Prawo.pl

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka
Ustawa przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale także obejmie samorządy i podmioty wrażliwe. Cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh netto będzie obowiązywać tylko do końca marca 2025 roku. We wtorek, 10 grudnia, prezydent złożył podpis pod ustawą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2024
Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka

Kod CN oleju napędowego zostanie zastąpiony dwoma nowymi

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka
Zmiana kodu nomenklatury scalonej (CN) dotycząca oleju napędowego będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2522. We wtorek 10 grudnia rząd przyjął projekt nowelizacji dostosowującej polskie ustawy do nowych przepisów europejskich.
Tomasz Ciechoński
10.12.2024
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka
Rada Przedsiębiorczości wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Ostrzega, że działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.12.2024
Banki Kredyty
Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
10.12.2024
Prawo pracy BHP

Resort cyfryzacji uwzględni część uwag do projektu o AI

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem organizacji i osób prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji zgadza się z częścią propozycji, m.in. co do doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców. Zapowiada publikację nowej wersji projektu.
Tomasz Ciechoński
10.12.2024
Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wakacje składkowe: Kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Kurator w fundacjach Solorza

Spółki Fundacja rodzinna
Sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji TIVI oraz Solkomtel, kontrolujących majątek rodzinny miliardera Zygmunta Solorza. To dobra wiadomość dla dzieci biznesmena, nie kończy jednak rodzinnego sporu o sukcesję, którego różne odsłony, poza Liechtensteinem, toczą się w Polsce i na Cyprze.
TC/PAP
10.12.2024
Spółki Fundacja rodzinna
Sieci franczyzowe, do których chcą wejść mali przedsiębiorcy, nie zawsze chcą negocjować umowę. Często narzucają swoje warunki. Franczyzobiorca i jego bliscy czy znajomi wspólnie podpisują też weksle in blanco albo nawet oświadczenia notarialne o poddaniu się egzekucji. Grzechów niektórych franczyzodawców jest znacznie więcej. Dlatego coraz częściej mówi się o konieczności kompleksowego uregulowania franczyzy. Raz już taki projekt powstał. Trafił jednak do kosza, tuż po tym, jak skończyła się kadencja Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.12.2024
Rynek Poprawmy prawo
Wdrożenie systemu kaucyjnego od października 2025 r. wprowadzi duże zmiany w ustawie o VAT. Mimo iż podatnikami rozliczającymi ostatecznie VAT od niezwróconych opakowań pozostają producenci i importerzy wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach, to wstępnie obliczony VAT będą wpłacać fiskusowi płatnicy (podmioty reprezentujące). Ustawa nie określa jednak zasad współpracy między tymi podmiotami. Chociaż według resortu klimatu ma to być proste rozwiązanie, prawnicy spodziewają się dużych komplikacji.
Monika Pogroszewska
10.12.2024
VAT Doradca podatkowy
Suma przymusowa z art. 756[2] par. 1 kodeksu postępowania cywilnego to instytucja o unikalnym charakterze, stosowana przez sąd, na wniosek uprawionego, przy zabezpieczeniach roszczeń niepieniężnych, w zamiarze doprowadzenia do zrealizowania się celów postępowania zabezpieczającego. Znajduje ona zastosowanie szczególnie często w sprawach dotyczących własności intelektualnej, a w tym - zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - pisze Damian Dąbrowski z kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.
Damian Dąbrowski
10.12.2024
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Do końca września 2025 r. cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh netto. Nie będzie też na razie opłaty mocowej. W parlamencie zakończono pracę nad ustawą mrożącą cenę energii. Trafiła ona na biurko prezydenta i czeka na jego podpis. Problem w tym, że konsumenci dostali już faktury na 2025 r. Operatorzy uspokajają można się zwrócić do nich z wnioskiem o ich korektę.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2024
Domowe finanse Energetyka
Angielski online? Sprawdź, ile zapłacisz, gdy się rozmyślisz. Klienci Tutlo nie wiedzieli do końca, jakie koszty wiążą się z rezygnacją z umowy. Spółka trafiła pod lupę UOKiK. Jeśli zarzuty się potwierdzą, firma może zapłacić karę finansową wynoszącą do 10 proc. rocznych obrotów. Natomiast Tutlo zapewnia, że współpracuje z UOKiK-iem w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Ret
09.12.2024

