Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski uczestniczył w Kielcach w spotkaniu konsultacyjnym, w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. Podczas spotkania w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim (ŚUW) debatowano o mechanizmach działania rządowego programu.

W środowym spotkaniu wzięło udział ok. 200 osób, głównie przedstawiciele samorządów terytorialnych i gospodarczych. Głównym tematem konferencji był Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), którego głównym zadaniem jest gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa.

Żuchowski powiedział, że do Kielc przyjechał, żeby "skonsultować i przekazać te informacje z +pierwszej ręki+".

Wiceszef resortu budownictwa podkreślił, że program Mieszkanie plus jest realizowany dwutorowo.

Jak wskazał, pierwsza część programu to komercyjny pilotaż realizowany przez BGK Nieruchomości. Z kolei, druga część będzie już regulowana ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

11 września 2017 r. weszła w życie ustawa powołująca Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN). KZN to tzw. bank ziemi, który ma gospodarować nieruchomościami Skarbu Państwa.

Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów. KZN będzie także realizował wiele innych zadań związanych z ochroną praw najemców.

Grunty Skarbu Państwa będą przekazywane na podstawie sporządzonych przez m.in. starostów czy prezydentów miast wykazów. Będą one jednak podlegały weryfikacji u wojewodów.

Obecna na spotkaniu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomniała, że Świętokrzyski Urząd Wojewódzki "ma dwa miesiące (...) na przygotowanie wykazu, dotyczącego działek Skarbu Państwa i innych, które ewentualnie mogą się w tym zasobie znaleźć". Dodała, że te materiały do 11 listopada przygotują gminy i powiaty, następnie Urząd będzie je weryfikować.

W województwie świętokrzyskim program Mieszkanie plus realizuje gmina Kielce. Przy ulicy Lecha stanie pięć pięciokondygnacyjnych budynków, a tuż obok znajdzie się też miejsce na park i plac zabaw. Chęć udziału w projekcie wyraziły również gminy: Jędrzejów, Chmielnik i Strawczyn, jednak ich wnioski zostały odrzucone - działki nie spełniały wymaganych oczekiwań.

Spotkanie konsultacyjne w Kielcach jest trzecim spotkaniem w Polsce ws. Mieszkania plus. Pierwsze miały miejsce w Bydgoszczy (2 października) oraz w Opolu (9 października). Kolejne zaplanowano 3 listopada w Katowicach, 15 listopada w Poznaniu, 16 listopada w Zielonej Górze, 17 listopada w Olsztynie oraz 24 listopada w Szczecinie.

Resort budownictwa zakłada, że pierwsze budynki mieszkalne w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa włączonych do KZN powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza wcześniejszej realizacji. (PAP)

autorzy: Piotr Grabski, Katarzyna Fiuk

edytor: Anna Mackiewicz