Ochroną objęto 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczające je wody, które są domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. Ekolodzy podkreślają, że archipelag jest ostoją dla wielu gatunków morskich ptaków oraz dla pięciu z siedmiu żyjących na świecie gatunków żółwi morskich.

"Tylko jeden na tysiąc młodych żółwi, które wykluwają się z jaj, dorasta do wieku rozrodczego. To drastycznie zmniejsza ich szanse na przetrwanie, a dziś aż sześciu gatunkom żółwi morskich grozi wyginięcie. Dlatego skuteczna ochrona takich miejsc, jak archipelag Primeiras i Segundas, jest tak ważna" - wyjaśnili ekolodzy na swojej stronie internetowej.

U wybrzeży archipelagu znajduje się jedna z najbardziej różnorodnych biologicznie raf koralowych we wschodniej Afryce. Ekolodzy podkreślili, że rafy są wyjątkowo cenne dla zachowania światowych zasobów bioróżnorodności, ponieważ są domem dla 25 proc. wszystkich organizmów morskich.

WWF poinformowała także, że obszar chroniony obejmuje również cenne lasy namorzynowe, głębokie podwodne kaniony i rozległe łąki trawy morskiej.

Zdaniem Johna Tanzera z WWF, wody u wybrzeży archipelagu były nadmiernie eksploatowane przez nielegalne połowy na skalę przemysłową. Problemem jest także dzika turystyka, która doprowadziła do zniszczenia środowiska na kilku wyspach. "Odpowiedzialne zarządzanie zasobami naturalnymi w rejonie archipelagu może zapewnić miejscowej społeczności źródło utrzymania i żywności, którym jest rafa koralowa" - ocenił ekolog.

Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF powstała z inicjatywy dyrektora generalnego UNESCO Juliana Huxleya w 1961 roku. Jej misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego na świecie. W ponad 50-letniej historii organizacja przeprowadziła lub pomogła w realizacji kilkunastu tysięcy przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody.

W Polsce WWF działa od początku lat 90., m.in. pomogła w 1993 roku w powstaniu Biebrzańskiego Parku Narodowego.(PAP)

mick/ je/ mow/