"Popatrzmy na to przez pryzmat naszej sytuacji przemysłowej i geologicznej. Jeśli chodzi o węgiel, to w skali europejskiej jesteśmy potęgą. Jak informowali mnie eksperci, mamy największe złoża węgla w Europie na naszym terytorium. Oczywiście nie wszystko eksploatujemy, ale mamy tego węgla jeszcze na ponad 200 lat. Trzeba więc sobie jasno powiedzieć, że węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym, naszą bazą energetyczną i ważnym elementem naszej suwerenności energetycznej" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że jeśli ktoś mówi o dekarbonizacji, czyli całkowitym odejściu od węgla jako surowca energetycznego, to pyta: "gdzie sens, gdzie logika i czym ten węgiel ma być zastąpiony?".

Przypomniał, że kiedy był eurodeputowanym, szef Komisji Europejskiej mówił, że UE w ponad 50 proc. swoje potrzeby energetyczne zaspokaja z importu. "Suwerenność UE jest wątpliwa, jeśli jesteśmy tak uzależnieni od dostaw z zewnątrz" - podkreślił Andrzej Duda.

"Może pójść po rozum do głowy i wykorzystywać nasze europejskie zasoby, to, co jest w stanie gwarantować naszą suwerenność (energetyczną). Bez wątpienia z polskiego i europejskiego punktu widzenia, jednym z tych surowców, który może tę suwerenność wzmacniać jest węgiel" - ocenił prezydent. (PAP)