"Unia Europejska jest jeszcze w trakcie ustalania ostatecznego mandatu na konferencję w Paryżu. W listopadzie odbędzie się specjalne posiedzenie ministrów finansów i ta część mandatu europejskiego jeszcze dzisiaj nie jest znana" - powiedział pełnomocnik polskiego rządu ds. klimatycznych. "W związku z tym na ustalenie ostatecznej instrukcji negocjacyjnej po polskiej stronie i tak musimy poczekać do tego, żeby zobaczyć jak wyglądają konkluzje ministrów finansów" - zauważył.

Szczyt klimatyczny ONZ rozpocznie się w Paryżu za nieco ponad miesiąc. Jego głównym celem ma być nowe globalne porozumienie, zmierzające do ograniczenia wzrostu temperatury na Ziemi do dwóch stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

W czasie warszawskiej konferencji "Z Warszawy do Paryża przez Limę" poświęconej przygotowaniom do paryskiego szczytu klimatycznego, Korolec poinformował, że przed trzema tygodniami przedstawiono pierwszy wstępny tekst porozumienia, liczący 9 stron. Gdy zaczęły się negocjacje, dokument rozrósł się do 30 stron. "Jest trochę więcej opcji i trochę więcej niewiadomych" - zauważył wiceminister. "Urósł trzykrotnie, ale wydaje mi się, że dalej osiągnięcie porozumienia jest możliwe" - dodał.

"Jesteśmy znacznie bliżej porozumienia globalnego, niż byliśmy kiedykolwiek wcześniej" - ocenił wiceszef resortu środowiska.

Wskazał, że jednym z kluczowych problemów nowej umowy jest sformułowanie zapisów dotyczących zróżnicowania zobowiązań poszczególnych krajów na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. "Z jednej strony wszystkie państwa, które uczestniczą w tej umowie, powinny podejmować wysiłki redukcyjne. Z drugiej strony jest oczywiste, że mamy bardzo różne możliwości geograficzne, społeczne i ekonomiczne" - zauważył. Zapalnym punktem jego zdaniem mogą być też kwestie finansowe.

Korolec poinformował, że negocjatorzy spotkają się dopiero 1 grudnia i będą mieli kilka dni na dopracowanie tekstu. W przyszłym tygodniu odbędzie się tzw. pre-COP, czyli rozmowy ministrów, którzy będą mogli wypowiedzieć się na kilka kwestii związanych z porozumieniem klimatycznym.

30 listopada w stolicy Francji spotkają się głowy państw, "po to, by zmobilizować negocjatorów" - dodał. "Myślę w związku z tym, że żaden przełom nie nastąpi wcześniej" - zauważył wiceminister.

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius ogłosił we wtorek, że na inauguracji konferencji klimatycznej w Paryżu będzie co najmniej 80 szefów państw i rządów. Przyjazd potwierdzili m.in. prezydent USA Barack Obama i przywódca Chin Xi Jinping

UE, która przyjęła plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku w stosunku do 1990 roku zabiega, by reszta świata poszła za jej przykładem i zwiększyła swoje wysiłki na rzecz ochrony klimatu.

Ze 195 państw należących do ONZ ponad 150 przedstawiło już propozycje swoich zobowiązań w ramach planowanego porozumienia klimatycznego. Te 150 państw odpowiada za 90 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. (PAP)