Feminatywów w ustawie o równowadze płci nie ma i nie będzie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
Klaruje się ostateczny kształt ustawy wprowadzającej parytety we władzach spółek giełdowych. Osoby obu płci mają znaleźć się i w zarządach, i w radach nadzorczych. Kontrowersje budzi pomysł rozciągnięcia tych wymagań na duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, które nie są notowane na giełdzie. Tekst ustawy nie posługuje się feminatywami, a projektodawca broni swojej decyzji.
Tomasz Ciechoński
09.12.2024
Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie
W opublikowanym w ekspresowym tempie uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy nie próbuje nikogo przekonać siłą argumentu bądź precyzją logicznego wywodu. Próżno szukać w nim kompleksowej wykładni prawa. Nie analizuje ani brzmienia, ani celu przepisów dotyczących systemu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nawet o nich nie wspomina. Próbując dokonać kopernikańskiego przewrotu, SN nie rozprawia się z ani jednym z dziesiątek argumentów z utrwalonej linii orzeczniczej - pisze Łukasz Gil, radca prawny.
Łukasz Gil
09.12.2024
Ubezpieczenia
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Dorian Lesner
09.12.2024
Prawo pracy
Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą opracować nowe strategie zarządzania ryzykiem, uwzględniające specyfikę systemów AI. Ma to związek z tym, że sztuczna inteligencja może działać w sposób nieprzewidywalny, co komplikuje tradycyjne metody oceny ryzyka - pisze Klaudia Trzaska, adwokat Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy.
Klaudia Trzaska
07.12.2024
Prawo AI Ubezpieczenia
Skarżąca podważała spełnienie przesłanki dostępu terenu do drogi publicznej, ponieważ uważała, że droga nie była przystosowana do zwiększonego ruchu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że żaden przepis prawa nie nakazuje zapewnienia użytkownikowi drogi niezakłóconego ruchu drogowego. Tym samym utrudnienia wynikające z natężenia ruchu stanowią okoliczności pozaprawne, które nie mają znaczenia dla wydania decyzji o warunkach zabudowy.
Dorian Lesner
07.12.2024
Budownictwo

Znak towarowy roku. Znamy laureatów I edycji konkursu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W pierwszym tego rodzaju konkursie w Polsce zarówno profesjonalne jury, jak i publiczność wybierały najbardziej unikatowe znaki towarowe. Nagrody zostały przyznane w kategoriach Słowny znak towarowy, Graficzny znak towarowy, Słowno-graficzny znak towarowy, Niekonwencjonalny znak towarowy oraz Nagroda internautów.
Tomasz Ciechoński
06.12.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Senat bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację ustawy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz innych ustaw, która wydłuża o trzy lata, do 31 grudnia 2027 r., termin, który dopuszcza nadal możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi.
Robert Horbaczewski Monika Sewastianowicz
06.12.2024
Budownictwo Ład Przestrzenny
Osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych będą prowadzić księgi rachunkowe po przekroczeniu limitu 2,5 mln euro przychodów netto. Obecnie limit ten wynosi równowartość 2 mln euro. Zmiana ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. O 25 proc. zostaną też podniesione progi dotyczące obowiązku badania sprawozdań finansowych - zakłada nowelizacja ustawy o rachunkowości, która trafi do podpisu prezydenta.
Monika Pogroszewska
06.12.2024
Rachunkowość
Posłowie odrzucili w piątek poprawkę Senatu przesuwającą o kolejne trzy miesiące - do stycznia 2026 r. - początek działania systemu kaucyjnego. Oznacza to, że system ruszy 1 października 2025 r. Zdaniem przedsiębiorców to zdecydowanie za krótki okres. Nie dadzą rady wdrożyć systemu.
Zofia Jóźwiak Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska
06.12.2024
Środowisko Odpady Rynek i konsument
Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego, elektronicznego i baterii, zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy będzie także więcej pieniędzy. Sejm zakończył prace nad przepisami w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.12.2024
Odpady

