Najważniejsze prace – m.in. posadowienie na lądzie dwóch okrętów, które będą eksponowane w skansenie – zostały przez firmę wykonane. Według wyliczeń starostwa do zrobienia zostały jeszcze roboty o wartości ok. 150 tys. zł, w tym ogrodzenie terenu, ścieżki dla zwiedzających i trapy prowadzące na jednostki.

Część tych prac – jak powiedział PAP w czwartek wicestarosta kołobrzeski Mirosław Tessikowski – zostanie wykonana jeszcze w tym roku. Pozostałe na początku przyszłego. Otwarcie skansenu planowane jest na wiosnę 2013 r.

Warta 970 tys. zł inwestycja miała być zakończona 15 listopada br. Jednak na początku miesiąca realizująca ją firma Fest-Bud poinformowała starostwo o odstąpieniu od umowy „w związku z brakiem możliwości dalszego finansowania” i zeszła z placu budowy.

Firmę, która opuściła plac budowy starostwo zamierza pozwać do sądu.

Kołobrzeski Skansen Morski powstaje przy ul. Szyprów na terenie zabytkowej Reduty Solnej. Będzie miał powierzchni ok. 3 tys. m kw.

W skansenie eksponowane będą dwa znajdujące się w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego okręty wojenne: ścigacz okrętów podwodnych ORP „Fala” i kuter rakietowy ORP „Władysławowo” oraz 11 elementów wyposażenia zezłomowanego pod koniec lat 70. niszczyciela ORP „Burza”, w tym maszt główny jednostki, działo okrętowe kaliber 100 mm i miotacz bomb głębinowych.

Inwestycja trwa od października 2011 r. Przez pierwszych kilka miesięcy skansen był projektowany. Prace budowlane rozpoczęły pod koniec maja br. Fest-Bud był jedyną firmą, która stanęła do ogłoszonego przez starostwo przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie skansenu. (PAP)

sibi/ ls/ jbr/