W ciągu dwóch tygodni okaże się, według którego z czterech zwycięskich projektów powstanie dom w Katowicach - mówił podczas uroczystości wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Dodał, że wszyscy autorzy prac prezentowanych na wystawie są zwycięzcami, bo na ich projekty czekają już miejsca w całej Polsce.

"To są bardzo ciekawe projekty, mogą z nich skorzystać także gminy, np. przy budowie mieszkań komunalnych" - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. "Można je wykorzystać także przy budownictwie społecznym, realizowanym przez spółdzielnie mieszkaniowe czy TBS, to tylko kwestia uzgodnień" - dodał.

Wystawę prac można oglądać do 24 września br.

Celem konkursu, który ruszył 23 marca, było "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, a także nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie".

Do etapu finałowego zakwalifikowano 12 prac. Architekci mieli w tej części za zadanie dopasować swoją koncepcję do uwarunkowań konkretnej działki. Nadesłano 11 projektów, jeden z architektów nie wykonał pracy.

W konkursie przyznano cztery wyróżnienia dla pracowni: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio, Mateusz Herbst. Pracownie nagrodzono czekami po 35 tys. zł.

Koszt budowy metra kwadratowego mieszkania we wszystkich nagrodzonych projektach nie przekroczył 2 tys. zł. Domy mogą powstać w różnych technologiach m.in. z prefabrykatów. "Przed nami jeszcze dużo pracy, chcemy je udoskonalić w ramach warsztatów, do których zaprosiliśmy wszystkie wyróżnione pracownie" - mówił w ubiegłym tygodniu wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak.

Wyróżnione projekty będą brane pod uwagę w przypadku kolejnych inwestycji BGKN. "Będą mogli z nich korzystać także niezależni deweloperzy" - dodał.

Program Mieszkanie plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która wejdzie w życie 11 września br. W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł, ale według deklaracji to dopiero początek - potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Pierwszych 96 mieszkań zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie, kolejnych 186 mieszkań w czerwcu przyszłego roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje już inwestycje m.in. w Wałbrzychu, Pruszkowie i Gdyni.

autorzy: Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit (PAP)