Sejm przyjął poprawki Senatu do składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Sejm przyjął w piątek wszystkie trzy senackie poprawki do nowelizacji, która likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych. Ustawa zakłada też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
06.12.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Dopuszczalny poziom hałasu wskutek rozbudowy lotniska i wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania takiej nieruchomości jest wyższy niż poza nim. W związku z tym właścicielom budynków mieszkalnych należy się odszkodowanie podwyższone o utratę wartości nieruchomości oraz koszty, które ponieśli lub w przyszłości poniosą w związku z koniecznymi remontami – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej SN w sprawie poznańskiego lotniska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2024
Środowisko Prawo cywilne
Wydatki na spotkania integracyjne mogą być kosztem podatkowym tylko w tej części, która dotyczy zatrudnionych na umowę o pracę - twierdzi od kilku lat fiskus. Nie pomogła na razie ostatnia zmiana stanowiska skarbówki, która zgodziła się na odliczenie poczęstunku dla współpracowników. A to oznacza, że organizator świątecznej imprezy powinien wyłączyć z kosztów kwotę przypadającą proporcjonalnie na współpracowników. Inaczej traktowane są natomiast imprezy połączone ze szkoleniem.
Monika Pogroszewska
06.12.2024
CIT PIT VAT

Wyjątek został regułą - prezydenci miast budują drogi na skróty

Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny
Przepis specustawy, który miał przyśpieszyć budowę kluczowych dróg, m.in. na mistrzostwa Euro 2012, został w porządku prawnym na stałe. Pozwala on prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującemu jednocześnie prawa i obowiązki starosty, nie uwzględniać postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i samodzielnie decydować, gdzie ma przebiegać droga.
Robert Horbaczewski
06.12.2024
Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny

Rozporządzenie GPSR – obowiązki dla firm już, polska ustawa wkrótce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie GPSR, które zmienia podejście do bezpieczeństwa produktów. Nowe obowiązki czekają nie tylko producentów, ale też importerów, dystrybutorów, platformy sprzedażowe, a nawet e-sklepy. Praktycy przyznają, że przepisy budzą wiele pytań i wątpliwości. Polski ustawodawca nie zdążył przygotować na czas krajowych regulacji - prace nad nimi wciąż trwają.
Tomasz Ciechoński
06.12.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Ustawa o ochronie ludności czeka tylko na podpis prezydenta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Sejm z poprawkami Senatu uchwalił w czwartek ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poprawki Senatu dotyczą m.in. zastrzeżenia części danych w prowadzonej przez szefa MSWiA ewidencji schronów, uzupełnienia zadań wojewody o zakres alarmowania i powiadamiania ludności na obszarze województwa. Większość ma jednak charakter doprecyzowujący.
Robert Horbaczewski
05.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Inwestycje w Warszawie nie zostaną sparaliżowane. Sejm uchwalił w czwartek 5 grudnia br. nowelizację prawa lotniczego, który zezwala na wydawanie warunków zabudowy dla terenów objętych planem generalnym lotniska Okęcie, którym objęta jest znaczna część stolicy. Skala problemu jest więc duża
Renata Krupa-Dąbrowska
05.12.2024
Budownictwo

Nowy podatek od nieruchomości unieruchomi firmy?

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze
Zmiany w prawie dotyczącym podatków od nieruchomości wzbudzają szereg kontrowersji. Nowa definicja budynku otwiera liczne furtki interpretacyjne. Zapisy ustawy budzą wątpliwości u podatników, zwłaszcza przedsiębiorców. Spod nowych przepisów zostały wyjęte OZE. To pozytywny sygnał dla branży, w której i tak część środków z dofinansowania trafia do inwestorów ze sporym opóźnieniem.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.12.2024
Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze