy, według których „przymusowa cyfryzacja jeszcze bardziej utrudni i tak już niełatwe prowadzenie firmy w Polsce”. Ministerstwo odpowiada, że firmy coraz chętniej wybierają internet.
Tomasz Ciechoński
08.04.2025
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W przypadku gdy spółka sprzedająca używane telefony komórkowe osobom fizycznym odpowiada za dostawę tych telefonów do nabywców z państw członkowskich UE, miejscem ich opodatkowania będzie Polska. Tym samym do tych transakcji nie stosuje się unijnej procedury VAT-OSS. Miejscem dostawy będzie bowiem to miejsce, w którym towary znajdują się w momencie wysyłki.
Marcin Szymankiewicz
08.04.2025
VAT Prawo europejskie
Wypowiedzenie umowy kredytu lub pożyczki przez bank nie jest takie proste - kredytobiorca może się bronić na wiele sposobów, także wtedy gdy proces się toczy, a sąd nie zdecydował o wstrzymaniu spłaty rat kredytu. Banki w przypadku braku terminowego regulowania zobowiązań, wynikających z umów kredytów lub pożyczek, decydują się na windykację, która ma kilka etapów - pisze Weronika Karasińska, prawniczka z WN Legal Wątrobiński Nartowski, reprezentująca klientów w sporach z instytucjami finansowymi.
Weronika Karasińska
08.04.2025
Prawo cywilne Restrukturyzacja
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić obowiązek kierowania stron do mediacji przed pierwszym posiedzeniem w sprawach w sprawach gospodarczych, wynikających z umów o roboty budowlane oraz ze ściśle związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych, z wyjątkiem spraw rozpoznawanych w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz postępowaniu nakazowym. To kolejny projekt deregulacyjny.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2025
Prawo cywilne Prawnicy Deregulacja
Dopuszczalne jest nakazanie zawarcia umowy o odprowadzenie ścieków przez przedsiębiorstwo, bez stosownego zezwolenia. Nie oznacza to jednak, że sąd, który zajmie odmienne stanowisko, popełnił błąd i jego wyrok podlega uchyleniu. Decyzje te mogą być bowiem dotknięte innymi wadami, które uniemożliwiają ich zgodne z prawem wykonanie i z tego względu wymagają one usunięcia z obrotu - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.04.2025
Prawo cywilne
Dopłaty do rat kredytów udzielanych na zakup lokalu na rynku wtórnym lub budowę domu jednorodzinnego - to oficjalnie ogłoszone już punkty nowego programu mieszkaniowego "Pierwsze klucze", który zastąpi "Mieszkanie na start". W przypadku nowego budownictwa mieszkaniowego możliwości skorzystania z programu będą ograniczone.
Tomasz Ciechoński
07.04.2025
Kredyty Nieruchomości