Do wypadku doszło w marcu 2008 roku, w czasie budowy galerii handlowej Alfa Centrum w Białymstoku, wzniesionej w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Jej stare zabudowania, niektóre mają po 100 lat, zostały wkomponowane w nową część obiektu.

W czasie prac budowlanych w adaptowanej, zabytkowej części budynku, zawaliła się ściana o długości 15 metrów oraz stropy na wysokości trzech kondygnacji. W wypadku zginął jeden robotnik, drugi został ranny.

Projektanta konstrukcji Andrzeja M. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku oskarżyła o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy budowlanej. Według śledczych, oskarżony nieprawidłowo obliczył nośność ściany, która runęła.

Postawiony zarzut dotyczył nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy budowlanej, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Oskarżony, który od lat projektuje konstrukcje budowlane i ma na swoim koncie m.in. przebudowy zabytkowych obiektów w Gdańsku, od początku nie przyznaje się do zarzutów. W śledztwie wyjaśniał, że do wypadku doszło nie z powodu niewłaściwie wyliczonej nośności, ale w wyniku nieprawidłowego prowadzenia prac na budowie.

Po trwającym kilka lat procesie, w grudniu 2013 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku, jako sąd pierwszej instancji, Andrzeja M. uniewinnił. Wziął pod uwagę m.in. opinie biegłych, którzy ocenili, że mur miał wady ukryte, które ujawniły się dopiero po katastrofie, a oskarżony nie miał podstaw do przyjęcia, iż takie wady występują, nie dysponując przekrojami poprzecznymi muru.

Wyrok zaskarżyła prokuratura, a sąd apelacyjny w czerwcu 2014 roku uniewinnienie uchylił i sprawę zwrócił do ponownego rozpoznania. Zgodził się z argumentacją śledczych, że orzekając o uniewinnieniu, sąd pierwszej instancji wybiórczo potraktował opinie biegłych i świadków, zaś w uzasadnieniu nie wyjaśnił, dlaczego nie uwzględnił tych opinii, które były niekorzystne dla oskarżonego.

Ponowny proces w I instancji trwał od początku 2015 roku; sąd m.in. zlecił wykonanie dodatkowych opinii. We wtorek zamknął przewód sądowy a strony wygłosiły mowy końcowe. Prokuratura chce dla oskarżonego dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat, 10 tys. zł grzywny oraz 3-letniego zakazu wykonywania zawodu inżyniera budowlanego. Obrona i oskarżony - uniewinnienia.

Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

edytor: Grzegorz Dyjak