Jak przekonywali liberałowie po głosowaniu, w nowych przepisach chodzi o zamknięcie dotychczasowej luki prawnej w unijnym prawie.

"Chociaż praktyka odpłetwiania rekinów została formalnie zakazana w 2003 r., to uważa się, że hiszpańscy i portugalscy rybacy nadal wykorzystują luki prawne, które pozwalają na wyładowywanie płetw oddzielonych od korpusów. Utrudniało to egzekwowanie prawa" - napisała frakcja ALDE w komunikacie.

PE przyjął w czwartek przepisy, które nakazują, by płetwy nie były wycinane z ciał złowionych rekinów aż do wyładunku. "Europarlament postawił dziś sprawę jasno, że chce raz na zawsze położyć kres okrutnej praktyce odpłetwiania rekinów" - oświadczył liberalny eurodeputowany Chris Davies.
Z kolei socjalistka Ulrike Rodust powiedziała: "Zasady w rybołówstwie muszą być jasne (...). Wyłączenia w dotychczasowej legislacji pozwalały rybakom obchodzić zakaz odpłetwiania. Jestem szczęśliwa, że udało się dziś zamknąć te luki".

"Komisja Europejska przedstawiła propozycję mającą położyć kres wyłączeniom, dzie?ki kto´rym rybacy uzyskiwali specjalne zezwolenia na usuwanie płetw rekinom na pokładach jednostek i na osobny wyładunek płetw i tuszy. (Nowe) przepisy maja? zapewniac´, że wszystkie rekiny, bez wyjątków, będą wyładowywane z płetwami naturalnie przytwierdzonymi do tuszy" - napisała w komunikacie organizacja non profit Shark Alliance.